مزایا و معایب موتورهای دیزلی
۰۱
بهمن

مزایا و معایب موتورهای دیزلی در طول زمان تغییر کرده است

من نمی دانم چرا بسیاری از مردم خودروها و کامیون‌‌های دیزلی ‌می‌خرند. اینها در مقایسه با وسایل نقلیه بنزینی کارایی کمی دارند و آلودگی وحشتناکی را منتشر ‌می‌کنند. مزایای آنها چیست؟ من نمی توانم باور کنم که مزایای آنها بیشتر از معایب هستند. لطفا مزایا و معایب را بررسی کنید، وزن کدام یک بیشتر است؟ و چرا بیشتر ماشین‌‌های سنگین در جاده ‌ها دیزلی هستند تا بنزینی؟ اینها سوالاتی بوده که پرسیده شده است.

مزایا و معایب موتورهای دیزلی

باور کنید یا نه، موتورهای دیزلی در طول چند دهه گذشته بسیار تکامل یافته اند. افرادی که قبلاً خودروهای دیزلی ‌می‌‌خریدند، به فکر پایان جهان و داشتن خودروهایی با سوخت دیزل بودند.

جمعیت قیامت گرا به این نتیجه رسیدند که در صورت حمله هسته ‌ای، یا حمله با بمب الکترومغناطیسی، خودروهای دیزلی آنها همچنان ‌می‌‌توانند بدون نیاز به سیستم احتراق کار کنند و ‌می‌‌توانند همچنان در جاده‌‌ها باشند. اینها همه تصوراتی بود که در جنگ سرد ‌می‌شد.

این افراد خودروهای ارزان قیمت دیزلی را دوست داشتند، زیرا با وجود صدا، لرزش، بو، ناتوانی در استارت در هوای سرد و اگزوز سیاه، مسافت پیموده ‌شده بیشتری نسبت به خودروهای بنزینی داشتند.

کامیون‌‌ها به طور سنتی از سوخت دیزل به این دلایل و دلایل دیگر استفاده ‌می‌کنند. از آنجایی که موتورهای دیزلی با تراکم بالا کار ‌می‌کنند، گشتاور بسیار پایینی دارند که به یک تریلر تراکتور 30 تنی کمک ‌می‌کند به حرکت بیفتد.

مزایا و معایب موتورهای دیزلی

بعلاوه، قبل از اینکه سوخت دیزل برای کاهش آلودگی، گوگرد کم داشته باشد، سوخت بسیار ارزانی بود. بنابراین مسافت پیموده شده بهتری دریافت کردید و هزینه کمتری برای آن پرداخت ‌می‌شد. دیگر اینطور نیست، اما آن موقع همینطور بود.

پس چرا مردم هنوز گازوئیل ‌می‌خرند؟

خوب، افراد زیادی این کار را نمی کنند. اما حقیقت این است که آنها تقریباً از هر نظر پیشرفت زیادی کرده اند.

خودروهای دیزلی جدیدتر تا حدی بی صدا هستند یا حداقل در داخل کابین اینطور هستند. لرزش تا جایی که به سختی قابل توجه است کنترل شده است. مشکل آب و هوای سرد، که قبلاً یک مشکل بزرگ بود، تا حد زیادی با استفاده از بخاری‌‌های بلوک پلاگین برطرف شده است. و حتی آلودگی تا حد زیادی تحت کنترل قرار گرفته است.

ما از رسوایی فولکس ‌واگن ‌می‌‌دانیم که نمی‌‌توانیم به تولیدکنندگان برای گزارش دقیق آلودگی دیزل اعتماد کنیم، بنابراین با گری بیشاپ، محقق دانشگاه دنور صحبت کردیم. او بخشی از تیمی است که ابزاری را ایجاد کرده است که از طیف ‌سنجی برای اندازه‌ گیری آلودگی هنگام عبور وسایل نقلیه استفاده ‌می‌‌کند.

مزایا و معایب موتورهای دیزلی

گری دستگاه خود را روی رمپ ‌های بزرگراهی نصب ‌می‌‌کند، و در حین عبور ماشین، پلاک خودرو آنها را می‌ گیرد (بنابراین آنها ‌می‌‌توانند از ساخت، مدل و موتور و میزان و انواع آلودگی‌‌‌های خروجی از اگزوز مطلع شوند). بنابراین اطلاعات دقیقی در اختیار دارند.

چیزی که آنها دریافتند این است که موتورهای دیزلی جدیدتر که به خوبی نگهداری ‌می‌شوند، اکنون از نظر آلودگی بسیار به موتورهای بنزینی نزدیک شده اند.

دیزل‌‌ها برای پرتاب ذرات (عمدتاً دوده) به هوا استفاده ‌می‌شوند. اما از آنجایی که فیلترهای ذرات اجباری شدند، دیزل‌‌های جدیدتر ذرات بسیار کمی تولید ‌می‌کنند. دیزلی که برای تولید چندین تن اکسید نیتروژن استفاده ‌می‌شود. اما خودروهای دیزلی جدیدتر دارای مخازن اوره قابل شارژ هستند که سیستم کنترل آلایندگی از آنها برای پاکسازی انتشار NOx استفاده ‌می‌کند. ظاهراً این نیز کار ‌می‌کند البته تا زمانی که مالک واقعاً مخزن اوره را دوباره پر کند. و با سوخت دیزل جدیدتر و کم گوگرد، آلاینده‌‌های گوگرد نیز به خوبی کنترل ‌می‌شوند.

دهه‌‌ها طول کشیده است تا دیزلی‌‌ها کار خود را تمیز کنند. اما به نظر ‌می‌رسد که جدیدترها در راه رسیدن به آنجا هستند.

مزایا و معایب موتورهای دیزلی

البته ممکن است برای نجات موتور دیزل در آمریکا خیلی دیر باشد. خودروهای دیزلی در اینجا شهرت بدی دارند و برای مدت طولانی چنین بوده است.

اما در اینجا یک تهدید بزرگتر و طولانی مدت برای موتورهای دیزل وجود دارد: ‌می‌دانید چه چیز دیگری برای سوخت گیری بسیار مقرون به صرفه تر از یک موتور بنزینی است، آلودگی بسیار کمتری تولید ‌می‌کند، صدا و لرزش ایجاد نمی‌کند، و گشتاور بسیار پایینی دارد؟ موتورهای الکتریکی.

فناوری باتری هنوز چندان پیشرفت نکرده است، اما در آینده، احتمالاً این راه حل واضح برای خودروها و کامیون‌‌ها خواهد بود.

اگر تصمیم به سرویس دوره ای خودرو دارید یا برای خدمات ظاهری و آپشن‌‌های وسیله نقلیه خود نیاز به راهنمایی دارید به وب سایت تویولند مراجعه فرمایید.