نشانه های خرابی موتور شیشه خودرو
۱۸
مرداد

نشانه های خرابی موتور شیشه بالابر خودرو

شیشه های برقی تقریباً در تمام خودروهایی که امروزه تولید می شوند، تجهیزات استانداردی محسوب می شوند. هنگامی که پنجره باز می شود، می تواند برای برقراری ارتباط در مسیر رانندگی، دستیابی به فضای داخلی راحت تر، تنفس هوای تازه یا کمک به شما به جهت خارج شدن از ماشین پس از تصادف استفاده شود. با فشردن یک دکمه، یک موتور الکتریکی وارد عمل می ‌شود و شیشه را بلند کرده و پایین می ‌آورد و برق ۱۲ ولتی را از طریق یک مدار تعبیه شده تامین می کند.

ممکن است یک موتور پنجره از کار بیفتد و برای اصلاح آن نیاز به تعویض داشته باشد. بسته به وسیله نقلیه ای که با آن رانندگی می کنید، یک موتور بالابر پنجره جدید ممکن هزینه ای در بر داشته باشد. برخی از آنها یک موتور کامپکت هستند که به یک رگولاتور متصل می شوند در حالی که برخی دیگر به طور دائم متصل هستند و باید به عنوان یک مجموعه جایگزین شوند. علت خرابی موتور پنجره چیست و خرابی موتور پنجره به چه معناست؟ برای یافتن این اطلاعات و همچنین نکاتی در مورد تشخیص و تعمیر آن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

نشانه های خرابی موتور شیشه خودرو

علائم رایج موتور خراب شیشه خودرو

موتور بالابر پنجره اغلب قبل از خاموش شدن کامل علائم خرابی را از خود نشان می دهد. در هنگام عملکرد نادرست، علائم آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • عملکرد پر سر و صدا. یک موتور شیشه معیوب ممکن است هنگام حرکت پنجره صداهای خراش یا جیرجیر بدهد.
  • حرکت آهسته یا کند. اگر شیشه بسیار آهسته یا با مشکل حرکت کند، ممکن است موتور از کار افتاده باشد. همچنین ممکن است نیمه کاره بالا بماند و ممکن است لازم باشد دکمه را چند بار فشار دهید تا بسته شدن آن تمام شود.
  • توقف کامل حرکت. اگر پنجره اصلا حرکت نکند، این می تواند نشانه ای از خرابی موتور بالابر پنجره باشد.
  • پنجره به طور متناوب کار می کند. گاهی اوقات ممکن است پنجره بعد از مدتی دوباره شروع به کار کند، اما بعداً دوباره از کار بیفتد.
  • بوی سوزش. اگر بوی سوختگی به مشام می رسد، می تواند نشان دهنده اتصال کوتاه یا گرم شدن بیش از حد موتور بالابر پنجره باشد.
  • صداهای غیر عادی. اگر هر گونه صدای تق تق از پنل در می شنوید، می تواند نشانه شل شدن یا آسیب دیدن موتور باشد.
  • شیشه فقط در یک جهت حرکت کند. یک موتور ممکن است فقط به شیشه اجازه دهد در یک جهت حرکت کند، که نشان می دهد موتور دچار خرابی داخلی است.

اگر متوجه هر یک از این علائم شدید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که موتور بالابر شیشه خود را تعویض کنید.

نشانه های خرابی موتور شیشه خودرو

علل خرابی موتور شیشه

برای اکثر افراد، موتور پنجره به دلیل فرسودگی از کار می افتد. این به معنای واقعی کلمه صدها بار استفاده از آن را نشان می دهد و همچنین این موضوع را نشان می دهد که برس های کربنی موتور الکتریکی فرسوده شده اند. با این حال، خرابی ‌های داخلی می ‌تواند ناشی از مسائل دیگری مانند سیم ‌کشی نامناسب، نفوذ آب به داخل موتور یا کانکتور، کثیفی یا زباله‌ هایی باشد که باعث سایش غیرطبیعی شده است و حتی عدم روان ‌کاری نیز می تواند در این امر دخیل باشد.

