طول عمر کمک فنرها چقدر است؟
۲۲
دی

زمان تعویض کمک فنرهای خودرو

طول عمر کمک فنرها چقدر است؟ کمک فنرها قهرمان گمنام سیستم تعلیق خودرو هستند. آنها نقش مهمی در ایمنی کلی در رانندگی، هندلینگ و راحتی دارند. تکنسین های خودرو هزاران ضربه گیر و کمک فنر را تعویض کرده اند، پس قطعا همه نوع آن را دیده اند. این مقاله با کمک یکی از تکنسین های حرفه ای تهیه شده است.

وی گفت: «یک بار مشتری از صدای جیغ و نامیزان بودن فرمان بویژه در پیچ ها شکایت کرد. در طول یک آزمایش جاده ای، من هم همان چیزها را شنیدم و احساس کردم. در طی یک بازرسی بصری، متوجه شدم که روکش بالایی هر دو کمک فنر جلو زنگ زده است! آنها به پیستون کمک فنرها ضربه می زدند و باعث می شد همه روغن به بیرون نشت کند. بعد از نصب چهار کمک فنر جدید، ماشین به خوبی رانده می شد و احساس نو بودن به راننده دست داده بود.»

طول عمر کمک فنرها چقدر است؟

کمک فنرها اغلب نادیده گرفته می شوند. البته آنها از به لرزه در آمدن دندان‌ های ما در حین رانندگی جلوگیری می‌ کنند. اما هدف بسیار مهمتری نیز دارند. رانندگی با کمک فنر های معیوب می تواند خطرناک باشد و بر پایداری رانندگی، سایش لاستیک و ترمز تأثیر منفی بگذارد.

طول عمر کمک فنرها چقدر است؟

بستگی دارد. کمک فنرها باید حدود 50000 مایل یا 4 تا 5 سال دوام بیاورند، مگر اینکه با بی احتیاطی رانندگی کنید، خارج از جاده برانید، بیشتر در جاده های ناهموار یا پر دست انداز رانندگی کنید یا بسیاری از رانندگی های سخت را انجام دهید.

اگر با احتیاط و عمدتاً در روسازی هموار رانندگی می کنید، عمر بیشتر از 50000 مایل برای یک کمک فنر غیرعادی نیست. اما اگر در مناطقی زندگی می ‌کنید که کمک فنرها دچار زنگ زدگی و خوردگی می ‌شوند، یا در آب و هوای با نوسانات شدید دمایی، می ‌تواند به مهر و موم داخلی کمک فنر‌های شما آسیب برساند و عمر آنها را کوتاه کند.

طول عمر کمک فنرها چقدر است؟

چگونه بفهمیم کمک فنر ها معیوب هستند؟

خرابی کمک فنر یک نشانه دارد: وسیله نقلیه شما پس از یک توقف سخت مرتباً بالا و پایین می شود.

در اینجا یک آزمایش برای کمک فنرها ارائه می شود: دو یا سه بار سپر را به شدت به سمت پایین فشار دهید. وسیله نقلیه شما باید پس از یک پرش به حالت استراحت درآید. اگر به شدت می پرد، صدای تق تق می شنوید یا می بینید که مایع در اثر ضربه نشت می کند، آنها را تعویض کنید.

نشانه های دیگری که کمک فنر های شما نیاز به تعویض دارند عبارتند از:

فواصل توقف طولانی تر

ضربه‌ های ضعیف باعث می ‌شود مجموعه تایر/چرخ به سمت بالا و پایین پریده و باعث از بین رفتن تماس کامل آج با روسازی شود.

به یاد داشته باشید، بخشی از لاستیک که جاده را لمس می کند، خیلی بزرگتر از کف دست شما نیست. این امر توقف خودرو را به خصوص در سرعت های بالا دشوارتر می کند، زیرا به دلیل تماس کمتر لاستیک با سطح جاده، اصطکاک کمتری ایجاد می شود.

طول عمر کمک فنرها چقدر است؟

سایش غیر طبیعی لاستیک

همین پرش تایر/چرخ نیز می تواند منجر به سایش ناهموار تایر شود. این امر اسکالوپینگ نامیده می شود که منجر به فرسودگی بخش های لکه دار در اطراف لبه بیرونی لاستیک می شود.

مدیریت ضعیف

وسیله نقلیه شما به آرامی رانده می شود و کمک فنرها را فرسوده نمی کند. حتی برخورد به یک دست انداز کوچک، چاله یا شکل موج در جاده می تواند باعث لرزش فرمان شود و کنترل وسیله نقلیه را دشوار کند.

صداهای عجیب

کمک فنرهای ضعیف، فرسوده، شکسته یا شل و بوش ‌های نصب شده شکننده یا از دست رفته می‌ توانند هنگام رانندگی از روی چاله، بالا رفتن از شیب راهرو یا چرخش، باعث شکستگی شدید یا ترک خوردن شوند.

