علائم سوختن فیوز ماشین
۰۳
مهر

علائم سوختن فیوز ماشین

علائم سوختن فیوز ماشین: هر عملکرد الکتریکی در وسیله نقلیه دارای یک مدار سیمی است که برای تامین برق یا برقراری ارتباط استفاده ‌می‌شود. یک مشکل در مدار مانند برق یا زمین ‌می‌تواند باعث مشکلات ناامید کننده و آسیب‌‌های پرهزینه شود. فیوزها محافظی هستند که از انتقال جریان بیشتر از مداری به مدار دیگر جلوگیری ‌می‌کند و از سیم کشی و اجزای روی آن محافظت ‌می‌کند.

فیوزها ممکن است بسوزند و وقتی این اتفاق بیفتد، سیستمی که از آن محافظت ‌می‌کند کار نخواهد کرد. گاهی اوقات سوختن فیوز نشان دهنده یک مشکل بزرگتر است، اما برای تشخیص صحیح فیوز باید تعویض شود. قبل از اینکه بتوانید تشخیص دهید که آیا تعمیرات بیشتر ضروری است، باید بدانید که چگونه ‌می‌توانید بفهمید که آیا فیوز منفجر شده است یا خیر و چگونه از آن مراقبت کنید.

علائم سوختن فیوز ماشین

چه چیزی باعث سوختن فیوز خودرو ‌می‌شود؟

تعداد انگشت شماری از فیوزهای مختلف وجود دارد که امروزه معمولاً در اتومبیل‌‌ها استفاده ‌می‌شود، به ویژه فیوزهای تیغه ای در اندازه‌‌های استاندارد، مینی و ماکسی. همچنین ممکن است فیوزهای شیشه ای در وسایل نقلیه قدیمی، فیوزهای بزرگتر با آمپر بالا و همچنین پیوندهای همجوشی و دیگر سبک‌‌های کمتر استفاده شده وجود داشته باشد. صرف نظر از نوع فیوز، علت سوختن فیوز تقریباً همیشه ناشی از چیزی است که در مدار نیاز به انرژی بیشتری نسبت به فیوز دارد.

به عنوان مثال، یک موتور شیشه برقی فرسوده ممکن است به انرژی بیشتری برای حرکت شیشه پنجره به سمت بالا نیاز داشته باشد، یا یک سیم بریده بریده روی لبه تیز به زمین متصل شود و یک حلقه الکتریکی با جریانی بالاتر از مدار را ببندد. مانند یک لامپ، رشته فیوز گرم ‌می‌شود و ‌می‌سوزد. هنگامی که این اتفاق ‌می‌افتد، مدار به طور کامل از منبع تغذیه جدا ‌می‌شود و اغلب آن را از آسیب نجات ‌می‌دهد.

فیوزها ‌می‌‌توانند به روش ‌های کمتر متداول دیگری مانند ضربه ‌های تکان‌ دهنده منفجر شده یا بسوزند، اما به احتمال زیاد فیوز سوخته شما به خطای الکتریکی مربوط ‌می‌‌شود.

علائم سوختن فیوز ماشین

علائم سوختن فیوز ماشین

محتمل ترین علائم سوختن فیوز خودرو مربوط به کار نکردن عملکردهای الکتریکی است. این تقریباً همیشه یک سیستم خاص تحت تأثیر قرار ‌می‌گیرد که دارای علائم حادی مانند علائم زیر است:

 • قفل برقی درب نمی چرخد
 • یک یا چند پنجره برقی بالا یا پایین نمی روند
 • فن بخاری کار نمی کند
 • خروجی‌‌های برق کار نمی کنند
 • رادیو از کار ‌می‌افتد یا ‌می‌سوزد
 • برف پاک کن‌‌های شیشه جلو اصلا کار نمی کنند
 • چراغ‌‌های جلو، چراغ‌‌های عقب یا سایر سیستم‌‌های روشنایی کار نمی کنند

گاهی اوقات ممکن است هنگام وارد شدن آسیب به فیوز، بوی سوزش جزئی را تشخیص دهید و برخی از وسایل نقلیه حتی ممکن است هشدار داشبورد ناشی از « بررسی فیوز» داشته باشند. پس از وارد شدن آسیب به فیوز، سیستم‌‌های آسیب دیده تا زمانی که فیوز جایگزین نشود، به هیچ وجه کار نمی کنند، اما یک تشخیص الکتریکی باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که مشکل همچنان ادامه دار نخواهد بود.

