نحوه تمیز کردن انژکتورهای سوخت
۰۹
مهر

آموزش نحوه تمیز کردن انژکتورهای سوخت

اگر از ماشینی با موتور احتراق داخلی استفاده می کنید، باید مراقب علائم کثیف و گرفتگی انژکتورهای سوخت باشید. از این گذشته، برای کارکرد تمیز و کارآمد خودرو، موتور وسیله نقلیه شما نیاز به میزان ثابتی از سوخت دارد. خوشبختانه، یادگیری نحوه تمیز کردن انژکتورهای سوخت کار دشواری نیست.

نحوه تمیز کردن انژکتورهای سوخت

درک انژکتورهای سوخت

موتورهای احتراق داخلی برای کار کردن به ترکیب دقیقی از سوخت و هوا نیاز دارند. انژکتورهای سوخت، سوخت را به محفظه احتراق خودروی شما می رساند. یعنی آنقدر سوخت را به داخل محفظه می پاشند که موتور شما به طور موثر آن را بسوزاند. اگر یک انژکتور سوخت خیلی زیاد یا خیلی کمی تامین کند، خوب کار نمی کند یا اصلا کار نمی کند. در حالی که چند دلیل وجود دارد که مخلوط هوا-سوخت ممکن است مناسب باشد اما انژکتورهای سوخت مسدود شده اغلب باعث ایجاد مخلوط های نامناسب می شوند.

برای حذف کربن و سایر انواع تجمعات از انژکتورهای سوخت خودروی خود، باید از یک پاک کننده انژکتور با کیفیت بالا استفاده کنید. امروزه صدها پاک کننده در بازار وجود دارد. در حالی که سیستم های پاک کننده سوخت تفاوت دارند اما هر پاک کننده ای که با قدرت 100 درصدی استفاده می کنید، می تواند کار را به خوبی انجام دهد. پاک کننده ای که انتخاب می کنید احتمالاً به ترجیحات شخصی و وفاداری به برند بستگی دارد.

نحوه تمیز کردن انژکتورهای سوخت

شناسایی انژکتورهای سوخت مسدود شده

گرفتگی انژکتورهای سوخت احتمالاً باعث می شود موتور وسیله نقلیه شما تقریباً یا کلاً از کار بیفتد. اگر کربن در نوک پخش کننده انژکتورهای سوخت خودرو جمع شود، ممکن است گاز بیشتری بسوزانید و مصرف سوخت بدتر شوید. خوشبختانه، پیش از اینکه به این نقطه برسید، احتمالاً چراغ چک موتور وسیله نقلیه شما روشن می شود.

همانطور که احتمالا می دانید، سوخت حاوی مواد شوینده است که از مسدود شدن انژکتورهای سوخت جلوگیری می کند. با این حال، اینها همیشه کار را انجام نمی دهند. برعکس، آلودگی موجود در منبع سوخت ممکن است در نهایت باعث گرفتگی شود. از طرف دیگر، زنگ زدگی باک بنزین خودرو یا فیلتر سوخت معیوب ممکن است باعث گرفتگی انژکتورهای سوخت شود. در هر صورت، شما باید بدانید که چگونه انژکتورهای سوخت را تمیز کنید تا وسیله نقلیه به خوبی کار کند.

نحوه تمیز کردن انژکتورهای سوخت

تمیز کردن انژکتورهای سوخت

مسلماً بهترین راه برای تمیز کردن انژکتورهای سوخت این است که آنها را از موتور وسیله نقلیه خود جدا کنید. حتی اگر چند مرحله در این نوع تمیز کردن وجود داشته باشد اما تلاش معمولاً ارزشمند است، به خصوص اگر انژکتورهای سوخت سال هاست که تمیز نشده اند.

  1. ابتدا انژکتورهای سوخت را از موتور خودرو خود خارج کنید. از آنجایی که هر موتور متفاوت است، مقدار جداسازی قطعات به طور قابل توجهی متفاوت خواهد بود. در بیشتر موارد باید منبع سوخت را قطع کرده و ریل های سوخت را بردارید. خوشبختانه، دفترچه راهنمای سرویس وسیله نقلیه شما احتمالاً دستورالعمل های عمیقی را در مورد این فرآیند ارائه می دهد. اگر نه، به دفترچه راهنمای تعمیر و نگهداری پس از فروش مراجعه کنید.
  2. نحوه تمیز کردن انژکتورهای سوخت
  3. سپس حلقه لاستیکی را از سمت ریل سوخت انژکتور جدا کنید. به طور کلی، شما نمی توانید از حلقه های انژکتور سوخت مجدد استفاده کنید، بنابراین قبل از شروع پروژه مطمئن شوید که جایگزین آن را خریداری کرده اید. پس از برداشتن انژکتورهای سوخت و حلقه های اورینگ، یک شلنگ لاستیکی را با استفاده از گیره های شلنگ به دهانه وصل کنید. این کار تضمین می کند که در طول فرآیند تمیز کردن پاک کننده نریزد.
  4. برای تمیز کردن موثر انژکتورهای سوخت به مقداری برق نیاز دارید. بنابراین، باید یک طرف سیم برق را به انژکتورها وصل کنید. طرف دیگر، شما به قطب مثبت باتری وسیله نقلیه خود وصل می شوید. این سرب را فقط زمانی وصل کنید که برای استارت آماده باشید.
  5. برای حصول اطمینان از تمیز کردن کامل انژکتورهای سوخت، شلنگ لاستیکی را از سمت ریل جدا کرده و به سمت خروجی وصل کنید. سپس اجازه دهید پاک کننده از طریق انژکتورها برعکس جریان یابد. این احتمالاً هر گونه رسوب یا تجمعی را که در حین تمیز کردن سمت ریل پاک نشده است، از بین می برد.
  6. در نهایت یک اورینگ جدید وصل کرده و انژکتور سوخت را دوباره نصب کنید.

