10 نکته و ترفند ضروری برای نگهداری موتور
۱۱
مهر

ده نکته و ترفند ضروری برای نگهداری موتور

10 نکته و ترفند ضروری برای نگهداری موتور: تمام قطعات و اجزای حیاتی لازم برای حرکت روان و کارآمد وسیله نقلیه شما را به هم متصل می کند. موتور مثل قلب ماشین می ماند و همه خواهان قلب سالم هستند، درست است؟ خوب، برای اینکه قلب خود را در وضعیت خوبی نگه دارید، باید برای حفظ آن تلاش کنید.

در مورد وسیله نقلیه خود، این می تواند به معنای تنظیم شمع های استارت یا تعویض فیلتر روغن باشد. اما این فقط سطحی نگری است. در این مقاله 10 روش ضروری تعمیر و نگهداری موتور که می توانید انجام دهید تا موتور خود را در بهترین حالت خود نگه دارید، مورد بحث قرار خواهد داد. ما همچنین به 3 سؤال متداول مربوط به تعمیر موتور خواهیم پرداخت.

10 نکته و ترفند ضروری برای نگهداری موتور

این مقاله شامل موارد زیر است:

 • 10 نکته و ترفند اساسی برای تعمیر و نگهداری موتور
 • 3 پرسش متداول در مورد تعمیر و نگهداری موتور
 • چرا تعمیر و نگهداری موتور مهم است؟
 • چگونه بفهمم که چه زمانی تعمیر و نگهداری موتور لازم است؟
 • معمولاً یک موتور خودرو چقدر دوام می آورد؟
 • بیایید شروع کنیم.

 • تعمیر و نگهداری منظم موتور می تواند شما را از دردسر کارهای تعمیر بزرگ، تعویض موتور و هزینه های سنگین خدمات تعمیرخودرو نجات دهد. تعمیر و نگهداری منظم برای اینکه موتور شما دائماً بدون مشکل کار کند، اساسی است. آخرین چیزی که نیاز دارید، چراغ چک موتور روشن است. با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا 10 روش مفید برای نگهداری موتور آورده شده است:
 1. روغن موتور را به طور منظم چک کنید

روغن معمولی و مصنوعی تمام قطعات موتور را روغن کاری کرده و آن ها را روان نگه می دارد. روان ‌کاری که روغن موتور ارائه می ‌کند به کاهش سایش و از بین رفتن اجزای موتور کمک می ‌کند و گرد و غبار، کثیفی و رسوبات را از قسمت ‌هایی که نباید داخل آن ‌ها باشند دور نگه می ‌دارد.

تعویض روتین روغن به طور قابل ‌توجهی سایش و از بین رفتن قطعات را کاهش می ‌دهد! متخصصان توصیه می کنند حداقل یک بار در هفته سطح روغن خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که کم نمی کند. فقط چند دقیقه از شما وقت می گیرد. سطوح روغن توصیه شده در کتابچه راهنمای خودرو شما موجود است و هنگام تعویض روغن، حتما فیلتر روغن خود را تعویض کنید.

10 نکته و ترفند ضروری برای نگهداری موتور

 1. باتری و پایانه های آن را بررسی کنید

باتری ها یکی از رایج ترین اجزای مشکل زا هستند که به موتور خودرو متصل می شوند. هنگام بازرسی باتری خودرو، چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید. ابتدا، هرگونه خوردگی روی باتری و پایانه های آن، به خصوص اگر هنگام رانندگی متوجه کاهش قدرت شده باشید، را بررسی کنید.

مواد پودری سفید، سبز یا آبی اطراف باتری شما نشان دهنده خوردگی است. در مرحله دوم، مراقب شکل باتری خود باشید. باتری بیش از حد خالی یا باد کرده و بیش از حد شارژ شده ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.

10 نکته و ترفند ضروری برای نگهداری موتور

 1. مراقب سیستم خنک کننده باشید

پمپ آب، ترموستات، رادیاتور و مایع خنک کننده همه بخشی از سیستم خنک کننده موتور شما هستند. این قطعات موتور باید به طور منظم بررسی شوند تا از آسیب، کثیفی یا قدیمی نبودن آن ها اطمینان حاصل شود. ابتدا، هنگام بازرسی سیستم خنک کننده، مطمئن شوید که مایع خنک کننده کافی در مخزن وجود دارد.

نسبت 1:1 ضد یخ غلیظ و آب مقطر را هدف قرار دهید تا هنگام پر کردن مایع خنک ‌کننده، ترکیبی عالی داشته باشید (یا نسبت توصیه ‌شده در کتابچه راهنمای خودرو). همچنین پس از قدیمی شدن مایع خنک کننده، باید آن را تعویض کنید.

خنک کننده سالم رنگ روشن را حفظ می کند، در حالی که خنک کننده تیره، کدر و بدبو پر از زباله باید تغییر کند. برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد هر یک از اجزای موتور، سیستم خنک کننده شما باید در وضعیت مناسبی باشد.

