نحوه کنترل و چک کردن روغن هیدرولیک فرمان
۰۳
بهمن

نحوه بررسی و تغییر سیال فرمان خودرو

نحوه کنترل و چک کردن روغن هیدرولیک فرمان: مایع فرمان برقی برای لذت رانندگی و ایمنی ما حیاتی است. یاد بگیرید تشخیص دهید چه زمانی آن را تغییر دهید.

هنگامی که من برای اولین بار به عنوان یک تکنسین خودرو شروع به کار کردم، مایع فرمان برقی (PSF) در اولویت نبود. به جز نشتی، می‌ توانستم تعداد تعمیرات سیستم فرمان برقی (PS) را که باید انجام می‌ دادم به تعداد انگشتان یک دست بود.

همه چیز در اواخر دهه 1970 تغییر کرد. برای تولید خودروهای کوچکتر و سبک تر، سازندگان جعبه ‌دنده ‌های چدنی سخت ‌شده فرمان را با چرخ ‌دنده‌‌‌های کامپوزیت آلومینیومی جایگزین کردند.

نحوه کنترل و چک کردن روغن هیدرولیک فرمان

متأسفانه آببندی‌‌هایی که PSF با فشار بالا را به پیش ‌می‌بردند متورم شدند و شیارهایی را در محفظه‌‌های آلومینیومی ایجاد کردند. پس از خنک شدن و انقباض آببندی‌‌ها در طول شب، PSF از طریق شیارها نشت کرد و از آببندی‌‌ها گذشت.

هنگامی که این اتفاق افتاد، فرمان برقی کار نمی کرد تا زمانی که گرمای موتور، آببندی‌‌ها را متورم کرد تا گودی‌‌ها را پر کند. آلومینیوم فرسوده شده توسط آببندی PSF را به رنگ نقره ای مایل به خاکستری تبدیل کرد و به پمپ‌‌های PS آسیب رساند.

در طول دهه‌‌‌های 1980 و 1990، من تعداد بی‌ شماری دنده‌‌‌های فرمان و پمپ را تعمیر یا تعویض کردم و فیلترهای PSF را برای جذب گرد و غبار فلزی نصب کردم. همچنین PSF را روی صدها ماشین تغییر دادم یا شستشو دادم. این زمانی بود که تغییر PSF به یک آیتم تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده تبدیل شد.

در این مقاله نحوه کنترل و چک کردن روغن هیدرولیک فرمان را بررسی ‌می‌کنیم

 • سیال فرمان خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟
 • چرا باید مایع فرمان برقی را چک کنید؟
 • نحوه بررسی مایع فرمان برقی
 • آیا خودروهای جدید دارای سیال فرمان برقی هستند؟
 • نحوه تغییر مایع فرمان
 • چه زمانی باید مایع فرمان برقی را تعویض کرد؟

سیال فرمان برقی چیست و چه کاربردی دارد؟

PSF نوعی مایع هیدرولیک سینتتیک است. هنگامی که فرمان ‌می‌چرخد، پمپ برقی فرمان، PSF را تحت فشار قرار ‌می‌دهد. PSF تحت فشار به شما این امکان را ‌می‌دهد که چرخ را با حداقل تلاش بچرخانید.

برای محافظت از اجزای داخلی سیستم PS در برابر سایش و پارگی بیش از حد، PSF حاوی مواد افزودنی است که روغن کاری، خنک کردن، مبارزه با خوردگی و جلوگیری از کف کردن و تخریب آن را حفظ ‌می‌کند. PSF کم یا آلوده، کنترل وسیله نقلیه را، به ‌ویژه در هنگام کاهش سرعت یا پیچیدن دشوارتر می‌ کند.

نحوه کنترل و چک کردن روغن هیدرولیک فرمان

چرا باید مایع فرمان برقی را چک کرد؟

مایع فرمان برقی ممکن است در اثر گرما، اصطکاک، فشار یا خرابی قطعات نشت کند و خراب شود. سطوح پایین PSF ناشی از نشت داخلی یا خارجی ‌می‌تواند به سرعت به قطعات گران قیمت سیستم PS آسیب برساند. بررسی کنید تا مطمئن شوید:

 • سطح مایع برای جلوگیری از تعمیرات پرهزینه و مشکلات فرمان درست است.
 • رنگ مایع کهربایی شفاف، قهوه ای روشن یا مایل به قرمز است. این بدان معناست که عاری از رطوبت ایجاد کننده خوردگی، لاستیک فاسد یا ذرات کوچک فلزی است.

نحوه بررسی مایع فرمان برقی

نکته حرفه ای: هر زمان که روی PS یا هر سیستم خودرو کار ‌می‌کنید، مطمئن شوید که وسیله نقلیه خاموش و روی زمین صاف است و موتور کاملاً خنک است.

