How to choose the right tires for the car
۱۲
تیر

چطور تایرهای مناسبی برای خودرو انتخاب کنیم

ما تفاوت بین انواع لاستیک را به شما نشان می دهیم، و شما را در جهت خرید لاستیک مناسب راهنمایی می کنیم

خرید لاستیک خودرو آسان است. پیدا کردن وسایل مناسب برای ماشین شما ممکن است دشوار باشد.

اگر اشتباه کنید، ممکن است عملکرد ماشین خود و توانایی آن برای مقابله با هر نوع آب و هوایی را کاهش دهید.

از آنجایی که لاستیک‌ های خودرو معمولاً هر سه یا چهار سال یک ‌بار نیاز به تعویض دارند و از سرویس های دوره ای خودرو محسوب می شود، در این مقاله آموزشی در مورد چگونگی اطمینان از انتخاب لاستیک ‌های مناسب ارائه شده است.

اکثر لاستیک های خودرو به سه نوع اصلی تقسیم می شوند: تمام فصل، تابستان و زمستان. اکثر مردم تایرهای تمام فصول را می خرند زیرا راحت تر و ارزان تر از خرید یک ست برای زمستان و دیگری برای تابستان است.

لاستیک های ماشین تمام فصل عملکرد خوب و کاملی ارائه می دهند اما هرگز به هیچ وجه جوابگو نیستند. لاستیک ‌های تابستانی با هندلینگ و ترمز خشک/خیس عمل می ‌کنند، اما کشش برفی ضعیفی دارند. در مقابل، لاستیک ‌های زمستانی دارای کشش فوق ‌العاده در برف هستند، اما در جاده ‌های غیر برفی، ترمز مناسبی دارند.

همانطور که تست ‌های ما به طور معمول به ما یادآوری می ‌کنند، در هر دسته تایر خودرو، طیف وسیعی از عملکرد وجود دارد. برای مشاهده تفاوت های اساسی در انواع لاستیک، به نمودار زیر نگاه کنید.

Chart showing how types of car tires compare in testing

همانطور که می بینید، هیچ نوع لاستیکی در همه نوع شرایط جوابگو نیست.

پس چگونه بهترین تایرها را برای ماشین خود پیدا کنید؟ این سه مرحله را دنبال کنید:

چه اندازه ای نیاز دارید؟

ابتدا به دفترچه راهنمای مالک یا پلاکارد روی درب سمت راننده مراجعه کنید تا اندازه‌ های توصیه شده تایر را بیابید. برچسب چیزی شبیه به این خواهد بود: P215/60R16 94T.

بخش اول برچسب – P215/60R16 – به اندازه ‌گیری‌ های مختلف تایر مانند عرض و قطر اشاره دارد. عدد 94 شاخص بار را نشان می دهد، یعنی وزنی که هر تایر می تواند تحمل کند. در نهایت، T امتیاز سرعت است، که حداکثر سرعت تایر در رابطه با شاخص بار است.

خرید شما باید با اندازه ‌گیری‌ های اندازه لاستیک مطابقت داشته باشد، اما برای بالا رفتن با شاخص بار و رتبه سرعت کمی انعطاف ‌پذیری داشته باشید.

How to choose the right tires for the car

چه نوع لاستیکی نیاز دارید؟

بسیاری از وب‌ سایت ‌های خرده‌ فروشی فهرستی از تمام لاستیک ‌های موجود در اندازه مناسب خودرو را به شما ارائه می ‌دهند. اما در بسیاری از موارد، برای مطابقت با رتبه سرعت، باید عمیقتر تحقیق کنید. لیست زیر می تواند به شناسایی نوع لاستیک شما کمک کند.

  • لاستیک های تمام فصل دارای درجه بندی سرعت S و T هستند. اینها که به خاطر چسبندگی خوب در تمام شرایط آب و هوایی و مسافت پیموده شده طولانی شهرت دارند، معمولاً برای خودروهای رایج و SUV ها مناسب هستند.
  • لاستیک ‌های تمام فصل عملکردی در بسیاری از خودروهای جدیدتر، به‌ ویژه آنهایی که دارای جذابیتی خاص برای علاقه ‌مندان یا چرخ‌ های ارتقا یافته هستند، دارای رتبه‌ بندی سرعت H- و V می باشند. این تایرها تمایل دارند در پیچ ها چسبندگی بهتری نسبت به لاستیک های تمام فصل با سرعت S و T داشته باشند، اما لاستیک های پرفورمنس ممکن است در طولانی مدت فرسوده نشوند.
  • لاستیک ‌های تمام فصل و تابستانی با عملکرد فوق ‌العاده بالا معمولاً در رتبه‌ بندی ‌های سرعت ZR، W- و Y برای خودروهای اسپورت و سدان ‌های پرفورمنس ارائه می‌ شوند. تمایز بین لاستیک های تمام فصل و تابستانی می تواند چالش برانگیز باشد و ممکن است نیاز به مراجعه به وب سایت سازنده برای اطلاع از جزئیات داشته باشد. یک سرنخ برای تفکیک آن ها این است: تایرهای تابستانی دارای علامت M&S (Mud & Snow) در دیواره جانبی نیستند.
  • لاستیک های کامیون تمام فصل و مناسب تمام ناهمواری ها به طور طبیعی در اندازه های بزرگ هستند و برای حمل و نقل و بکسل وانت های سبک و SUV طراحی شده اند. لاستیک های تمام زمینی معمولاً دارای الگوی آج تهاجمی تر برای کمک به کشش خارج از جاده هستند. نکته این است که بسیاری از لاستیک‌ های مناسب تمام شرایط ناهمواری دقیقاً در نام مدل «A/T» یا «All Terrain» دارند.
  • لاستیک های زمستانی/برفی به راحتی با نماد کوه و دانه های برف که روی دیواره جانبی تایر نمایش داده می شود، شناسایی می شوند. بعلاوه آج لاستیک های تمام فصل بیشتر به نظر می رسند و دارای شکاف های زیادی است که به عنوان ساپ شناخته می شوند. هنگام خرید، حتما تایرهای زمستانی را در ست های چهارتایی بخرید تا ترمز و هندلینگ بهینه شود.
  • How to choose the right tires for the car

اولویت های شما در انتخاب لاستیک چیست؟

تحقیقات ما نشان می ‌دهد که مردم اغلب زمانی که ماشین هنوز نسبتاً نو است، یک تایر جایگزین مستقیم را انتخاب می ‌کنند. اما با بالا رفتن سن خودرو، مصرف کنندگان تمایل بیشتری به تغییر مدل دیگری بر اساس عملکرد یا قیمت دارند.

بسیاری از تولید کنندگان وب سایت هایی برای کمک به مصرف کنندگان در انتخاب تایر مناسب دارند. خرده فروشان آنلاین مانند TireRack.com و Discountiredirect.com دارای انتخابگرهای ساده برای استفاده هستند. برخی از سایت ‌ها مانند RightTurn.com پا را فراتر می ‌گذارند و انتخاب ‌های شخصی سازی ‌شده و قیمت همه ‌جانبه از جمله نصب در یک خرده‌ فروشی محلی را به مصرف ‌کنندگان ارائه می ‌دهند.

بسیاری از فروشندگان لاستیک محلی، فروشگاه های بزرگ و خرده فروشان متعلق به شرکت های تایر نیز می توانند معاملات خوبی ارائه دهند. پس زمانی که لاستیک خود را انتخاب کردید، خرید کنید.