روغن ترمز DOT 3 در مقابل DOT 4: تفاوت چیست؟
۲۹
دی

روغن ترمز DOT 3 در مقابل DOT 4: تفاوت چیست؟

روغن ترمز DOT 3 و DOT 4 امروزه رایج ترین روغن ترمزها در خودروها هستند. اما یک تفاوت وجود دارد. بنابراین از کدام یک باید استفاده کنید؟

هنگام خرید روغنات برای وسیله نقلیه خود، اجتناب از احساس غرق شدن در انتخاب های زیاد دشوار است. بدترین و گران ترین اتفاق زمانی افتاد که مشتری به جای روغن ترمز به سیلندر اصلی روغن فرمان برقی اضافه کرد. در نتیجه هر بخش غیرفلزی سیستم ترمز نیاز به تعویض دارد. بنابراین در انتخاب سیال مناسب دقت کنید.

روغن ترمز DOT 3 در مقابل DOT 4: تفاوت چیست؟

هر گونه آسیب به سیستم مکانیکی یا هیدرولیک ترمز (که برای داشتن ایمنی مهم است) می تواند منجر به از کار افتادن ترمزهای شما شود. هرچه بیشتر در مورد روغنی که ترمزهای شما را به کار می اندازد بدانید، بهتر است.

روغن ترمز DOT 3 در مقابل DOT 4: تفاوت چیست؟

روغن ترمز چیست؟

یک روغن هیدرولیک مبتنی بر حلال حاوی افزودنی های مصنوعی (روان کننده ها، بازدارنده های خوردگی و تثبیت کننده ها) که عمر قطعات ترمز شما را افزایش می دهد. پا گذاشتن روی پدال ترمز، روغن ترمز را تحت فشار وارد کالیپرهای ترمز دیسکی می کند و باعث می شود لنت های ترمز روی روتورهای دیسک فشرده شوند. این گرمای فوق العاده ای ایجاد می کند که ماشین شما را متوقف می کند.

DOT در روغن ترمز: DOT به چه معنی است؟

وزارت حمل و نقل ایالات متحده (DOT) استانداردهایی را برای روغن ترمز تعیین می کند که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فعل و انفعالات شیمیایی با مواد (لاستیک، کامپوزیت ها و فلزات مختلف) مورد استفاده در سیستم های ترمز.
  • ظروف با برچسب دقیق، کد رنگ و آب بندی شده برای جلوگیری از آلودگی.
  • سطوح ویسکوزیته.
  • پایداری شیمیایی، خوردگی و دما.
  • نقطه جوش.

روغن ترمز DOT 3 در مقابل DOT 4: تفاوت چیست؟

اهمیت نقطه جوش روغن ترمز

روغن ترمز بسیار مرطوب است، به این معنی که می تواند رطوبت را جذب کرده و نگه دارد که معمولاً 2 درصد در سال از نظر حجم است. متأسفانه، اصطکاک گرمایی که چرخش روتور و چرخ را کند می کند و اتومبیل شما را متوقف می کند، به روغن ترمز منتقل می شود. این باعث می شود رطوبت به جوش بیاید و حباب های گاز تولید شود.

حباب‌ های گاز در روغن ترمز ممکن است فشرده شوند و باعث ترمز نگرفتن می شود و فواصل توقف را تا حد زیادی افزایش دهند. مهمتر از همه، DOT روغن ترمز را بر اساس نقطه جوش خشک و مرطوب طبقه بندی می کند. نقطه جوش بالاتر احتمال تشکیل حباب های گاز را کاهش می دهد.

  • نقطه جوش خشک دمایی است که در آن روغن ترمز از یک ظرف آب بندی شده جدید باز نشده شروع به تشکیل حباب های گاز می کند.
  • نقطه جوش مرطوب دمایی است که در آن روغن ترمز که 3.7 درصد حجم آب را جذب کرده است شروع به تشکیل حباب های گاز می کند.

