25-most-common-car-problems
۲۲
تیر

بررسی بیست و پنج مشکل رایج خودرو

هر از گاهی همه متوجه می شوند که ماشین مشکل دارد. اگر مشکلی ایجاد کردید، نادیده گرفتن آن هرگز ایده خوبی نیست. رسیدگی به یک مشکل جزئی به محض وقوع، بهترین راه برای جلوگیری از هزینه های هنگفت تعمیرات است. ایمنی نیز یکی دیگر از نگرانی‌ هایی است که نگه داشتن خودرو در شرایط خوب بهترین راه برای ایمن نگه داشتن خانواده در هنگام بیرون رفتن را دارای اولویت می کند.

این لیست، 25 مورد از رایج ترین مشکلات موجود در خودروهای جدید را پوشش می دهد. اگر وسیله نقلیه قدیمی ‌تری دارید، ممکن است در این لیست نباشد و بسیاری از مشکلات دیگر درج نشده باشد. ما مواردی را که فکر می ‌کنیم رایج تر هستند را آورده ایم تا بتوانید در ماشین خود به دنبال آن ‌ها باشید.

Twenty-five common car problems

فرسودگی طبیعی

مشکلاتی وجود دارد که همیشه برای هر نوع خودرویی پیش می ‌آید. تفاوتی در سال ساخت یا مدل، کیفیت فرآیند تولید یا نحوه نگهداری خودرو وجود ندارد. با گذشت زمان نشانه‌ های طبیعی وجود دارد که یک وسیله نقلیه قدیمی است و این بدان معنی است که برخی از مشکلات شروع به ظهور می ‌کنند. معمولاً اینها چیزهای کوچکی هستند که به راحتی قابل رفع هستند. اگر این مشکلات به چیز جدی تری تبدیل شوند، می تواند به این معنی باشد که فروش خودرو مقرون به صرفه تر است. بیایید نگاهی به برخی از مشکلات رایج تر بیندازیم و ببینیم که آیا اینها احتمالاً راهکاری سریع دارند یا دارای تعمیراتی پرهزینه هستند.

 1. چراغ هشدار

هنگامی که یکی از سنسورها خطا را تشخیص داده و آن را به واحد کنترل موتور ارسال می کند، چراغ های هشدار ظاهر می شوند. حدود 200 کد هشدار وجود دارد، بنابراین شما باید آن را نزد یک متخصص ببرید تا بتواند سیستم را بررسی کند، منبع هشدار را پیدا کند و تعمیرات لازم را انجام دهد.

 1. سر و صدای موتور

چندین بخش وجود دارد که باعث می شود موتور خودرو به خوبی کار کند، اما استارت ناقص یا صدای بد موتور یکی از رایج ترین مشکلات است. برای اینکه یک موتور به طور موثر کار کند، مقدار مناسبی از هوا و سوخت باید با هم مخلوط شود و سپس در محفظه احتراق بسوزد. برای اینکه این عمل به درستی صورت پذیرد تعدادی از اجزاء در سیستم های سوخت و احتراق وجود دارد که باید به طور هماهنگ کار کنند. به منظور به حداقل رساندن این نوع مسائل، سیستم های سوخت و احتراق باید طبق توصیه های سازنده نگهداری و تعویض شوند.

 1. لرزش فرمان

دلایل متعددی وجود دارد که چرا هنگام رانندگی یک وسیله نقلیه می لرزد. اگر این اتفاق بلافاصله پس از استارت زدن خودرو و حرکت کردن رخ دهد، معمولاً قطعات تعلیق آسیب دیده یا بلبرینگ چرخ ها دارای عیب هستند. اگر چرخ با سرعت‌ های بالاتر تکان می‌ خورد، اغلب مشکل تعادل چرخ/لاستیک است. برای حل این مشکل باید ماشین را برای بازرسی مکانیکی مناسب ببرید. این می تواند به همان اندازه یک راه حل ساده باشد که چرخ ها را در یک راستا قرار دهید.