10 نکته و ترفند ضروری برای نگهداری موتور

 1. بر رادیاتور نظارت کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، رادیاتور یک جزء ضروری سیستم خنک کننده است که نیاز به توجه ویژه دارد. رادیاتور موتور شما برای انتقال گرمای تولید شده توسط خودرو به جو از طریق گردش آن با ضد یخ کار می کند. موتور شما بدون رادیاتور، بدون شک بیش از حد گرم می شود، که می تواند شما را مجبور به تعویض موتور کند.

همیشه این قطعه موتور را برای هر گونه آسیب فیزیکی یا نقص مکانیکی به دقت بررسی کنید. هنگام کار بر روی رادیاتور حتما نکات ایمنی کلی موتور را رعایت کنید.

10 نکته و ترفند ضروری برای نگهداری موتور

 1. مراقب نشتی ها باشید

نشتی های خودرو هرگز نشانه خوبی نیستند. دفعه بعد که وسیله نقلیه خود را به خیابان می آورید، محل پارک خود را برای وجود مایعات روی زمین بررسی کنید. نشت مایعات می تواند چیزهای مختلفی باشد، از جمله مایع خنک کننده، مایع گیربکس، مایع فرمان برقی یا نشت روغن موتور.

نشتی نشانه بسیاری از مشکلات شدید در موتور خودرو است. اگر حوضچه ای از مایع در محل پارک خود مشاهده کردید، ممکن است مشکلی در موتور سیستم سوخت، انژکتورهای سوخت، واشر، گیربکس، سیستم خنک کننده، سیل روغن موتور یا محفظه روغن وجود داشته باشد.

تنها زمانی که نگران نباشید این است که مایع، آب ناشی از تراکم هوا در یک روز گرم باشد. بنابراین اگر متوجه نشتی شدید، فوراً به یک مکانیک برای دریافت خدمات خودرو مراجعه کنید!

10 نکته و ترفند ضروری برای نگهداری موتور

 1. فیلتر سوخت را تعویض کنید

 2. فیلتر بنزین شما از مواد مضر یا رسوبات وارد شده به سیستم سوخت شما محافظت می کند. انژکتورهای سوخت، خطوط سوخت، گاز و غیره را تمیز نگه می دارد. به عبارت دیگر، فیلتر جریان بنزین تمیز را از طریق موتور ماشین شما تضمین می کند. برای داشتن عملکرد بهینه، فیلتر بنزین خود را تعویض کنید تا محفظه احتراق، پمپ بنزین و موتور خود را تمیز نگه دارید.
 1. فیلتر هوا را عوض کنید

بررسی و تعویض فیلتر هوا یکی از جنبه‌ های نادیده گرفته شده در تعمیر و نگهداری موتور است. با این حال، یک فیلتر هوای کثیف می تواند تأثیر بسیار منفی بر عملکرد خودروی شما داشته باشد.

فیلتر هوای شما از موتور شما در برابر عناصر مختلف محافظت می کند! از ورود گرد و غبار، خاک و سایر آلاینده ها به موتور شما جلوگیری می کند. به طور طبیعی، فیلتر هوا به مرور زمان مسدود می شود و باید تعویض شود تا موتور شما در بالاترین حد خود کار کند.

 1. سرپانتین و تسمه تایم خود را بررسی کنید

تسمه سرپانتین شما یک تسمه لاستیکی بلند است که از انرژی چرخشی برای تامین انرژی بسیاری از اجزای حیاتی موتور مانند دینام، پمپ آب و پمپ فرمان استفاده می کند. تسمه تایم جزء متفاوتی است که میل بادامک موتور خودروی شما را کنترل می کند.

تسمه تایم برای عملکرد روان وسیله نقلیه شما ضروری است. چه موتور دیزلی باشد و چه بنزینی. بنابراین این تسمه ها هر دو بسیار مهم هستند، درست است؟ بله! و هر دو می توانند به سرعت فرسوده شوند. حتماً این تسمه ها را مرتباً چک کنید و اگر صدای جیغ بلندی از زیر کاپوت شنیدید، آن ها را تعویض کنید.

10 نکته و ترفند ضروری برای نگهداری موتور

 1. شمع ها و سیم های جرقه زنی خود را بررسی کنید

شمع ها جرقه مورد نیاز موتور بنزینی شما را برای شروع احتراق داخلی فراهم می کنند. شکاف بین الکترودها عامل مهمی است که باعث کارکرد شمع ها می شود. هنگامی که این شکاف بیش از حد گسترده باشد، جرقه ضعیف تری تولید می کند که باعث می شود موتور خودرو شروع به کار نکند.

