Alternator, how it works, symptoms, testing, problems and replacement
۱۸
تیر

دینام، نحوه کار آن علائم، آزمایش، مشکلات و جایگزینی

دینام یک مولد برق در خودرو است و جزء اصلی سیستم شارژ خودرو است. تمام خودروهای دارای موتور احتراق داخلی به جز برخی از خودروهای هیبریدی دارای دینام هستند. هنگامی که یک موتور در حال کار است، دینام باتری را شارژ می کند و نیروی الکتریکی اضافی را برای سیستم های الکتریکی خودرو تامین می کند. دینام به موتور پیچ می شود و توسط یک تسمه سرپانتین (تسمه محرک) به حرکت در می آید.

دینام یک واحد بدون تعمیر و نگهداری است. در برخی خودروها تا 10-15 سال بدون هیچ تعمیری دوام می آورد. اگر دینام از کار بیفتد، ممکن است خودرو برای مدت کوتاهی با باتری کار کند. با این حال، به محض اینکه شارژ باتری تمام شود، موتور خاموش می شود. جایگزینی دینام با یک قطعه OEM جدید گران است، اما جایگزین هایی وجود دارد. ادامه مطلب را بخوانید.

Alternator, how it works, symptoms, testing, problems and replacement

علائم مشکلات دینام

شایع ترین علائم مشکل در سیستم شارژ خودروی شما، چراغ هشدار باتری شکل یا نماد “CHARGE” است که هنگام رانندگی روشن می شود. به طور معمول این چراغ هشدار باید هنگام روشن شدن احتراق روشن شود، اما به محض روشن شدن موتور باید ناپدید شود. اگر روشن بماند، سیستم شارژ شما مشکل دارد. چراغ هشدار سیستم شارژ مستقیماً به دینام خراب اشاره نمی کند، اگرچه در این حالت مشکلات دینام بسیار رایج است. مکانیک شما باید آزمایشات بیشتری را برای تعیین دقیق قطعه معیوب انجام دهد.

یکی دیگر از علائم سیستم شارژ ضعیف زمانی است که چراغ‌ های داشبورد و چراغ ‌های جلو در زمان دور آرام کم رنگ می ‌شوند، اما با روشن شدن موتور روشنتر می ‌شوند. این مشکل می تواند نه تنها به دلیل ضعیف بودن دینام، بلکه به دلیل خرابی باتری، اتصال ضعیف در پایانه های باتری یا شل بودن تسمه سرپانتین ایجاد شود. صدای نویز وزوز که از دینام می آید یکی دیگر از علائم مشکلات دینام است. در برخی خودروها، ممکن است ناشی از یاتاقان دینام و پر سر و صدا باشد. در برخی از خودروهای جیپ/کرایسلر، یک قرقره جدا کننده خراب دینام می تواند همان صدا را ایجاد کند.

دینام چگونه تست می شود

مکانیک شما می تواند وضعیت سیستم شارژ را با تستر باتری و سیستم شارژ آزمایش کند. تست باتری و سیستم شارژ (تست AVR) مبلغ بالایی هزینه دارد. تست نشان می دهد که آیا سیستم شارژ ضعیف است یا اصلا کار نمی کند. همچنین می تواند تشخیص دهد که آیا یکی از دیودهای داخل دینام از کار افتاده است یا خیر.

اگر سیستم شارژ در تست خراب از آب در بیاید، مکانیک شما باید عیب یابی بیشتری انجام دهد تا ببیند آیا مشکل از دینام است یا چیز دیگری باعث مشکل شده است. از دیگر مشکلات سیستم شارژ می توان به شل بودن تسمه محرک، سیم کشی معیوب یا سوختن فیوز، معیوب بودن سوئیچ احتراق و غیره اشاره کرد.

اگر تستر سیستم شارژ در دسترس نباشد، مکانیک شما می ‌تواند یک آزمایش ساده ولتاژ انجام دهد. این آزمایش شامل بررسی ولتاژ باتری در حالت خاموش و روشن بودن موتور است. ولتاژ باتری پس از روشن شدن موتور باید به بیش از 13.5 ولت افزایش یابد، زیرا دینام نیروی بیشتری را تامین می کند. اگر پس از روشن شدن موتور ولتاژ باتری افزایش نیابد، سیستم شارژ مشکل دارد.