Twenty-five common car problems

 1. فرسودگی لنت های ترمز

ترمزها به طور طبیعی با استفاده از بین می ‌روند، بنابراین بسیار مهم است که به تعمیر و نگهداری ادامه دهید و مطمئن شوید که هر مشکلی مدت‌ ها قبل از خرابی ترمزها برطرف شده است. گاهی اوقات نقص کارخانه به این معنی است که لنت و روتور ترمز سریعتر از حالت عادی فرسوده می شوند.

 1. صدای جیر جیر/سوزش ترمزها

سیستم ترمز مانند هر قسمت متحرک دیگری که در خودرو دارید شروع به فرسودگی می کند. ترمزها حیاتی هستند. برای اطمینان از اینکه می توانید به شکلی ایمن خودرو را متوقف کنید ضروری هستند، بنابراین هر نوع مشکل مربوط به ترمز، از جمله صدای غیرعادی یا پدال ترمز نرم، باید توسط یک مکانیک حرفه ای در اولین فرصت ممکن برطرف شود. برخی از مشکلات جزئی وجود دارد که می تواند باعث جیرجیر یا جیغ ترمزها شود، اما هنگامی که متوجه ساییدگی شدید، قطعاً باید آن ها را تعویض کنید.

 1. صاف بودن لاستیک ها

بدیهی است که اگر لاستیک پنچر شود، پنچر گیری می‌ شود، اما می ‌تواند ناشی از ساییدگی و پارگی معمولی نیز باشد. تعویض لاستیک ها با یکدیگر مطابق با دستورالعمل های سازنده می تواند به افزایش عمر آن ها کمک کند. بهترین روش این است که هنگام تعویض روغن موتور یا هر 5000 مایل، لاستیک ها را تعویض کنید.

 1. لاستیک ها به طور ناهموار فرسوده می شوند

مقدار مشخصی از سایش در طول زمان طبیعی است، اما اگر متوجه شدید که لاستیک ها به سرعت فرسوده می شوند، این نشان دهنده یک مشکل بالقوه است. اگر لرزش ناشی از فرمان بود یا متوجه شدید که لاستیک‌ های شما به طور نامناسب فرسوده شده‌ اند، باید از کسی بخواهید خودرو را بررسی کند. ممکن است سیستم تعلیق نیاز به بالانس داشته باشد. علاوه بر این، گاهی اوقات مشکلات تایر به دلیل عوامل خارجی یا نقص در ساخت ایجاد می شود.

 1. ماشین بیش از حد روغن مصرف می کند

روغن تازه برای عملکرد خودرو ضروری است اما اگر به طور مداوم سطح روغن خود را بالا نبرید ممکن است خودرو دچار مشکل شود. اگر متوجه افت عملکرد شدید یا چراغ روغن روشن شد، حتماً باید روغن را بررسی کنید. اگر روغن را مرتباً تعویض نکنید ممکن است متوجه شوید که موتور دچار خوردگی می شود. روغن بی کیفیت یا عدم تعویض منظم آن نیز می تواند باعث مسدود شدن فیلتر روغن شود. بهتر است همزمان با تعویض روغن، فیلتر روغن را تعویض کنید، اگرچه برخی خودروهای مدرن دارای سیستم بای پس فیلتر هستند.

Twenty-five common car problems

 1. دینام معیوب

دینام یک بخش ضروری از کارکرد خودروی شما است. باتری شما را شارژ نگه می دارد و اطمینان حاصل می کند که تمام برق ها پس از استارت زدن خودرو کار می کنند. اگر خراب شود باتری شما فرسوده می شود و روشن کردن ماشین برایتان مشکل می شود. فواصل بردن خودرو برای خدمات را دنبال کنید و مطمئن شوید که به موقع آن را تعویض می کنید.

 1. نشتی رادیاتور

نشتی رادیاتور تقریباً همیشه ناشی از خوردگی است. خوردگی به خودی خود می تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما به محض اینکه یک نشتی داشته باشید، احتمالاً بیشتر خواهد شد، بنابراین منطقی است که کل رادیاتور را عوض کنید. اگر رادیاتور را در شرایط خوبی قرار ندهید، ممکن است با مشکل گرمای بیش از حد مواجه شوید و در نهایت منجر به آتش سوزی موتور شود.