بوش های نصب از لاستیک، سیلیکون یا پلی اورتان ساخته شده اند. آنها مانند بالشتک عمل می کنند، ارتعاشات را جذب می کنند و از ساییده شدن قطعات فلزی کمک فنر به چارچوب خودرو یا سوراخ های نصب کمک فنر جلوگیری می کنند.

لرزش بیش از حد

هنگام رانندگی بر روی دست اندازها یا جاده های ناهموار، روغن در کمک فنر ها ارتعاشات را به انرژی گرمایی تبدیل می کند و سپس آن انرژی را از بین می برد. این باعث کاهش لرزش در جاده می شود. کمک فنر با آب بندی ضعیف یا روغن کم نمی تواند ارتعاشات را کاهش دهد.

طول عمر کمک فنرها چقدر است؟

آیا می توانید کمک فنر ها را خودتان تعویض کنید؟

باز هم بستگی دارد. فنر سیم پیچ همراه کمک فنر انرژی پتانسیل فوق العاده ای را در خود نگه می دارد یا ذخیره می کند. به آن به شکل یک بادگیر فکر کنید. فنر را سفت می کنید تا فشرده شود. سپس با باز شدن فنر، این انرژی برای به حرکت درآوردن ماشین در اتاق آزاد می شود.

برای از بین بردن ایمن کمک فنر، فنر سیم پیچ آن باید فشرده بماند. برای بلند کردن وسیله نقلیه از جک کف استفاده کنید، سپس سیستم تعلیق را روی پایه های جک پایین بیاورید. دسترسی به برخی کمک فنر ها و تعویض آنها آسان است.

دفترچه راهنمای سرویس خودرو را بررسی کنید تا کمک فنرهای خود را پیدا کنید. می ‌توانید تمام مهره‌ ها، پیچ ‌ها و سایر بست‌ ها را ببینید و به آنها دسترسی پیدا کنید، و ابزار مناسبی در اختیار دارید، به دنبال آن بروید. اگر کمک فنرها در زیر سایر قطعات خودرو هستند، یا بست ها زنگ زده یا از بین رفته اند، به مکانیک خود اجازه دهید تا کمک فنرها را تعویض کند.

زمانی که تصمیم داشتید DIY انجام دهید، به این ابزار نیاز دارید:

 • یک مجموعه سوکت سه هشتم اینچی یا یک دوم اینچی با متعلقات
 • آچار جعبه
 • چکش
 • جک کف هیدرولیک
 • استندهای جک
 • روغن نافذ زنگ
 • عینک ایمنی
 • آچار تورک
 • اتصالات چرخ
 • دستکش کار
 • آچار ضربه ای (اختیاری)

نکته حرفه ای: هرگز بست ها را هنگام نصب کمک فنر های جدید بیش از حد سفت نکنید. ممکن است مشخصات گشتاور خاصی برای مهره های بوش نصب پیدا نکنید.

فقط سخت افزار را سفت کنید تا قطر بیرونی بوش با لبه بیرونی واشر نصب هماهنگ شود. سفت کردن مهره تا زمانی که بوش صاف شود یا از کنار واشر نصب شده خارج شود، توانایی کمک فنر را در جذب دست اندازهای جاده و کاهش لرزش کاهش می دهد.

طول عمر کمک فنرها چقدر است؟

تخمین هزینه برای تعویض کمک فنر

هزینه تعویض به هزینه های نیروی کار، محل زندگی، سال، ساخت و مدل، به علاوه کیفیت کمک فنرها و دشواری حذف و تعویض آنها بستگی دارد.

تقریباً هر اتومبیل در جاده فقط یک کمک فنر به هر چرخ یا دو کمک فنر در هر محور دارد. همیشه کمک فنرهای یک محور (جلو یا عقب) را به صورت جفت به طور همزمان تعویض کنید.

با توجه به کمک فنرهایی که ظرفیت بار یا هندلینگ بهتری را ارائه می دهند هزینه ممکن است متفاوت باشد:

 • وظیفه سنگین کمک فنر
 • قابلیت تنظیم هوا
 • Coilover
 • Gas-Filled
 • قابلیت تنظیم، که نحوه سواری و کنترل وسیله نقلیه را کنترل می کند.

قبل از خرید هر چیزی، تحقیق کنید. کمک فنر های جایگزین باید نیازهای رانندگی شما را برآورده کند. اگر کمک فنرهای شما به سادگی فرسوده شده اند و نحوه رانندگی با ماشین خود را در زمان نو بودن کمک فنرها دوست داشتید، همان نوع کمک فنر را نصب کنید.

اگر تصمیم به تعمیر موتور خودرو و یا جلو بندی خودرو  دارید به وب سایت تویولند مراجعه کنید.