نحوه ریست کردن چراغ چک موتور خودرو
۲۰
دی

چگونه چراغ چک موتور در خودرو را ریست کنیم

نحوه ریست کردن چراغ چک موتور خودرو: چراغ چک موتور نشان دهنده مشکلات سیستم آلایندگی خودرو شما است. در حالی که می توانید CEL را خودتان خاموش کنید، اما این تمام ماجرا نیست.

چراغ چک موتور (CEL) زمانی روشن می ‌شود که سیستم تشخیصی نسل دوم (OBD II) مشکلی در سیستم انتشار تشخیص دهد. و بله، شما به طور قانونی می توانید CEL را خودتان خاموش کنید. اما آیا این کار عاقلانه است؟

نحوه ریست کردن چراغ چک موتور خودرو

پس از تقریباً 50 سال در صنعت تعمیرات خودرو، سرویس های دوره ای خودرو، می ‌دانیم که هیچ چیز بیشتر از راه ‌اندازی CEL و ترس از تعمیرات غیرمنتظره/گران‌قیمت، یک راننده (از جمله شما) را وحشت ‌زده نمی ‌کند. من سال ها در مورد مشکلات CEL با دوستان، خانواده و مشتریانم صحبت کرده ام.

OBD II و سیستم های کنترل آلایندگی باعث افزایش بازده سوخت و در عین حال کاهش دود اگزوز می شود. متاسفانه، بسیاری از رانندگان امیدوارند که CEL به طور جادویی خود را خاموش کند. من بیش از آنچه که بتوانم بشمارم توضیح داده ‌ام که نادیده گرفتن CEL می ‌تواند منجر به تعمیرات پرهزینه شود. در زیر همه آن چیزی که باید بدانید آورده شده است.

نحوه ریست کردن چراغ چک موتور خودرو

مانیتورهای Readiness کدام هستند؟

ماژول کنترل موتور خودروی شما (ECM) شامل مانیتورهای آمادگی است، یک برنامه نرم افزاری خود عیب یابی که تأیید می کند سیستم OBD II مطابق طراحی عمل می کند. بسته به ساخت، مدل، سال و تجهیزات، یک وسیله نقلیه می تواند تا 12 مانیتور Readiness داشته باشد.

این نرم افزار با استفاده از هزاران داده حسگر در هر ثانیه، از جمله سرعت و مسافت موتور و خودرو، مشکلات سیستم آلایندگی شما را شناسایی کرده و وضعیت مانیتور Readiness را مشخص می کند: آماده است یا آماده نیست.

 • آماده به این معنی است که خود آزمایی نشان داد که سیستم آلایندگی به درستی کار می کند.
 • Not Ready به این معنی است که خود آزمایی نمی تواند تعیین کند که آیا آنطور که باید کار می کند یا خیر.
 • در مدل ‌های 2001 و جدیدتر، اگر بیش از یک مانیتور آمادگی در وضعیت آماده نشده باقی بماند، CEL روشن می ‌شود و خودروی شما در بازرسی آلاینده‌ ها دچار مشکل می‌ شود. آماده نبودن به این معنی نیست که یک سیستم یا قطعه واقعی از کار افتاده است. CEL می تواند ناشی از باتری خالی یا شل شدن درپوش بنزین باشد.

نحوه ریست کردن چراغ چک موتور خودرو

کدهای مشکل کدام هستند؟

سیستم OBD II کدهای عیب تشخیصی (DTC) را در ECM ذخیره می کند. DTC ها به تشخیص اینکه کدام قسمت، جزء یا سیستم متخلف باعث روشن شدن CEL می شود کمک می کند. برای خواندن DTC ها به ابزار اسکن نیاز دارید.