بعد از اینکه یک انژکتور را تمیز کردید، آماده هستید که به سراغ انژکتورهای دیگر بروید.

نحوه تمیز کردن انژکتورهای سوخت

تمیز کردن انژکتورهای سوخت بدون جدا کردن

اگر می خواهید بدانید که چگونه انژکتورهای سوخت را بدون جدا کردن از موتور تمیز کنید، چند گزینه پیش رو دارید. می توانید از یک افزودنی بنزین استفاده کنید که انژکتورهای سوخت را تمیز می کند. اما مشکل این رویکرد دوگانه است. ابتدا این پاک کننده ها در یک مخزن پر از گاز رقیق می شوند و قدرت و کارایی آنها را تضعیف می کنند. ثانیا، فقط از طریق انژکتورها در یک جهت جریان می ‌یابند، که باعث می ‌شود در از بین بردن کربن و سایر انواع آلودگی های تجمیع شده مؤثر نباشند.

یک رویکرد بهتر، سرمایه گذاری روی کیت تمیز کردن انژکتور سوخت است. این کیت ها دارای قوطی هستند که تمیز کننده را نگه می دارد و همچنین دارای شلنگی که به انژکتورهای سوخت خودرو شما متصل می شود. در حالی که طراحی این کیت ها متفاوت است، اکثر آنها دارای درپوشی هستند که روی درب قوطی پیچ می شوند. پس از بازکردن درب، پاک کننده انژکتور سوخت را داخل ظرف بریزید. سپس قوطی را در قسمت زیرین کاپوت آویزان کنید تا مطمئن شوید که جریان ثابتی از پاک کننده به داخل انژکتورهای سوخت خودروی خود دارید.

سپس انتهای شلنگ را روی ریل سوخت خودرو در درگاه تست پیچ کنید. برای تعیین محل ریل سوخت، انژکتورهای سوخت را در زیر کاپوت خود پیدا کنید یا دفترچه راهنمای خودرو خود را مطالعه کنید. اگر این روش‌ ها کارساز نبود، یک جستجوی آنلاین سریع می ‌تواند به شما کمک کند تا ریل سوخت را پیدا کنید.

نحوه تمیز کردن انژکتورهای سوخت

در مرحله بعد، باید پمپ سوخت را خاموش کنید. برای انجام این کار، فیوز را که آن را کنترل می کند از جعبه فیوز خارج کنید. این کار پمپ سوخت را غیرفعال می کند و به نیروی جاذبه اجازه می دهد تا پاک کننده را از قوطی به داخل موتور بکشد. اگر کیت پاک کننده شما به جای نیروی گرانش با نیروی هوا کار می کند، باید کیت را به منبع هوا مانند کمپرسور وصل کنید. سپس باید گیج فشار را روی تنظیمات صحیح معمولاً حدود 50 PSI قرار دهید.

در نهایت موتور خودرو را روشن کنید. البته توجه داشته باشید که پس از اتصال کیت تمیز کردن و برداشتن فیوز پمپ سوخت، ممکن است ماشین کمی سخت کار کند. هنگامی که تمام پاک کننده از قوطی خارج می شود، انژکتورهای سوخت خودروی خود را بدون جدا کردن با موفقیت تمیز کرده اید. البته، باید کیت تمیز کردن را بردارید و فیوز پمپ بنزین را دوباره وصل کنید تا فرآیند به پایان برسد.

همانطور که ممکن است حدس زده باشید، کیت های تمیز کننده مختلف ممکن است دارای عملکرد متفاوتی باشند. در حالی که این دستورالعمل ها باید به شما یک ایده کلی از نحوه کار این کیت ها بدهد، باید دستورالعمل های سازنده را به طور کامل بخوانید تا مطمئن شوید که کار را به درستی انجام می دهید.

نحوه تمیز کردن انژکتورهای سوخت

وسیله نقلیه خود را در حالت بهینه نگه دارید

خواه شما نیاز داشته باشید که بدانید چگونه انژکتورهای سوخت را با برداشتن آنها تمیز کنید یا بخواهید بدون جدا کردن، موتور وسیله نقلیه خود را پاک کنید، داشتن انژکتورهای تمیز راه موثری برای حفظ درست کارکرد خودرو است. هر کدام از پروژه ها را که انتخاب کنید، ارزش زمان و تلاش شما را دارد.

تویولند؛ مرکز تخصصی تعمیر موتور سانتافه در شرق تهران، از آن بی بهره نباشید