علائم فیلتر سوخت خراب نشانه مسدود بودن فیلتر سوخت
۲۴
مرداد

علائم فیلتر سوخت خراب: نشانه مسدود بودن فیلتر سوخت

در روغن موتور، مایع خنک کننده و روغن ترمز، خلوص مهم است. اما در هیچ سیستم دیگری سیال تمیز به اندازه سیستم سوخت اهمیت ندارد. اگر یک وسیله نقلیه بنزینی را برانید، سوخت آلوده منجر به مشکلات زیادی می شود. در هر وسیله نقلیه ای یک فیلتر بنزین تعبیه شده است تا ذراتی که در صورت رسیدن به این حد می توانند باعث آسیب دائمی به موتور شما شوند را از بین ببرد.

فیلتر بنزین یکی از موارد تعمیر و نگهداری است و باید به طور مرتب تعویض شود. عدم انجام این کار می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد که بر عملکرد، قابلیت اطمینان و اقتصاد تأثیر می گذارد. چه زمانی باید فیلتر بنزین را تعویض کنید و وقتی فیلتر بنزین مسدود می شود چگونه به نظر می رسد؟ در این مقاله آنچه باید در مورد علائم خرابی بدانید و آنچه می توانید در مورد آن انجام دهید، آورده شده است.

علائم فیلتر سوخت خراب نشانه مسدود بودن فیلتر سوخت

فیلتر سوخت چه کاری انجام می دهد؟

مهم نیست که از کجا می آید، هر بنزینی که در خودروی خود پمپ می کنید احتمالاً حاوی ناخالصی ها، رسوبات و آلاینده های طبیعی است که در مخزن سوخت رسوب می کند و به طور بالقوه می تواند به قطعاتی مانند انژکتورهای سوخت آسیب برساند. همانطور که ممکن است حدس زده باشید، یک فیلتر بنزین به سادگی به عنوان یک مانع عمل می کند و از عوامل آسیب رسان بالقوه که وسیله نقلیه شما را خراب می کند جلوگیری می کند. از آنجایی که در طول عمر معمولی وسیله نقلیه شما مورد استفاده سنگین زیادی قرار می گیرد، به آرامی آن آلاینده ها را جمع آوری و نگه می دارد، و در نهایت، اگر به آن توجه نشود، شروع به محدود کردن جریان و در نهایت قطع آن می کند.

تعویض هر چند وقت یکبار فیلتر بنزین به عوامل مختلفی بستگی دارد. فیلترهای بنزین در خودروهای قدیمی اغلب یک و نیم تا دو سال دوام می آورند، اما برخی از آنها ممکن است بیشتر عمر کنند. برخی از خودروهای جدید دارای فیلترهای مادام العمر هستند که ممکن است در پمپ بنزین تعبیه شده باشد و نیازی به تعویض در فاصله زمانی سرویس ندارند. دفترچه راهنمای خود را بررسی کنید تا دقیقا مشخص کنید که فیلتر بنزین شما چقدر مفید خواهد بود. اگر در نهایت با یک مخزن سوخت کثیف مواجه شدید یا متوجه علائمی شدید که نشان می ‌دهد سوختی که استفاده می ‌کنید دیگر به درستی فیلتر نمی ‌شود، ممکن است مجبور شوید آن را زودتر از حد انتظار تعویض کنید.

مدت زمان ماندگاری فیلتر سوخت چقدر است؟

برخی اما نه همه خودروها دارای یک عنصر فیلتر سوخت هستند که قابل تعویض است. اتومبیل های بنزینی، معمولاً در زیر، گیره یا پیچ و مهره به ریل فریم بسته می شود. خودروهای دیزلی، معمولاً در محفظه موتور قرار دارد و مانند فیلتر روغن است. بیشتر موارد، فیلتر بنزین باید هر 20000 تا 30000 مایل تعویض شود، در حالی که خودروهای دیزلی معمولاً فواصل زمانی کوتاهتری دارند. بهترین راه برای اطلاع از فاصله زمانی خودرویتان این است که راهنمای تعمیر و نگهداری ارائه شده به همراه دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید.

برخی از خودروها فیلتر سوخت قابل تعویض ندارند. در عوض، آنها یک صفحه نمایش روی پمپ بنزین دارند که ذرات موجود در باک را فیلتر می کند و این فیلترها سرویس نمی شوند مگر اینکه روی خود پمپ سوخت کار کنید.

