سوپرشارژر در مقابل توربوشارژر: تفاوت چیست؟
۰۵
مهر

بررسی تفاوت‌های سوپر شارژر در مقابل توربو شارژر

سوپر شارژ در مقابل توربو شارژ: تفاوت چیست؟ سه موردی که یک موتور گازسوز برای کارکردن به آن نیاز دارد عبارتند از: هوا، سوخت و احتراق یا جرقه. موتورهای تنفس طبیعی به طور غیر فعال هوا را به داخل موتور می کشند تا با سوخت مخلوط شود و اسب بخار لازم برای عملکرد تولید شود.

القای هوای اجباری به طور فعال، هوا را فشرده می کند و آن را به داخل موتور می راند و به آن کمک می کند تا قدرت بیشتری نسبت به موتورهای تنفس طبیعی با اندازه مشابه و همچنین کارآمدتر تولید کند.

دو خانواده القای هوای اجباری توربو شارژرها و سوپر شارژرها هستند. این دو طراحی بسیار متفاوتی دارند عملکردهای مشابهی ارائه می دهند. بیایید ببینیم آنها چه هستند و چگونه کار می کنند، و اینکه آیا انتخابی بین سوپرشارژر در مقابل توربوشارژر در ماشین شما وجود دارد یا خیر.

سوپرشارژر در مقابل توربوشارژر: تفاوت چیست؟

توربو شارژرها چیست؟

توربو شارژرها شبیه یک حلزون فلزی بزرگ هستند که در داخل اگزوز خودرو شما نصب می شوند. دو طرف دارد: بخش کمپرسور و بخش توربین. همچنان که موتور کار می کند، گاز خروجی از قسمت توربین خارج می شود تا چرخ توربین را در دورهای بسیار بالا بچرخاند. بخش کمپرسور در کنار آن وصل می شود و با چرخش توربین، چرخ کمپرسور نیز می چرخد و هوا را فشرده کرده و آن را به ورودی هوا تخلیه می کند.

توربو شارژرها دارای طیف وسیعی از اندازه‌ ها و در نتیجه سطوح مختلف تقویت هستند. آنها اساساً هوای غنی از اکسیژن بیشتری را به موتور وارد می کنند تا بتواند با سوخت مخلوط شود و بسوزد و قدرت بیشتری را از جابجایی کوچکتر ایجاد کند.

توربو شارژرها برای چه مواردی بهتر استفاده می شوند؟ در درجه اول، سازندگان از توربوها برای دستیابی به سطوح قدرت مشابه در بسته های کوچکتر استفاده می کنند. این به آنها اجازه می ‌دهد که مثلاً از V8 به V6، بدون تفاوت قدرت قابل توجه، سایز خود را کاهش دهند. اما توربو شارژرها همه این چنین نیستند.

سوپرشارژر در مقابل توربوشارژر: تفاوت چیست؟

سه موردی که می ‌توان آن را به عنوان یک نقطه ضعف در نظر گرفت عبارتند از:

 • تاخیر توربو. از آنجایی که توربو نیاز به چرخیدن دارد، تا زمانی که دور در دقیقه مشخصی به دست آید، یک «مشکل» در عملکرد وجود دارد. اساساً، این یک تأخیر بین زمانی است که شما قدرت را فرا می‌ خوانید و زمانی که احساس می‌ کنید قدرت وارد سیستم می ‌شود وجود دارد.
 • حرارت. توربوها می توانند در دمای بسیار داغ کار کنند و این گرما به هوای داخل منتقل می شود. گرما قدرت موتور را از بین می برد، بنابراین سازندگان دریچه های هوا را برای خنک کردن محفظه موتور و یک اینترکولر برای خنک کردن هوا قبل از ورود به ورودی هوا اضافه می کنند. این طراحی را پیچیده می کند.
 • هزینه. اگرچه توربو شارژرها بادوام هستند، اما در صورت خرابی، تعویض آن ها گران است.
 • سوپرشارژر در مقابل توربوشارژر: تفاوت چیست؟

سوپر شارژر چیست؟

یک سوپر شارژر نیز هوایی را که وارد موتور می شود اما با روشی متفاوت از توربو، فشرده می کند. سوپر شارژر یک کمپرسور مکانیکی محور است که به موتور پیچیده می شود، اگرچه به تازگی سوپر شارژرهای برقی نیز به بازار آمده اند.

سوپر شارژر چگونه کار می کند؟ هنگامی که موتور در حال کار است، یک کمربند چرخشی سوپر شارژر می چرخد و چرخ دنده های داخلی را که به یک پروانه در کمپرسور وصل شده اند، تبدیل می کند. هوای فشرده شده سپس برای سوزاندن به داخل آن قیف وارد می شود.

سوپر شارژرها معمولاً در صورت نیاز به برق از دور در دقیقه در تمام مسیر از طریق بازه مد نظر استفاده می کنند. از آنجا که این سوپر شارژر محور است، فشار تقویت همیشه هنگام کار موتور ایجاد می شود. این بدان معناست که حتی شتاب و تحویل قدرت در کل محدوده دور در دقیقه وجود دارد.