علائم سوختن فیوز ماشین

نحوه شناسایی فیوز ماشین سوخته

به طور کلی سه روش برای شناسایی فیوز ماشین سوخته وجود دارد:

 • یک بررسی بصری انجام دهید. متداول ترین فیوزها شفاف هستند و ‌می‌توانید رشته را از طریق آن مشاهده کنید. جریان باید از یک ترمینال به ترمینال دیگر ادامه یابد. اگر این رشته شکسته شود، رشته ذوب شده قابل مشاهده است، یا علائم سوختگی سیاه یا قهوه ای در داخل یا قسمت بیرونی فیوز وجود دارد، این نشانگر سوختن فیوز است.
 • از یک تست کننده مدار/نور تست یا DVOM استفاده کنید. این قطعات تجهیزات تشخیصی نسبتاً ساده برای استفاده هستند و ‌می‌توانند نشان دهند که آیا از یک طرف فیوز به طرف دیگر استمرار جریان وجود دارد یا خیر.
 • فیوز با یک فیوز خوب جایگزین کنید. یکی دیگر از راه‌‌های آسان برای تعیین اینکه آیا فیوز مشکل ایجاد کرده است یا خیر، جایگزینی آن و آزمایش است که آیا سیستم دوباره شروع به کار ‌می‌کند یا خیر.
 • علائم سوختن فیوز ماشین

بررسی فیوز معیوب یکی از تست‌‌های پیچیده ای است که ‌می‌توانید روی ماشین خود انجام دهید. با این حال جایگزین کردن فیوز ممکن است تمام آنچه لازم است انجام دهید نباشد. اگر فیوز دوباره بسوزد، به خصوص اگر بلافاصله اتفاق بیفتد، مشکل دیگری وجود دارد که باید در آن مدار تشخیص داده و اصلاح شود.

نکاتی برای تعویض فیوز سوخته ماشین

تعویض فیوز علم پیچیده ای نیست، اما انجام صحیح آن ضروری است یا ‌می‌‌تواند به فیوز جدید یا سیم ‌کشی یا قطعات آن مدار آسیب برساند. در اینجا چند نکته آورده شده است که باید در نظر داشته باشید:

 • همیشه فیوز را با همان فیوز اصلی تعویض کنید. اکثر خودروها دارای نموداری بر روی درب پنل فیوز هستند که درجه فیوز روی آن ذکر شده است. استفاده از درجه بزرگ فیوز ‌می‌تواند منجر به آسیب دائمی به قطعات الکتریکی یا سوختن سیم کشی شود.
 • از فیوز کش در محفظه فیوز (در صورت مجهز بودن) استفاده کنید. این ساده ترین و ایمن ترین راه برای کشیدن فیوز بدون شکستن آن است. یک جفت انبر سوزنی نیز اگر به آرامی استفاده شود ‌می‌تواند مفید باشد.
 • اگر فیوز بلافاصله در هنگام نصب جرقه بزند و بسوزد، نشان دهنده مشکلی مانند اتصال به زمین است که باید رفع شود.
 • علائم سوختن فیوز ماشین

چگونه بفهمم فیوز ماشینم سوخته است؟

‌می‌توانید یک بررسی بصری انجام دهید تا ببینید آیا علائمی از سوختگی وجود دارد یا اینکه آیا رشته دست نخورده است. یا از یک تستر مدار برای بررسی اینکه آیا تداومی بین دو سر فیوز وجود دارد یا خیر استفاده کنید.

اگر فیوز در ماشین شما بسوزد چه اتفاقی ‌می‌افتد؟

هنگامی که یک فیوز ‌می‌سوزد، عملکردهای الکتریکی که توسط آن مدار تغذیه ‌می‌شوند، به طور کامل کار نمی کنند.

علائم سوختن فیوز ماشین

آیا ماشین با فیوز سوخته روشن ‌می‌شود؟

بستگی دارد. اگر فیوز برای سیستمی استفاده ‌می‌شود که به احتراق، استارت یا باتری غیر مرتبط است، احتمالاً ماشین شما روشن ‌می‌شود و کار ‌می‌کند.

آیا رانندگی با فیوز سوخته بد است؟

ممکن است اینطور باشد. اگر فیوز سوخته برای سیستمی باشد که به ایمنی خودرو کمک ‌می‌کند، رانندگی با آن تا زمانی که مشکل برطرف نشود، ‌می‌تواند ناامن باشد.

قبل از سوختن فیوز چه اتفاقی ‌می‌افتد؟

قبل از سوختن فیوز، ممکن است علائم جزئی مانند روشن و خاموش شدن چراغ‌‌ها، نشانگر، بوی سوختن، یا صداهای وزوز و کلیک را مشاهده کنید و بشنوید. بسته به چیزی که مدار برای آن در نظر گرفته شده است متفاوت است.

بهرحال برای تعمیر برق خودرو اگر به تعمیرگاهی مطمئن نیاز دارید، به تویولند مراجعه فرمایید.