علائم فیلتر سوخت خراب نشانه مسدود بودن فیلتر سوخت

نشانه های فیلتر سوخت معیوب

هنگامی که سوخت از فیلتر عبور می کند، مواد پلیسه دار هر گونه آلاینده ای را که در مسیر حرکت به سمت موتور است از بین می برد. این مواد می تواند خاک، نمک، یا هر رطوبت یا زباله ای باشد که هنگام تحویل وارد شدن بنزین به باک صورت می پذیرد. وقتی فیلتر بنزین پر از این مواد می شود، جریان سوخت به موتور را محدود می کند. مطمئناً علائم در نهایت عواقبی در پی خواهند داشت.

  • اتلاف نیرو در هنگام زیر بار
  • روشن بودن چراغ موتور
  • موتور به سختی کار می کند یا متوقف می شود
  • موتور روشن نمی شود
  • پمپ مربوط به بنزین خاموش می شود
  • کاهش مصرف سوخت

از دست دادن برق هنگام زیر بار

عرضه سوخت محدود به موتور ممکن است فشار مناسب سوخت را در زمانی که موتور در حالت دور آرام است، فراهم کند. با این حال، زمانی که شما در حال شتاب گرفتن یا کشیدن یک بار هستید، تقاضا برای دریافت سوخت بسیار بیشتر می شود. فیلتر سوخت مسدود شده مانع از پر شدن ریل سوخت می شود و میزان قدرتی که موتور شما می تواند تولید کند را محدود می کند.

علائم فیلتر سوخت خراب نشانه مسدود بودن فیلتر سوخت

بررسی چراغ های روشن موتور

اگر انژکتورها سوخت با فشار کافی دریافت نکنند، ممکن است به اندازه کافی به سیلندرها پاشیده نشود تا احتراق به راحتی صورت پذیرد. یک کد P0171 System Too Lean را می توان در ماژول کنترل پیشرانه ذخیره کرد و چراغ چک موتور را روشن کند.

موتور به صورت نامناسب کار می کند یا از کار می افتد

بدون سوخت کافی، موتور ممکن است در حین رانندگی یا در حالت آرام حرکت کند یا از کار بیفتد.

موتور روشن نمی شود

هنگامی که سوئیچ را می چرخانید، پمپ سوخت را تحت فشار قرار می دهد که وارد خط تغذیه شود. گرفتگی فیلتر سوخت ممکن است از انتقال سوخت با همان فشار در قسمت بین فیلتر و موتور جلوگیری کند. موتور شما ممکن است به دلیل کمبود سوخت روشن نشود، یا ممکن است برای یک ثانیه روشن شود و دوباره خاموش شود.

پمپ سوخت متوقف می شود

تقاضای بیش از حد برای دریافت سوخت می تواند فشار بر پمپ بنزین ایجاد کند. دائماً در اوج عملکرد دور خود کار می کند و سعی می کند سوخت را به یک خط عرضه محدود وارد کند. این می تواند باعث شود که رله پمپ بنزین روشن شود، فیوز بسوزد یا پمپ بنزین به طور کلی خاموش شود.

کاهش مصرف سوخت

ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما فیلتر بنزین مسدود شده در واقع می تواند باعث مصرف سوخت بیشتر شود. PCM معتقد است که مخلوط هوا و سوخت کم است و برای جبران، دستور می دهد تا سوخت بیشتری با هوای مکیده شده به موتور مخلوط شود تا مقدار نیرویی که از ماشین شما فرمان می گیرد را دریافت کند. اگرچه عملکرد خوبی ندارد، اما شما سوخت بیشتری نسبت به زمانی که سوخت با حجم مناسب حرکت می کرد می سوزانید.

علائم فیلتر سوخت خراب نشانه مسدود بودن فیلتر سوخت

چگونه فیلتر سوخت را تعویض می کنید؟

اگر علائمی می بینید که باید فیلتر بنزین خود را تعویض کنید، احتمالاً زمان آن فرا رسیده است که فکر کنید آیا می توانید خودتان آن را تعویض کنید یا به کمک حرفه ای ها نیاز دارید. در حالی که فرآیند دقیق تعویض فیلتر بسته به وسیله نقلیه شما می تواند بسیار متفاوت باشد، ممکن است خودتان آن را تعویض کنید.

به یاد داشته باشید که با بنزین سر و کار خواهید داشت، و هنگامی که خط سوخت را باز می کنید، بنزین نشت می کند، بنابراین بسیار احتیاط کنید! حتماً دفترچه راهنمای تعمیرات خود را بخوانید یا به صورت آنلاین با نحوه صحیح کاهش فشار سیستم سوخت قبل از باز کردن خط سوخت، یا برای انجام اقدامات لازم برای باز کردن سیستم سوخت، مشورت کنید.