سوپرشارژر در مقابل توربوشارژر: تفاوت چیست؟

معایب یک سوپر شارژر چیست؟

تعداد کمی عیب وجود دارد:

 • سوپر شارژرها قدرت موتور را به سرقت می برند. سوپر شارژر همانطور که توسط کمربند رانده می شود، می تواند به اندازه یک سوم قدرت موتور برای چرخش نیاز داشته باشد.
 • حجیم هستند. بسته به سبک – روتز، دو پیچ یا گریز از مرکز، ممکن است فضای زیادی را در محفظه موتور اشغال کنند.
 • آنها می توانند قابلیت اطمینان را تحت تاثیر قرار دهند. موتورهای سوپرشارژ زودتر از موتورهای تنفس طبیعی خراب می شوند.

تفاوت بین توربو شارژر و سوپر شارژر چیست؟

در حالی که توربو و سوپر شارژرها به طور موثری یک کار را انجام می دهند اما تفاوت های مشخصی وجود دارد.

 • توربوها توسط گازهای اگزوز هدایت می شوند، سوپر شارژرها کمربندی هستند. این مهم است زیرا توربو شارژرها انرژی لازم را از موتور برای کار نمی کشند، به همین دلیل آنها آنچه را که اغلب «قدرت آزاد» نامیده می شود، تولید می کنند.
 • توربو شارژرها پیچیده تر هستند. سوپر شارژرها به اندازه توربو گرم نمی شوند، بنابراین بعضی اوقات می توانند هوا را مستقیماً به داخل موتور بفرستند. توربوها تقریباً همیشه به یک intercooler (خنک کننده داخلی) نیاز دارند تا دمای ورودی را کاهش دهد و هوای پر انرژی بیشتری را برای احتراق ایجاد کند. توربو همچنین به قطعات بیشتری مانند دریچه انفجار نیاز دارد.
 • سوپر شارژرها همیشه قدرت آماده دارند. هنگامی که روی پدال گاز فشار وارد می کنید، یک موتور فوق شارژ بلافاصله برق را در دسترس قرار می دهد در حالی که یک موتور توربوشارژ یک ثانیه برای برقراری برق در حالی که RPMS (دور بر دقیقه) افزایش می یابد، نیاز دارد.
 • سوپرشارژر در مقابل توربوشارژر: تفاوت چیست؟

چه چیزی برای وسیله نقلیه شما مناسب است؟

در برخی شرایط ممکن است یک تور بوشارژر یا سوپر شارژر را روی یک موتور تنفس طبیعی پیچ کنید، اما اکثر افرادی که به دنبال این بخش عملکرد هستند به دنبال جایگزینی هستند، نه اینکه یک تقویت کننده برق را به خودرو اضافه کنند. در این صورت، مهم است که از همان نوع و اندازه ای استفاده کنید که با ماشین شما از کارخانه ارائه شده است.

اصلاح یا جایگزینی یک القای هوای اجباری با نوع دیگری، در صورت امکان، نیاز به تیونینگ حرفه ‌ای دارد و ممکن است به اصلاحات بیشتری مانند انژکتورهای سوخت بزرگتر و پمپ سوخت با حجم بالاتر نیاز داشته باشد.

با این حال، اگر به‌ دنبال یک تقویت کننده برق هستید، بهتر است یک کیت پیدا کنید تا اینکه همه آنها را در کنار هم قرار دهید.

سوپرشارژر در مقابل توربوشارژر: تفاوت چیست؟

سوپر شارژ بهتر است یا توربو؟

موارد خوبی هم برای سوپرشارژ و هم برای توربوشارژ کردن موتور وجود دارد. توربوشارژرها «نیروی رایگان» تولید می ‌کنند در حالی که سوپرشارژرها محدوده توان ثابت تری دارند، بنابراین باید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما بهتر است.

آیا سوپرشارژ سریعتر از توربو هستند؟

هم سوپرشارژرها و هم توربوها می توانند قدرت عالی تولید کنند و شتاب را بهبود بخشند، اما به روش های مختلف.

چه چیزی توربو یا سوپرشارژر را بهتر می کند؟

توربو شارژرها از آنجایی که از اگزوز موتور برای چرخش استفاده می کنند، گرمتر کار می کنند. با این حال، برای خنک نگه داشتن هوای ورودی تا حد امکان، بهتر است برای هر دو طرح از یک اینترکولر استفاده کنید.

سوپرشارژر در مقابل توربوشارژر: تفاوت چیست؟

3 نوع سوپر شارژر چیست؟

سه نوع سوپر شارژر روتس سبک، گریز از مرکز و پیچ دوقلو هستند.

معایب سوپر شارژ چیست؟

عیب اصلی سوپر شارژر این است که انرژی را از موتور می گیرد تا بچرخد و کارایی آن را کاهش می ‌دهد.

آیا یک ماشین می تواند هم توربو و هم سوپرشارژر داشته باشد؟

یک ماشین می تواند یک سوپر شارژر برقی و یک توربو نصب شده داشته باشد. سوپرشارژر نیروی تقویتی در دور پایین تولید می کند، سپس با وارد شدن توربو از حالت فشرده خارج می شود.

تویولند؛ مرکز تخصصی تعمیر موتور خودروهای وارداتی و لوکس