 1. استارت موتور از کار افتاده است

استارت موتور قطعه ای است که هنگام استارت زدن خودرو، موتور را روشن می کند. اگر خراب شود یا در نتیجه آسیب سلونوئید ولو است، خود موتور خراب شده است یا ایرادهای دیگری در سیستم الکتریکی وجود دارد. ارزیابی زمانی که احتمال خرابی استارت موتور وجود دارد دشوار است و برای جلوگیری از تعویض غیر ضروری آن، بهتر است قبل از انجام این کار، خودرو را توسط یک متخصص بازرسی کنید تا علت مشکلات استارت را مشخص کنید.

 1. ترک هایی در شیشه جلو وجود دارد

معمولاً برای شکستن شیشه جلو به نوعی نیروی خارجی مانند سنگ نیاز است، اما برخی خودروها هستند که به دلیل آسیب‌ پذیری ‌های تولیدی کارخانه مستعد آسیب هستند. اگر چه یک ترک کوچک ممکن است مشکل بزرگی به نظر نرسد، اما می تواند به سرعت گسترش یابد و یکپارچگی شیشه را به خطر بیندازد.

Twenty-five common car problems

 1. ماشین آلاینده های بیش از حد تولید می کند

سیستم انتشار گازهای گلخانه ای به گونه ای طراحی شده است که آلودگی را به حداقل برساند و در عین حال مطمئن شوید که خودرو شما به درستی کار می کند. این سیستم شامل تجهیزات حساس زیادی است که هر از گاهی ممکن است از کار بیفتند و مشکلات مختلفی را در خودرو ایجاد کنند. به عنوان مثال، یک سنسور O2 که معیوب باشد ممکن است بر مخلوط سوخت تأثیر بگذارد و منجر به ناکارآمدی در کارکرد و صرفه جویی در خودرو شود.

 1. نشت سوخت از طریق تبخیر

سوخت به دما حساس است و وقتی داغ است سوخت منبسط می شود. این بدان معنی است که باید راهی برای تخلیه بخار وجود داشته باشد. از آنجایی که دود سمی است، خودروهای مدرن مجهز به تجهیزاتی به جهت جلوگیری از رسیدن دود سمی به بیرون هستند. مشکل اصلی که وجود دارد نشت از طریق تبخیر است. اکثر مشکلات با درپوش بنزین اتفاق می افتد و تعویض منظم آن آسان و ارزان است. با این حال، اگر چراغ هشداری دیدید، هرگز آن را نادیده نگیرید چرا که اگر در نهایت با خرابی مبدل کاتالیزوری مواجه شدید، تعمیرات ممکن است پرهزینه باشد.

 1. خرابی سنسورها

اکثر خودروهای مدرن با تعداد زیادی سنسور عرضه می شوند، اما اینها به خودی خود می توانند مشکلاتی ایجاد کنند. یکی از رایج ترین ایرادات مربوط به سنسورهای سوخت-هوا است که تعویض آن ها هزینه بر است.

 1. مشکلات جعبه دنده / خرابی گیربکس

گیربکس به این معنی است که تمام نیرویی که موتور خودروی شما تولید می کند می تواند به نوعی نیروی چرخشی تبدیل شود که می تواند توسط چرخ ها استفاده شود. با گذشت زمان دنده ها شروع به فرسودگی می کنند و متوجه خواهید شد که تعویض دنده دشوارتر می شود. در نهایت جعبه دنده از کار می افتد و منجر به یک صورت حساب بالای تعمیر می شود که به طور بالقوه می تواند هزینه بالایی داشته باشد.

 

الف. نشت مایع انتقال

هر سیستم انتقال به مایع نیاز دارد تا مطمئن شود که تمام اجزای کار به خوبی روانکاری می شوند. در خودروهای اتوماتیک از سیال مورد استفاده در گیربکس در سیستم های هیدرولیک و خنک کننده نیز استفاده می شود. سوراخ ‌های کوچکی در سرتاسر سیستم ایجاد می‌ شود که اجازه می ‌دهد مقادیر کمی مایع نشت کند. با گذشت زمان، یا اگر نشتی ها شدید باشد، متوجه خواهید شد که انتقال کارآمدتر است، به علاوه ممکن است متوجه شوید که سیستم بیش از حد گرم می شود یا فشار خود را از دست می دهد. در هر دو حالت انتقال با مشکل مواجه خواهد شد. اگر دیدید که یک دایره قرمز در زیر ماشین شما وجود دارد، ممکن است نشانه ترک خوردگی ظرف گیربکس باشد.

