6 مورد از تعمیرات خودرو که هرگز نباید خودتان انجام دهید
۱۱
مرداد

6 مورد از تعمیرات خودرو که هرگز نباید خودتان انجام دهید

خودرو، ماشینی پیچیده بوده که دارای چندین بخش عملیاتی است که در مدل های نسل جدید به صورت دیجیتالی کنترل می‌شود. مواردی وجود دارد که مالک می‌تواند جهت حصول اطمینان از مناسب بودن همه چیز قبل از شروع سفر، بررسی کند. مالکان باید اصول تعمیر و نگهداری خودرو مانند بررسی سطح روغن و تعویض لاستیک در صورت پنچری را بدانند. با این حال، انجام تعمیرات با استفاده از کتابچه‌های راهنما یا بر اساس اعتماد به نفس خطرناک است چون می‌تواند منجر به آسیب خوردن خودرو و خود فرد شود.

در اینجا لیستی از 6 مورد تعمیراتی وجود دارد که خود مالک نباید انجام دهد، مگر اینکه یک فرد آموزش دیده باشد.

نصب سیستم صوتی

نصب یک سیستم صوتی در ماشین، به آسانی وصل کردن یک دستگاه به پورت USB کامپیوتر یا راه‌اندازی یک سیستم سینمای خانگی نیست. سیم کشی برق درگیر است و اگر سیم ها به اشتباه متصل شوند، می تواند منجر به اتصال کوتاه سیستم شود و در نهایت به خرابی هایی بینجامد که منجر به تعمیرات گران قیمت می شود. بردن اتومبیل نزد یک تعمیرکار برق تخصصی خودرو برای تعمیر سیستم صوتی آن، اطمینان بخش است و هزینه چندانی هم ندارد.

تنظیم تسمه تایم

تسمه تایم جزء ضروری وسیله نقلیه است که حرکت میل لنگ و میل بادامک را هماهنگ می کند. ورودی روغن، باز شدن دریچه های اگزوز و بستن آن برای همگام سازی با پیستون ها، توسط تسمه های تایم تنظیم می شود. با این حال، تعویض تسمه تایم توصیه نمی شود چون ممکن است نیاز به پیاده کردن نیمی از موتور وجود داشته باشد. مونتاژ مجدد آن کار آسانی نیست و از این رو کوچکترین اشتباهی می تواند به موتور آسیب برساند.

فنربندی

پایه‌ها، وزنه‌ها و کمک فنرها در حین عبور خودرو از چاله‌ها و دست اندازها، بالشتکی را برای خودرو فراهم می‌کنند. سیستم فنربندی معمولی شامل مک فرسون Strut، Solid Axle Setup و Double-Wishbone است. به ارتعاشات رسیدگی می کند و ماشین سواری با آرامشی را در هر دفعه تضمین می کند. سیستم فنربندی به هریک از چرخ ها متصل است، اما تعویض سیستم آن که شامل فنر مارپیچ و دمپر/ کمک فنر است، توصیه نمی‌شود، چون تعویض نامناسب می‌تواند منجر به تصادف شود. این کار شامل بالا بردن اتومبیل با استفاده از جک است و ممکن است در این فرآیند به دست یا پای خود آسیب برسانید.

تعویض شیشه جلو

شیشه جلو از ما در برابر باد، باران و گرد و غبار محافظت می کند و دید جاده پیش رو را تضمین می کند. تعمیر یا تعویض شیشه جلو یک کار ماهرانه است که نیاز به آموزش و پشتیبانی دارد. علاوه بر شیشه، موادی مانند گیره، زوار پنجره و چسب وجود دارد که باید به درستی استفاده شود. اگر شیشه به درستی متصل نشود، احتمال شکستگی یا نقوذ آب به داخل در هنگام بارندگی، وجود دارد. نشت آب برای خودرو خوب نیست، چون می تواند به مدارهای الکتریکی آسیب برساند و با مرطوب کردن فضای داخلی باعث ناراحتی در سفر شود.

نقاشی بدنه

هنگامی که لایه ای از رنگ کنده یا خراشیده می شود، مالکان وسوسه می شوند که از کیت های موجود در بازار برای بازگرداندن درخشش ناحیه بیرونی استفاده کنند. با این حال، ممکن است در بازگرداندن رنگ به حالت اولیه کمکی نکند. ثانیا استفاده از رنگ پرهزینه است، زمان می برد و نیاز به صبر دارد. ممکن است خراب شود و نمای بیرونی را خراب کند. مکانیک ها با تفنگ های رنگ پاشی و رنگ مناسب می توانند این کار را به صورت حرفه ای انجام دهند.

تعمیر سیستم تهویه مطبوع

امروزه تصور کردن یک ماشین بدون کولر دشوار است. با این حال،  کولر اتومبیل روی یک سیستم مکانیکی و الکتریکی پیچیده کار می کند. همچنین حاوی گاز فرئون و کمپرسورهایی است که برای خنک کردن دستگاه از موتور نیرو می گیرند. اگرچه ویدیوها و دفترچه های راهنما می‌توانند اطمینان خاطر لازم برای شارژ مجدد گاز یا انجام هرگونه تعمیر مرتبط با سیستم را برایتان فراهم کنند، اما اگر تعمیر بدون مهارت کافی انجام شود، ممکن است نشت گاز و آسیب به کمپرسورها اتفاق بیفتد.

اگر در شرق تهران به دنبال تعمیر و نگهداری خودرو با کیفیت خوب هستید، تعمیرگاه تویولند با شماست تا پشتیبانی تعمیر و نگهداری خودرو، اعم از سرویس دوره ای یا خرابی را ارائه دهد.