رطوبت در روغن ترمز همچنین باعث زنگ زدگی و خوردگی قطعات فلزی ترمز از داخل به بیرون (معروف به خط ترمز پوسیده شده) و متورم شدن، خراب شدن و ضعیف شدن قطعات لاستیکی می شود.

روغن ترمز DOT 3 در مقابل DOT 4: تفاوت چیست؟

روغن ترمز DOT 3 چیست؟

روغن های ترمز DOT 3 حلال های مبتنی بر گلیکول اتر با نقطه جوش بسیار بالاتر از DOT 2 بر پایه مواد معدنی هستند. DOT 3 در دهه 1960 معرفی شد و امروزه استاندارد مورد استفاده در اکثر خودروها باقی مانده است.

روغن ترمز DOT 4 چیست؟

روغن ترمز DOT 4 که در سال 2006 معرفی شد، مشابه DOT 3 است. اما حاوی 20 تا 30 درصد استر بورات است که به طور قابل توجهی نقطه جوش DOT 4 را افزایش می دهد.

تفاوت بین روغن ترمز DOT 3 و DOT 4 در چیست؟

اگرچه هیچ فرمول استانداردی برای روغن ترمز وجود ندارد (هر برند ممکن است از ترکیبات شیمیایی مختلفی تشکیل شده باشد) روغن ترمز DOT 3 و DOT 4 ویژگی های عالی و نه چندان عالی یکسانی دارند. آنها با تمیز نگه داشتن سیستم های ترمز هیدرولیک، کارکرد صحیح و موثر کار فوق العاده ای انجام می دهند. اما اگر ریخته شوند، به سرعت رنگ خودروی شما را خراب می کنند.

  • نقطه جوش تر و خشک DOT 3 کمتر از DOT 4 است و برای یدک کشی تریلر مناسب تر است.
  • نقطه جوش تر و خشک بالاتر DOT 4، آن را برای کاربردهای سختتر، مانند خودروهای با عملکرد بالا، رانندگی مکرر در شهر، خودروهای بزرگتر که کارهای سنگین انجام می ‌دهند، و سیستم‌ های ترمز غیرمعمولی که با سرعت بسیار بالا کار می‌ کنند، مناسبتر می ‌کند.
  • نقطه جوش تر و خشک بالاتر DOT 4 باعث می شود کمتر رطوبت را جذب کند. با این حال، DOT 3 رطوبت کمتری را نسبت به DOT 4 جذب می کند و نیاز به سرویس کمتری دارد. نقطه جوش بالاتر به این معنی است که رطوبت جذب شده توسط DOT 4 نمی تواند تخلیه شود. این باعث می شود که افزودنی های موجود در DOT 4 سریعتر از مواد DOT 3 تخلیه و تجزیه شوند.

 

روغن ترمز DOT 3 در مقابل DOT 4: تفاوت چیست؟

آیا می توان روغن ترمز DOT 3 و DOT 4 را با هم مخلوط کرد؟

بستگی دارد. به دلیل نقطه جوش پایین تر، هرگز روغن ترمز DOT 3 را به سیستم طراحی شده برای DOT 4 اضافه نکنید. با این حال، از آنجا که DOT 3 و DOT 4 هر دو بر پایه گلیکول اتر هستند، می توانید DOT 4 را با روغن ترمز DOT 3 مخلوط کنید. نوع صحیح روغن ترمز برای وسیله نقلیه شما معمولاً روی درپوش مخزن سیلندر اصلی ترمز چاپ شده و در دفترچه راهنمای خودرو ذکر شده است.

چه زمانی باید روغن ترمز را تعویض کرد؟

روغن ترمز باید هر دو سال یا 45000 کیلومتر تعویض شود. باید شفاف مایل به زرد تا قهوه ای روشن با احساس روغنی لطیف باشد. اگر روغن تیره است، دارای شن سیاه است، یا واشر/درزگیر درپوش پرکننده مات است، وقت آن است که روغن ترمز را شسته و آن را به همراه واشر/کاسه نمد سیلندر اصلی تعویض کنید.

برای نصب آپشن خودرو، تعمیر و سرویس خودرو به وب سایت تویولند مراجعه کنید.