بدنه دریچه گاز چیست و چگونه کار می کند؟
۲۰
مرداد

بدنه دریچه گاز چیست و چگونه کار می کند؟

درک نحوه عملکرد بدنه ‌های دریچه گاز بسیار مفید است، چه بخواهید تعمیرات را خود انجام دهید یا اینکه به خودروی خود سرویس دهید. این بخشی از سیستم ورودی است و اگر به درستی کار نکند، باید به سرعت آن را تعمیر کرد.

بدنه دریچه گاز باید هر از چند گاهی سرویس شود و بدنه دریچه گازی که ضعیف عمل می کند نیاز به تعویض دارد. با وجود چنین طیف گسترده ای از طرح ها برای مدل های مختلف، تعویض آن می تواند مبالغ متغیری هزینه داشته باشد و هر گونه هزینه نیروی کار از سوی یک مکانیک حرفه ای بالاتر نیز خواهد رفت.

نگاهی عمیق به چیستی دریچه گاز و نحوه عملکرد آنها بیندازید تا اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید و در انجام هر کاری که مربوط به بدنه دریچه گاز خودروتان است احساس اعتماد به نفس کنید.

بدنه دریچه گاز چیست و چگونه کار می کند؟

بدنه دریچه گاز چیست؟

اساساً بدنه دریچه گاز دستگاهی است که مسئول کنترل مقدار هوایی است که به موتور اتومبیل شما جریان می یابد. هنگامی که پدال گاز را فشار می دهید، بدنه دریچه گاز باز می شود تا هوای بیشتری وارد موتور شود که همچنین سوخت بیشتری را نیز به داخل موتور می کشد و سپس باعث شتاب گرفتن خودرو می شود. این یک جزء اصلی در هر وسیله نقلیه موتور احتراقی است، و اگر از کار بیفتد، احتمالاً متوجه کاهش عملکرد خودرو خواهید شد.

بدنه دریچه گاز چگونه کار می کند؟

بدنه دریچه گاز وظیفه کنترل میزان هوای ورودی به موتور را بر عهده دارد. در اینجا نحوه عملکرد آن آمده است:

  • بدنه دریچه گاز توسط یک اتصال مکانیکی در خودروهای قدیمی یا به صورت الکترونیکی در خودروهای مدرن با سیستم های درایو با سیم به پدال گاز متصل می شود. هنگامی که پدال گاز را فشار می دهید، صفحه دریچه گاز (که به عنوان سوپاپ پروانه ای نیز شناخته می شود) در داخل بدنه دریچه گاز باز می شود و اجازه می دهد هوای بیشتری وارد موتور شود.
  • بدنه دریچه گاز چیست و چگونه کار می کند؟
  • سنسور موقعیت دریچه گاز (TPS) بخشی جدایی ناپذیر از بدنه دریچه گاز است که زاویه صفحه دریچه گاز را کنترل می کند. با فشار دادن یا رها شدن پدال گاز، TPS یک سیگنال الکتریکی به ماژول کنترل موتور (ECM) ارسال می کند که موقعیت صفحه دریچه گاز را نشان می دهد.
  • ماژول کنترل موتور (ECM) مسئول مدیریت عملکردهای مختلف موتور، از جمله تزریق سوخت، زمان جرقه زنی، و مکش هوا است. بر اساس ورودی سنسور موقعیت دریچه گاز، ECM مقدار مناسب سوخت مورد نیاز برای مخلوط شدن با هوای ورودی را محاسبه می کند. این امر احتراق مناسب را تضمین می کند تا قدرت و عملکرد مطلوب موتور را بدست آورید.
  • با باز شدن صفحه دریچه گاز، هوای بیشتری از طریق منیفولد ورودی به موتور جریان می یابد. ECM انژکتورهای سوخت را تنظیم می کند تا مقدار صحیح سوخت را تحویل دهد و یک مخلوط هوا و سوخت ایده آل برای احتراق ایجاد کند. هنگامی که پدال گاز آزاد می شود، صفحه دریچه گاز بسته می شود و جریان هوا و تحویل سوخت کاهش می یابد.
  • بدنه دریچه گاز چیست و چگونه کار می کند؟

چه زمانی باید بدنه دریچه گاز خود را تعویض کنید

اگر بدنه دریچه گاز از کار بیفتد، علائم متعددی را از خود نشان خواهد داد که می تواند بر عملکرد و راندمان سوخت تأثیر بگذارد. یکی از بارزترین نشانه ‌ها، بی ‌حرکتی کامل یا توقف است، زیرا موتور هوای کافی برای سوختی که تحویل می ‌گیرد دریافت نمی‌ کند. همچنین ممکن است هنگام فشار دادن پدال گاز کاهش شتاب یا حتی عدم پاسخگویی را تشخیص دهید.

علامت دیگر این است که یک چراغ چک موتور روشن روی داشبورد شما ظاهر می شود که یک DTC مربوط به سرعت دور آرام یا مشکلات بدنه دریچه گاز را نشان می دهد.

این علائم را نادیده نگیرید، زیرا ممکن است منجر به مشکلات بزرگتری شود. اگر به بدنه دریچه گاز مشکوک هستید، فوراً آن را تعمیر کنید تا از دردسرها و هزینه‌ های احتمالی جلوگیری کنید.

بدنه دریچه گاز چیست و چگونه کار می کند؟

علت از کار افتادن بدنه دریچه گاز چیست؟

برخی از دلایل رایج عبارتند از: کثیفی و تجمع کربن، فرسوده یا آسیب دیدگی سنسور موقعیت دریچه گاز، نشتی وکیوم، مشکلات الکتریکی در سیستم درایو به همراه سیم کشی معیوب و سایش مکانیکی.

هزینه تعویض بدنه دریچه گاز چقدر است؟

قیمت بسته به نوع رانندگی شما متفاوت است. ممکن است هزینه های متغیری داشته باشد.

آیا بدنه کثیف دریچه گاز می تواند باعث مشکلات انتقال شود؟

در حالی که نمی تواند مشکل انتقال ایجاد کند اما بدنه کثیف یا خراب دریچه گاز می تواند به دلیل عملکرد موتور باعث مشکلات تعویض دنده شود.

آیا بدنه دریچه گاز معیوب می تواند باعث کارکرد اشتباه شود؟

بله. جریان هوای نامناسب، باعث شود موتور شما ضعیف کار کند.