ب. گیربکس اتوماتیک در حال لغزش

گیربکس اتوماتیک اگر به خوبی نگهداری شود، می تواند ماندگار و کارآمد باشد. بی دلیل نیست که بیش از 200000 مایل دوام بیاورد. اگر متوجه شدید که گیربکس نرم تر است یا می لغزد، ممکن است آسیب یا گرفتگی در سیل ها، واشرها و خطوط داخل سیستم وجود داشته باشد. برای جلوگیری از این امر، گیربکس باید به طور منظم سرویس شود.

ج. فیلترهای انتقال مسدود شده اند

مانند هر سیال دیگری، سیال انتقال انواع ذرات را در طول زمان جذب می کند و بسیاری از این ذرات به فیلتر ختم می شوند که سپس مسدود می شوند و نیاز به تعویض دارند. با این حال، سیستم انتقال بسته است. به این معنی که اگر این مشکل وجود دارد، احتمالاً به مشکلات جدی مربوط می شود که می تواند غیر قابل تعمیر باشد.

Twenty-five common car problems

 د. آب در سیستم انتقال وجود دارد

آب و سایر مایعات می توانند وارد سیستم انتقال قدرت شوند و اگر وارد شود همیشه خبر بدی برای صاحب خودرو است. آب حتی در مقادیر کم، به اجزای سیستم آسیب می رساند و منجر به خرابی انتقال می شود.

 1. مشکلات برق: اسپیکر

اکثر خودروهای جدید با سیستم‌ های الکتریکی گسترده عرضه می ‌شوند به این معنی که مشکلات می ‌توانند در مناطق مختلف رخ دهند. یکی از عیب‌ هایی که فوراً قابل توجه است و برخی می ‌گویند آزاردهنده است، زمانی است که بلندگوها از کار می ‌افتند. گاهی اوقات این کار به سادگی شل شدن سیم است و با برداشتن بلندگو و وصل مجدد سیم معیوب به راحتی رفع می شود.

 1. مشکلات برق: چراغ

روشنایی و چراغهای خودرو همیشه یک مسئله ایمنی است به خصوص اگر چراغ جلو، چراغ ترمز یا نشانگر از بین رفته باشد. خوردگی و سیم ‌کشی می ‌تواند باعث مشکلات لامپ شود، اما بیشتر لامپ ‌ها قبل از اینکه دچار فرسودگی و خرابی شوند، مدت زیادی دوام می ‌آورند.

 1. مشکلات برقی: باتری خالی شده

باتری های خالی شده ناخوشایند هستند و همچنین می توانند منبع اصلی استرس باشند. ممکن است به طور تصادفی چراغی را روشن گذاشته باشید یا چیزی جزئی که به سادگی با استارت زدن خودرو قابل حل است. باتری خالی ممکن است به دلیل قدیمی بودن باتری و از دست دادن توانایی شارژدهی رخ دهد. باتری ‌های قدیمی ‌تر از 3-6 سال یا باتری ‌هایی که بیش از 50000 مایل جابجا شده‌ اند باید تعویض شوند. دلایل دیگر شامل خرابی دینام در سیستم شارژ است.

Twenty-five common car problems

 1. چند مسئله جزئی وجود دارد:

خط و خش، برف پاک کن ها و رنگ آمیزی ضعیف: این موارد اغلب آزاردهنده هستند اما نیازی به توجه فوری ندارند. تعمیر آن ها نیز ارزان و آسان است: مقداری موم و رنگ تمیزتر برای پوشاندن خراش ها، برف پاک کن ها و عیوب رنگ تقریباً همیشه جنبه زیبایی دارند. اگر لکه‌ های کوچک زنگ زدگی می ‌بینید، مطمئن شوید که آن ‌ها را برطرف کرده اید تا بعداً به مشکل بزرگتری تبدیل نشوند.