Alternator, how it works, symptoms, testing, problems and replacement

گزینه های تعویض دینام

تعویض دینام در یک خودروی متوسط بسته به سختی تعویض به اضافه قطعه، از 1.0 تا 2.5 ساعت کار هزینه خواهد داشت. دینام جدید بسیار گران تمام خواهد شد. خرید دینام OEM از یک فروشنده گران تر خواهد بود.

جایگزین دیگر این است که دینام خود را بازسازی کنید. روش کار این است که مکانیک شما می تواند دینام را جدا کرده و به نزدیکترین فروشگاه بازسازی دینام/استارت بفرستد. هنگامی که دینام بازسازی شد، مکانیک شما آن را دوباره نصب می کند. ممکن است زمان بیشتری طول بکشد، اما معمولاً این کار ارزانتر است، زیرا شما فقط هزینه حذف و نصب (به اضافه هزینه بازسازی ‌کننده را پرداخت می ‌کنید. بازسازی دینام در خانه دشوار است و زمان زیادی می برد، اما غیرممکن نیست. کیت های بازسازی دینام به صورت آنلاین در دسترس هستند.

یکی دیگر از گزینه های صرفه جویی در هزینه، قطعات استفاده شده یا بازسازی شده است، به خصوص اگر تامین کننده گارانتی خوبی ارائه دهد. یک دینام مستعمل را می توان از بازیافت های خودکار محلی تهیه کرد.

هر زمان دینام تعویض شد، بهتر است تسمه سرپانتین را نیز عوض کنید. خیلی گران نیست و با تعویض آن همراه با دینام، می توانید در کار صرفه جویی کنید، زیرا برای تعویض دینام باید تسمه سرپانتین را جدا کنید.

چگونه دینام خود را طولانی تر کنیم

غالباً هنگامی که یک موتور محافظ مخفی یا سپر آسیب دیده یا از بین رفته است، دینام پیش از موعد از کار می افتد. این به این دلیل اتفاق می افتد که آب پاشیده شده از جاده به داخل دینام می رود و باعث می شود که آن را سریعتر فرسوده کند. اگر پوشش زیر موتور شما آسیب دیده است، آن را تعویض کنید تا محفظه موتور تمیز و خشک بماند. نشت مایع خنک کننده یا روغن نیز می تواند به دینام آسیب برساند. به همین ترتیب، اگر مجبور به شستشوی محفظه موتور هستید، دینام باید از آب و مواد شوینده محافظت شود.

Alternator, how it works, symptoms, testing, problems and replacement

نحوه عملکرد یک دینام و مشکلات رایج

دینام ماشین AC معمولی دارای دو سیم پیچ است: یک استاتور (سیم پیچ خارجی ثابت) و یک روتور (سیم پیچ داخلی چرخان). ولتاژی که از طریق تنظیم کننده ولتاژ به سیم پیچ روتور وارد می شود، به روتور انرژی می دهد و آن را به آهنربا تبدیل می کند. روتور توسط موتور از طریق یک تسمه محرک می چرخد.

میدان مغناطیسی تولید شده توسط روتور دوار باعث القای جریان الکتریکی AC در سیم پیچ ثابت استاتور می شود. دیودها برای تبدیل جریان AC به جریان DC مورد استفاده در سیستم الکتریکی خودرو استفاده می شوند. ولتاژ خروجی توسط رگولاتور ولتاژ کنترل می شود. به طور معمول، یک تنظیم کننده ولتاژ در دینام تعبیه شده است.

رایج ترین مشکلات دینام شامل فرسوده شدن برس های کربنی، حلقه های تماسی فرسوده (دو سیلندر مسی در پشت روتور) و یک تنظیم کننده ولتاژ معیوب است.

یاتاقان های خراب دینام بیرونی و داخلی (سیلندرهای نقره ای بزرگ و کوچک) می توانند صدای وزوز ایجاد کنند. هنگامی که دینام بازسازی می شود، یاتاقان ها، تنظیم کننده ولتاژ، برس ها و برخی از قطعات دیگر معمولا با قطعات جدید جایگزین می شوند.