یک موتور شیشه بین پوسته درب داخلی و پوسته درب بیرونی قرار دارد، بنابراین جلوگیری از بروز مشکلات تقریبا غیرممکن است. یک پیشنهاد این است که وسیله نقلیه خود را تمیز نگه دارید تا از ورود کثیفی به در جلوگیری شود، اما این موفقیت محدودی خواهد داشت.

نشانه های خرابی موتور شیشه خودرو

عیب یابی موتور خراب شیشه

تست موتور برقی شیشه بهترین راه برای تشخیص خرابی آن است. به جای اینکه موتور را برای آزمایش جدا کنید، اغلب می توانید برای تشخیص، ابتدا به سیم کشی سوئیچ دسترسی پیدا کنید.

روی دری که پنجره آن طور که باید کار نمی کند، سوئیچ را از کانکتور سیم کشی جدا کنید. یک منبع برق 12 ولتی را مستقیماً با استفاده از پروب ها، گوش دادن و هر حرکتی از موتور به کانکتور اعمال کنید. اگر کار کرد، پروب ها را معکوس کنید و ببینید که در جهت مخالف کار می کند یا خیر.

اگر صداهای ساییدگی عجیبی شنیدید، موتور به کندی حرکت می کند، یا به درستی در یک یا هر دو جهت حرکت نمی کند، موتور بالابر شیشه خراب است.

نشانه های خرابی موتور شیشه خودرو

تعمیر موتور شیشه خراب

نحوه تعویض موتور بالابر پنجره بسته به اینکه موتور بخشی از مجموعه رگولاتور باشد یا اینکه بتوان آن را جداگانه تعویض کرد، متفاوت است. در هر صورت، شیشه باید به سمت بالا آورده شود (در صورت امکان) و باتری آن را جدا کنید، سپس پنل درب داخلی را بردارید.

کانکتور برق را باز کنید. بعد، موتور پنجره یا مجموعه رگولاتور باید باز شود. باز هم بستگی به سبکی دارد که ماشین شما استفاده می کند. این قطعه از طریق یک دهانه در پوسته درب قرار می گیرد و قطعه جدید به همین ترتیب در درب قرار می گیرد. دوباره همه چیز را به ترتیب معکوس وصل کنید، سپس تست کنید تا مطمئن شوید که پنجره دوباره به درستی کار می کند.

چگونه بفهمم موتور شیشه برقی من خراب است؟

اگر شیشه شما به طور کامل بسته نمی شود، مانند گذشته سریع حرکت نمی کند، پنجره اصلا حرکت نمی کند، یا با فشار دادن کلید شیشه برقی صداها یا بوهای عجیبی به مشام و گوش می رسد، موتور شیشه برقی به احتمال زیاد خراب است.

نشانه های خرابی موتور شیشه خودرو

چگونه می دانید که رگولاتور پنجره است یا موتور؟

اگر شیشه پنجره کج بالا می ‌رود، در زمانی که از آن استفاده نمی ‌شود به داخل در می ‌افتد، یا افتاده است، مشکل در رگولاتور پنجره است. اگر مشکل حرکتی باشد، موتور شیشه مظنون معمول است.

علت از کار افتادن موتور شیشه چیست؟

در بیشتر موارد، فرسودگی و پارگی ناشی از سال ها استفاده باعث از کار افتادن موتور پنجره می شود. همچنین می ‌تواند ناشی از آلاینده ‌های محیطی مانند رطوبت یا کثیفی یا عدم روان ‌کاری باشد.

موتورهای شیشه هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض دارند؟

اکثر مردم به مدت 10 سال یا بیشتر بدون تعویض موتور شیشه رانندگی می کنند. فقط در صورت وجود مشکل باید تعویض شود و فاصله زمانی مشخصی وجود ندارد.