نحوه ریست کردن چراغ چک موتور

ساده ترین راه برای خاموش کردن CEL، یافتن و رفع مشکل است. با این حال، گاهی اوقات CEL پس از انجام تعمیرات، حتی برای حرفه ای ها روشن می ماند. اما چه باید کرد:

نحوه ریست کردن چراغ چک موتور خودرو

در خودروهای قبل از 1995 CEL را خاموش کنید

 • باتری را جدا کنید. ابتدا کابل منفی (-) را جدا کنید، سپس کابل مثبت (+) را جدا کنید و ترمینال های کابل را با نوار برق بپیچید.
 • با جدا کردن کابل های باتری، سوئیچ استارت را سه تا پنج بار روشن و خاموش کنید، سپس دکمه بوق را به مدت 60 ثانیه نگه دارید تا ECM خاموش شود.
 • قبل از وصل مجدد کابل های باتری، 15 تا 30 دقیقه صبر کنید: اول مثبت (+)، آخر منفی (-).

CEL OBD II، را در خودروهای 1996 و جدیدتر خاموش کنید

 • مراحل ذکر شده در بالا را امتحان کنید.
 • یک ابزار اسکن بخرید که بتواند وضعیت مانیتور Readiness را بخواند، DTC ها را پاک کند و CEL را به دنبال منوها یا درخواست های روی صفحه خاموش کند. ابزار اسکن نمی تواند مانیتورهای آمادگی را ریست کند.
 • با تکمیل چرخه رانندگی، مانیتورهای Readiness را ریست کنید (به زیر مراجعه کنید). چرخه درایو به ECM کمک می کند تا تأیید کند که سیستم های آلایندگی به درستی کار می کنند.

نحوه تکمیل چرخه رانندگی برای تنظیم مجدد چراغ چک موتور

اگرچه این کار دشوار است و می تواند زمان بر باشد، انجام این کار به تنهایی مبلغ زیادی را در کار و هزینه های تشخیصی صرفه جویی می کند.

برای تکمیل چرخه درایو OBD II عمومی، این مراحل را دنبال کنید. برای یافتن مراحل خاص وسیله نقلیه خود، دفترچه راهنمای خودرو را بررسی کنید:

 1. اجازه دهید وسیله نقلیه یک شب بخوابد. این کار اجازه می دهد تا دمای هوا و خنک کننده تثبیت شود.
 2. یک ابزار اسکن را به کانکتور لینک تشخیصی وصل کنید.

وضعیت مانیتور و DTC ها را بررسی کنید.

 1. موتور را روشن کنید، تهویه مطبوع را روشن کنید (در صورت مجهز بودن) تا دمای موتور به حداقل 160 درجه برسد.
 2. مطمئن شوید که باک بنزین بین یک چهارم تا سه چهارم پر است.
 3. تهویه مطبوع را با 25 درصد دریچه گاز خاموش کنید. ابزارهای اسکن بهتر می توانند موقعیت دریچه گاز را بخوانند یا فقط پدال گاز را در حدود یک چهارم مسیر به پایین فشار دهند. اگر از ابزار اسکن استفاده می کنید، برای نظارت بر خوانش ابزار اسکن، کمکی همراه داشته باشید.
 4. سرعت 75 تا 90 کیلومتر در ساعت (ترجیحاً 80 کیلومتر در ساعت) را برای سه تا پنج دقیقه افزایش دهید و آن را حفظ کنید.
 5. بدون استفاده از ترمز یا کلاچ، سرعت را تا 30 کیلومتر در ساعت کاهش دهید.
 6. با فشار دادن آهسته پدال گاز در حدود سه چهارم مسیر به سرعت 80 تا 90 کیلومتر در ساعت با 75 درصد دریچه گاز سرعت را افزایش دهید . این سرعت را به مدت پنج دقیقه حفظ کنید.
 • وسیله نقلیه را متوقف کنید و اجازه دهید 10 ثانیه در حالت بیکار باشد.
 • کلید را خاموش کنید و دو دقیقه صبر کنید تا ECM خاموش شود.

حتی اگر CEL خاموش است، اگر وضعیت مانیتور Readiness ریست نشد، مراحل 5 تا 10 را تکرار کنید. حرفه ‌ای ‌ها هم همیشه این کار را در اولین بار درست انجام نمی ‌دهند.