بررسی سطح PSF یک کار DIY ساده است و باید بخشی از روال نگهداری منظم شما باشد. شما نیاز خواهید داشت تا:

 • با دستمال کاغذی سفید آن را تمیز کنید
 • از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید
 • نوارهای تست مایع در اختیار داشته باشید

نحوه کنترل و چک کردن روغن هیدرولیک فرمان

مراحل بررسی سطح و وضعیت PSF

 • وسیله نقلیه را روشن کنید و فرمان را یک یا دو بار به آرامی از این طرف به طرف دیگر بچرخانید. موتور را خاموش کنید.
 • مخزن PS را پیدا کنید. دفترچه راهنمای خودرو را برای مکان و نوع PSF مناسب برای وسیله نقلیه خود بررسی کنید. هرگز PSF«جهانی» را با نوع توصیه شده جایگزین نکنید.
 • هرگونه کثیفی یا آلودگی را از درپوش مخزن پاک کنید.
 • درپوش مخزن را با دقت بردارید، معمولاً یک چهارم تا نیمه خلاف جهت عقربه‌‌های ساعت بچرخانید. این درپوش دارای یک میله انداز داخلی برای اندازه گیری سطح PSF است.
 • میله اندازه گیری را تمیز کنید. دوباره آن را تا جایی که ‌می‌‌توانید داخل مخزن قرار دهید، سپس آن را بیرون بکشید.
 • سطح PSF را بررسی کنید. بسته به نوع ساخت و مدل، ممکن است علامت ‌های مختلفی روی میله اندازه‌ گیری داشته باشد: کامل یا اضافه، حداقل یا حداکثر، یا گرم یا سرد. PSF در هنگام گرم شدن منبسط ‌می‌شود، همانطور که بیشتر مایعات در اتومبیل ما منبسط ‌می‌شوند.
 • میله را با دستمال کاغذی پاک کنید و رنگ آن را بررسی کنید.
 • هنگامی که PSF تحلیل ‌می‌رود یا آلوده ‌می‌شود، قهوه ای تیره یا سیاه ‌می‌شود. هنگا‌می‌که حلقه‌‌های O در حال از کار افتادن هستند یا درخشندگی نقره ای را مشاهده ‌می‌کنید، به این معنی است که اجزای فلزی داخلی از کار ‌می‌افتند.
 • حرفه ای‌‌ها از آزمایش کننده‌‌های پیچیده مانند رفرکتومتر برای بررسی یکپارچگی PSF استفاده ‌می‌کنند. برای بررسی زنگ زدگی و خوردگی که باعث رطوبت و فلز در PSF ‌می‌شود، ‌می‌توانید نوارهای تست بخرید.
 • اگر PSF تمیز اما کم است، به آرامی مایع جدید را به علامت سطح مناسب اضافه کنید. زیادی پر نکنید!
 • بررسی نشتی را انجام دهید.

آیا خودروهای جدید دارای سیال فرمان برقی هستند؟

بستگی دارد. دفترچه راهنمای خودرو را بخوانید یا در یک تعمیرگاه بررسی کنید تا مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما از PSF استفاده ‌می‌کند یا خیر.

برخی از خودروهای جدید نیازی به PSF ندارند. آنها از فرمان برقی فلای با سیم استفاده ‌می‌کنند که دنده فرمان را از طریق موتورهای الکتریکی و رایانه کنترل ‌می‌کند. با این حال، اکثر خودروهای امروزی هنوز از PSF استفاده ‌می‌کنند.

نحوه کنترل و چک کردن روغن هیدرولیک فرمان

نحوه تغییر سیال فرمان برقی

ساده ترین راه برای تعویض PSF مکیدن آن از مخزن با یک تورک اختصاصی است.

اگر بسیاری از تجهیزات موتور احتراق داخلی دیگر دارید (مانند ماشین چمن زنی، برف دم، ژنراتور و غیره) سرمایه گذاری در خرید سرنگ تعویض مایع یا پمپ ارزان قیمت انتقال مایعات را در نظر بگیرید.

با این حال، انجام این کار فقط جایگزین PSF در مخزن ‌می‌شود. پس از مکیدن PSF قدیمی و اضافه کردن مایع جدید، باید موتور را روشن کنید، فرمان را از این طرف به سمت دیگر بچرخانید، سپس این مراحل را تکرار کنید تا PSF پاک شود.

حرفه ای‌‌ها از تجهیزات اختصاصی برای شستشوی کامل سیستم PS استفاده ‌می‌کنند. انتظار ‌می‌رود برای این سرویس مبلغ بالایی بپردازید. اما بسته به مدل خودرو، ‌می‌توانید این کار را انجام دهید.

چه زمانی باید مایع فرمان برقی را تعویض کرد؟

بستگی دارد. دفترچه راهنمای خودروی خود را بررسی کنید تا مشخص کنید که آیا سازنده وسیله نقلیه شما شستشوی PSF را توصیه ‌می‌کند یا خیر.

قانون سرانگشتی دو سال یا 24000 مایل است. اگر PS در حال صدا کردن است، یا چرخاندن فرمان دشوار است، اجازه دهید سطح و رنگ مایع PSF راهنمای شما باشد.

برای تعمیر موتور خودرو و تعمیر جلوبندی خودرو به سایت تویولند مراجعه کنید.