نکاتی مهم درباره‌ی تعویض روغن ماشین.
۱۵
اردیبهشت

چرا نباید نسبت به تعویض روغن ماشین بی تفاوت باشیم؟

تعمیر و نگهداری روتین خودرو برای کارکرد روان آن و جلوگیری از پرداخت صورتحساب تعمیرات گران قیمت ضروری است. در حالی که برخی از کارها مانند شستن لباس‌ ها یا تمیز کردن ظروف را می ‌توان بدون عواقب جدی نادیده گرفت اما برخی از کارها هستند که به منظور حصول اطمینان از طول عمر وسیله نقلیه بسیار مهم هستند. یکی از این وظایف حیاتی تعویض به موقع روغن موتور است. عدم انجام این کار می‌تواند منجر به آسیب قابل توجه موتور و هزینه های سنگین تعمیر شود.

نکاتی مهم درباره‌ی تعویض روغن ماشین.

اکثر خودروها هر 4000 تا 6000 مایل به تعویض روغن نیاز دارند، اگرچه برخی از آن ها می‌توانند بین سرویس ها زمان بیشتری را طی کنند. فراموش کردن حمل و نقل خودرو برای تعمیر و نگهداری منظم به سادگی رخ می‌دهد، اما مهم است که به یاد داشته باشید که روغن تازه نقشی حیاتی در سالم نگه داشتن خودروی شما دارد. در اینجا سه دلیل برای ضروری بودن تعویض به موقع روغن آورده شده است:

  1. روغن تازه دمای موتور را تنظیم می‌کند. روغن موتور می‌واند دمای کار موتور را با کاهش و جذب گرمای ناشی از اصطکاک تنظیم کند. با افزایش عمر روغن موتور، توانایی خود را برای انجام این کار از دست می‌دهد و موتور را در معرض خطر داغ شدن بیش از حد قرار می‌دهد. در حالی که سیستم خنک کننده می‌تواند تنظیم دما را انجام دهد و موجب پیشگیری از هزینه های بیش از حد تعمیر موتور شود.

  2. فرآیند تعویض روغن مواد زائد را حذف می‌کند. روغن ناخالصی هایی مانند خاک، گرد و غبار و سایر آلاینده ها را هنگام گردش در موتور جمع می‌کند. با گذشت زمان، روغن ممکن است غلیظ شود و یک محیط عملیاتی سخت ایجاد کند. این باعث می‌شود که قطعات متحرک موتور سفت تر کار کنند و در نتیجه قدرت و راندمان سوخت کاهش می‌یابد. در هنگام تعویض روغن، روغن قدیمی تخلیه می‌شود و همه آلاینده‌ ها را با خود می ‌برد و روغن جدید و تازه برای عملکرد مؤثر به آن اضافه می‌شود.

  3. تعویض روغن، روغن کاری مناسب موتور را تضمین می‌کند. نقش اصلی روغن موتور تامین روانکاری لازم برای قطعات متحرک موتور است. بدون روغن تازه، این قطعات ضروری دچار اصطکاک و ساییدگی می‌شوند و موجب فرسودگی و ایجاد مشکلات مختلف در موتور می‌شوند. در نهایت، موتور مسدود می شود و نیاز به تعویض دارد، که تعمیر گران قیمتی است و می توان با تعویض منظم روغن از آن جلوگیری کرد.

نکاتی مهم درباره‌ی تعویض روغن ماشین.

تعویض به موقع روغن برای سلامت و طول عمر وسیله نقلیه ضروری است. روغن کاری مناسب سلامت موتور را تضمین می‌کند، مواد زائد را حذف می‌کند و دمای موتور را تنظیم می‌کند. بی توجهی به تعویض روغن می تواند منجر به آسیب قابل توجه موتور و هزینه های گران تعمیر شود. بنابراین، از این وظیفه تعمیر و نگهداری حیاتی غافل نشوید تا از خودروی خود طی سالیان طولانی استفاده کنید.