 1. مشکلات پنجره

اکثر خودروهای جدید دارای شیشه‌ های برقی هستند و یکی از مشکلات اصلی صاحبان خودرو زمانی است که آن ها تا آخر مسیر کار نمی کنند. این فقط آزاردهنده نیست بلکه یک عیب می تواند به این معنی باشد که آب می تواند به داخل خودرو وارد شود و به آن آسیب برساند، یا می توانید بیشتر هدف سارقان قرار بگیرید.

 1. استارت معیوب

اگر روشن کردن ماشینتان سخت است، ممکن است قبل از روشن شدن ماشین شروع به شنیدن صدای یک کلیک کنید. اگر اینطور است، ممکن است زمان تعویض استارت موتور خودرو فرا رسیده باشد. اگر این صدا شنیده شود، ماشین دیگر روشن نمی شود، بنابراین باید زودتر تعمیر شود.

 1. زنگ زدگی

یافتن زنگ‌ زدگی روی خودرو می ‌تواند شوک ‌کننده باشد، اگرچه همیشه یک مشکل جدی نیست، بلکه بستگی به محل یافتن زنگ دارد. زنگ زدگی روی بدنه مربوط به زیبایی است اما زنگ زدگی زیر خودرو یا روی اگزوز می تواند به طور بالقوه خطرناک باشد و باید بررسی شود زیرا می تواند اجزای ضروری را از بین ببرد.

زنگ برای تشکیل آند، کاتد و الکترولیت نیاز دارد که خودروها را مستعد آن کند. اگر آب و هوا به اندازه کافی مرطوب باشد، ماشین شما ممکن است زنگ بزند، حتی اگر زیر سقف باشد. فلز در ماشین شما می تواند به عنوان آند و کاتد عمل کند و آب یک الکترولیت است. اغلب بررسی سریع اطراف وسیله نقلیه خود، زیر قوس چرخ ها و اطراف اگزوز به طور منظم برای تشخیص هرگونه زنگ زدگی کافی است، اما هر چند ماه یکبار، به خصوص اگر در یک محیط مرطوب یا مرطوب زندگی می کنید، ایده خوبی است که روی دست ها و زانوهای خود قرار بگیرید و زیر خودروی خود را به طور کامل چک کنید.

Twenty-five common car problems

 1. مصرف سوخت پایین

اگر موتور به طور موثر کار کند، سوخت را با سرعت بهتری می سوزاند، اما اگر قطعات سیستم شروع به فرسودگی کنند و تعویض نشوند، مسافت پیموده شده کاهش می یابد. در بالای مواردی مانند فیلترهای سوخت و هوا، سنسورهای O2 و هوای انبوه، با یک رژیم سرویس دهی فعال، تضمین می کند خودروی شما به طور موثر کار کند. نکته اصلی این است که مصرف سوخت بستگی به نحوه نگهداری شما از موتور دارد. اطمینان از اینکه خودرو به طور منظم سرویس می شود، با تعویض روغن مناسب، تعویض فیلتر و شمع های جدید می تواند تفاوت را در مورد مسافت پیموده شده ایجاد کند.

 1. ماشین دارای گرمای بیش از حد است

با کمال تعجب، گرمای بیش از حد اغلب در خودروهای مدرن با سیستم های پیچیده، حسگرها و غیره اتفاق نمی افتد تا دمای خودرو را درست نگه دارند. اطمینان از مراقبت از رادیاتور و کارکرد پمپ آب ساده ترین و ارزان ترین راه برای جلوگیری از مشکلات ناشی از گرمای بیش از حد است.

هر ماشینی که داشته باشید نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد و حتی در این صورت باز هم هر از گاهی دچار مشکلاتی می شوید. برخی از مدل ‌های خودرو نسبت به مدل ‌های دیگر مستعد مشکلات خاصی هستند و سبک رانندگی نیز می ‌تواند تأثیری بر کارایی و کارکرد داشته باشد. مهم نیست چه وسیله نقلیه ای دارید، امیدواریم که این لیست برای شما مفید بوده باشد. هشیار ماندن برای یافتن نشانه ‌های مشکل و حل آن ها در زمان وقوع، باعث صرفه ‌جویی در زمان و هزینه می ‌شود و شما را در جاده نگه می ‌دارد.