متداول ‌ترین مکان برای فیلتر سوخت

متداول ‌ترین مکان برای فیلتر سوخت در یکی از خطوط سوختی است که از مخزن سوخت می ‌آیند که در نزدیکی باک روی فریم خودرو نصب شده است. تعدادی نیز در داخل محفظه موتور قرار دارند، در حالی که برخی دیگر غیر قابل سرویس هستند و در مجموعه پمپ بنزین، در مخزن سوخت قرار دارند.

اکثر سیستم های سوخت خودروهای ساخته شده در 20 سال گذشته دارای گیره ها یا اتصالات سریع هستند که خطوط را به هم متصل می کند و فیلتر بنزین را برای آب بندی بدون نشتی در خط نگه می دارد. با ابزار مناسب، مانند OEM 25150 یا 24681، می توانید این اتصالات را جدا کنید. به خاطر داشته باشید، قطع ارتباط آنها اغلب دشوار است. اگر تجربه زیادی در تعمیر و نگهداری سیستم سوخت ندارید، شاید بهتر باشد از یک مکانیک حرفه ای کمک بگیرید.

به خاطر داشته باشید که فیلتر بنزین به‌ عنوان یک بخش با فاصله زمانی سرویس‌ دهی ساخته می‌ شود تا یک قسمت که خراب می شود. دستورالعمل های OEM خودروی خود را در مورد زمان تعویض فیلتر بنزین دنبال کنید (دفترچه راهنمای مالک را بررسی کنید) یا اگر خودرویی با مسافت بیش از 100000 مایل خریداری کرده اید و هیچ نشانه ای از تعویض فیلتر بنزین ندارید، تعویض آن ایده خوبی است. خبر خوب این است که فیلترهای سوخت می توانند قطعه نسبتاً مقرون به صرفه ای باشند، به خصوص اگر قطعات را بخرید و خودتان کار را انجام دهید. یک فیلتر جدید در برخی موارد می تواند کمی هزینه داشته باشد، و حتی اگر به یک متخصص مراجعه کنید، هزینه تعویض معمولاً چندان بالا نمی رود.

علائم فیلتر سوخت خراب نشانه مسدود بودن فیلتر سوخت

نحوه بررسی فیلتر سوخت

هنگامی که فیلتر سوخت را بردارید، می توانید با یک تست ضربه ساده متوجه شوید که آیا منشا مشکل هست یا خیر.

ابتدا سعی کنید تمام بنزین فیلتر را به بهترین شکل ممکن تخلیه کنید. ورودی فیلتر بنزین را پیدا کنید (باید برچسب “in” یا فلش نشانگر جهت جریان سوخت داشته باشید) و آن ورودی را با یک حوله تمیز کنید.

حالا یک پارچه یکبار مصرف یا حوله را روی میز کار خود قرار دهید و به آرامی در ورودی فیلتر بنزین فوت کنید و به سمت حوله خود حرکت کنید. شما باید بتوانید به راحتی و بدون مقاومت زیاد به فیلتر بدمید. با فیلتر سوخت وصل شده، این کار ممکن نیست. با فیلتر بنزین به شدت محدود یا مسدود شده، کار سختی خواهد بود.

به یاد داشته باشید، بنزین ناخالص است، طعم خوبی ندارد و قابل اشتعال است، بنابراین حتماً احتیاط کنید. قبل از دور انداختن هر پارچه یا حوله ای به اندازه کافی در بیرون از خانه بگذارید تا خشک شود و هرگز سوخت یا پارچه کهنه ای که با بنزین خیس شده است را در سطل زباله نیندازید.

حفظ و نگهداری از فیلتر سوخت

مشکلات فیلتر سوخت معمولاً با تعمیر و نگهداری مناسب رخ نمی دهد. اگر متوجه مشکلاتی در کارکرد عجیب موتور خود شدید و از دست دادن نیرو و مسافت پیموده شده کم را تجربه کردید، احتمالاً فیلتر بنزین مشکوک است و به راحتی قابل بررسی و تعویض است.

خوشبختانه، فیلتر سوخت جدید نباید باعث هزینه بیش از حد شود. پیروی از فواصل تعویض توصیه شده در دفترچه راهنمای مالک، کلید حفظ سلامت خودرو و در این مورد، سلامت سیستم سوخت شما است. اگر منتظر بمانید تا فیلتر بنزین مشکل ساز شود، ممکن است باعث شود مشکلات تحویل سوخت بیشتر از فیلتر مسدود شده باشد.