مطمئن شوید که شمع های خود را با فاصله و گشتاور نصب صحیح تنظیم کنید. اگر از این فرآیند مطمئن نیستید یا نکات ایمنی موتور را نمی دانید، برای انجام خدمات خودرو با یک مکانیک تماس بگیرید. اگر خودروی شما قدیمی تر است، ممکن است لازم باشد سیم های جرقه زنی خود را تنظیم کرده و از اتصال مناسب آن ها اطمینان حاصل کنید.

مدل ‌های جدید خودرو به جای سیم‌ های شمع، یک سیم‌پ یچ روی پلاگ دارند. اگر شمع قدیمی و معیوب شد، ممکن است مجبور شوید آن را کاملاً تعویض کنید. برخی از علائم شمع معیوب عبارتند از:

 • مصرف سوخت کمتر
 • خاموش شدن موتور
 • مشکل در استارت
 • عدم شتاب گرفتن
 • خرابی موتور
 1. با سوخت ذخیره شده رانندگی نکنید

یک نکته رایج رانندگی این است که هرگز موتور را روی مخزن سوخت ذخیره استارت نکنید. اما چرا نه؟ استفاده از سوخت ذخیره مخزن نمی تواند بد باشد، درست است؟ تمام سوخت و بنزین حاوی رسوبات کوچکی هستند که به پایین مخزن شما فرو می روند.

هنگامی که شما با سوخت بسیار کم کار می کنید، این مخزن در سطحی پایین ناگزیر به پمپ سوخت به موتور می شود.

این می تواند باعث تشدید و تسریع فرسودگی و از بین رفتن پمپ بنزین شود. همیشه سعی کنید ماشین خود را با مقدار زیادی بنزین در باک استارت کنید و از سوخت ذخیره فقط برای مواقع اضطراری استفاده کنید.

اکنون چند روش برای حفظ وضعیت خوب موتور خود را درک می کنید.

هنوز چند سوال بی پاسخ دارید؟ بیایید به بخش سؤالات متداول برویم.

10 نکته و ترفند ضروری برای نگهداری موتور

3 پرسش متداول در مورد تعمیر و نگهداری موتور

در اینجا پاسخ به چند سؤال متداول تعمیر و نگهداری موتور آورده شده است:

 1. چرا تعمیر و نگهداری موتور مهم است؟

نگهداری و عیب یابی منظم برای عملکرد مناسب هر سیستم مکانیکی یا موتوری مهم است. موتور خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست. در زیر چند دلیل آورده شده است که چرا باید با انجام تعمیرات پیشگیرانه از موتور خود مراقبت کنید:

 • بهبود پایداری و طول عمر بیشتر موتور
 • عملکرد بهینه و بهبود مصرف سوخت
 • کاهش خدمات موتور و هزینه های تعمیر
 • بهبود ارزش فروش مجدد خودرو
 • به حداقل رساندن احتمال خرابی موتور
 1. چگونه بفهمم که چه زمانی تعمیر و نگهداری موتور لازم است؟

تعمیر و نگهداری مناسب موتور باید در فواصل منظم و تنظیم شده انجام شود. با این حال، چند علامت وجود دارد که نیاز به مراقبت پیشگیرانه فوری دارد:

 • چراغ اخطار موتور/چراغ چک روشن موتور
 • نشتی در زیر ماشین
 • سطح خنک کننده پایین
 • سطح روغن پایین
 • گرم شدن بیش از حد
 • خاموش شدن شدید موتور
 • صداهای جیغ در هنگام استارت
 • شتاب ضعیف
 • زباله های بیش از حد در فیلترها

اگر متوجه چنین مشکلی در موتور شدید، اجزای حیاتی موتور را بررسی کنید تا از تعمیرات بسیار پرهزینه تر در آینده جلوگیری کنید.

10 نکته و ترفند ضروری برای نگهداری موتور

 1. یک موتور ماشین معمولا چند سال عمر می کند؟

خودرویی که تعمیر و نگهداری منظم و مناسب موتور را دریافت نمی کند، انتظار می رود حدود 150000 مایل برود. خودرویی که خدمات و تعمیرات منظم موتور را دریافت می کند، بیش از 200000 مایل دوام خواهد آورد. بنابراین، می توانید با انجام تعمیرات منظم، طول عمر موتور خود را افزایش دهید.

سخن پایانی

داشتن یک موتور خوب برای عملکرد عالی و رانندگی نرم ضروری است. یک موتور که به درستی از آن مراقبت نمی شود، مشکلات زیادی، از جمله خرابی، مشکل در استارت و کاهش قدرت را ایجاد می کند. علاوه بر اینکه تجربه رانندگی راحت تر و روان تر می شود، تعمیر و نگهداری منظم باعث افزایش طول عمر و ارزش فروش مجدد خودرو شما می شود. همچنین موارد اضطراری را کمتر تجربه خواهید کرد و تعمیرات کم‌ هزینه ‌تری خواهید داشت.