هر آنچه که باید در مورد تعمیر موتور بدانید
۲۷
مهر

هر آنچه که باید در مورد تعمیر موتور بدانید

تعمیر موتور خودرو: موتورهای خودرو یک شاهکار مهندسی باورنکردنی هستند. می ‌توانیم آن را قلب ماشین ‌هایمان بدانیم. در حالی که می تپد، ما را به جایی که می خواهیم و هر زمان که بخواهیم به مقصد می رسد. و اگر از کار بیفتد، وسایل نقلیه ما هم از کار می افتد.

اما فراتر از آن، رانندگان معمولاً زیاد به موتورهای خود فکر نمی کنند، به همین دلیل است که وقتی چیزی مربوط به موتور دچار عیب می شود، احساس ناراحتی می کند. چه مفهومی دارد؟ چقدر بد است؟ آیا باید به مکانیک مراجعه کنم؟ بیایید در مورد هر چیزی که باید در مورد تعمیر موتور بدانید صحبت کنیم.

هر آنچه که باید در مورد تعمیر موتور بدانید

تعمیر موتور در برابر تعویض موتور

موتورها از قطعات متحرک زیادی تشکیل شده اند، به همین دلیل ضروری است که این قطعات را به محض اینکه متوجه شدید نیاز به تعمیر دارند، تعمیر کنید. موتورها می توانند برخی از تعمیرات پرهزینه تر باشند و زمان تعمیر آن ها نقش اساسی دارد. این می تواند به معنای تفاوت بین تعمیر ساده موتور یا نیاز به تعویض موتور باشد.

تعمیر موتور: این کار می تواند شامل مواردی مانند تعویض واشر یا تسمه سر سیلندر یا آب بندی تابه روغن باشد. تعمیرات باید به اندازه کافی زود انجام شود تا آسیب به قسمت های دیگر سرایت نکند و در صورت نادیده گرفتن در طولانی مدت منجر به تعویض موتور می شود.

تعویض موتور: این امر ناشی از نادیده گرفتن علائم هشدار دهنده است که باعث خرابی جدی تری می شود. تعویض موتور اغلب بین 2500 تا 5000 دلار هزینه دارد که بستگی به تعداد قطعات مورد نیاز دارد.

هر آنچه که باید در مورد تعمیر موتور بدانید

چه زمانی موتور شما نیاز به تعمیر دارد؟

در حالی که هر جزء سازنده یک وسیله نقلیه مهم است اما ناگفته نماند که موتور برای عملکرد خودروهای ما حیاتی است. و هنگامی که یک موتور شروع به از کار افتادن می کند، کل ماشین را از کار می اندازد. فوراً متوجه خواهید شد علائم هشدار دهنده همچون فریادهای کمکی هستند که از ماشین بر می خیزند. با در نظر گرفتن این موضوع، اینها برخی از علائمی هستند که باید مراقب آنها (و به گوش) باشید:

ماشین روشن نمی شود

سعی کردید خودرو را روشن کنید، اما به جای شنیدن صدای استارت، با یک صدای کلیک مواجه می شوید و بعد… هیچ اتفاقی نمی افتد. این واضح ترین علامت مشکل موتور است و به احتمال زیاد برای همه ما در مقطعی اتفاق افتاده است. در حالی که ممکن است باتری خودرو شما تمام شده باشد اما موتور نیز ممکن است مقصر باشد. صدای کلیک سریع نشان می دهد که این یک مشکل الکتریکی است، در حالی که یک کلیک ادامه دار نشان می دهد که استارت موتور منبع مشکل است.

چراغ چک موتور را بررسی کنید

هنگامی که چراغ چک موتور روشن می شود، این می تواند به معنای هر چیزی باشد، از شل بودن درپوش سوخت گرفته تا مشکل جدی در موتور. اگرچه این بدان معنا نیست که باید فوراً دست از رانندگی بکشید، اما به این معنی است که باید در اسرع وقت خودروی خود را چک کنید. خوشبختانه، نشانگرهای چراغ مدرن معمولاً دارای سطوح هشدار دهنده هستند تا به شما اطلاع دهند که مشکل چقدر جدی است. بسته به وسیله نقلیه، اگر چراغ چشمک می زند یا قرمز ثابت است، این نشانه این است که موتور شما به کمک جدی نیاز دارد. توصیه می کنیم برای تعمیر احتمالی موتور وسیله نقلیه خود را نزد مکانیک ببرید.

هر آنچه که باید در مورد تعمیر موتور بدانید

صداهای عجیب و غریب

کلیک کردن، ساییدن، ناله کردن. این صداهای هشدار دهنده هیچ وقت چیز خوبی نیستند و به این معنی است که وقت آن رسیده است که برای تعمیر خودرو به سراغ مکانیک بروید. این صداها را می توان با برخی هشدارهای نگران کننده دیگر همراه کرد. ماشین شما ممکن است شروع به لرزیدن، تکان دادن، بهم خوردن یا ارتعاش کند که همگی نشانه‌ هایی هستند که نشان می‌ دهند موتور شما ممکن است در حال از بین رفتن باشد. نادیده گرفتن هشدارها باعث از بین رفتن آن ها نمی شود و می تواند منجر به مشکلات بزرگتر در کوتاه مدت شود.

توقف در جاده

یکی دیگر از نشانه های مطمئن مبنی بر اینکه مشکلی وجود دارد این است که وسیله نقلیه شما در جاده متوقف شود. موتورها ممکن است در نامناسب ترین زمان ‌ها از کار بیفتند، و توقف خودرو در جاده به این معنی است که موتور شما کار نمی ‌کند. در صورت امکان، وسیله نقلیه خود را به کناری بکشید و چراغ‌ های خطر را روشن کنید. یک مکانیک می ‌تواند به شما یک تشخیص کامل درباره عیوب موتور بدهد تا ریشه مشکل را مشخص کند.

هر آنچه که باید در مورد تعمیر موتور بدانید

تعمیر موتور به چه معناست؟

این یک سوال رایج است. بسته به وسعت تعمیرات، می‌ تواند به معنای چند چیز باشد: از تعمیرات کوچکتر تا بازسازی موتور. در بهترین حالت، آسیب به قسمت کوچکی از موتور محدود می شود و می توان قطعه را تعویض کرد. انجام این تعمیرات کوچکتر در صورت نیاز بسیار بهتر (و ارزان تر) از انتظار برای رخ دادن مشکلات بزرگتر است. اگر وسیله نقلیه شما نیاز به تعمیر کامل موتور داشته باشد، این کار شامل جدا کردن موتور و تمیز کردن آن، بازرسی از نظر آسیب و تعویض قطعات مختلف است. برخی از مزایای بازسازی موتور عبارتند از:

  • بسیار ارزان تر از تعویض موتور است
  • موتور بسیار بهتر از قبل عمل خواهد کرد
  • با بهبود مصرف سوخت خودرو، در هزینه بنزین صرفه جویی می کنید
  • با کاهش تولید کربن، برای محیط زیست بهتر است

سخن پایانی

موتورها قطعات بسیار مهندسی شده ای هستند اما می توانند به کارهای روزانه ای که ما انجام می دهیم نیز حساس باشند. علائم هشداردهنده ذکر شده در بالا با گذشت زمان از بین نمی روند و با افزایش مشکلات بدتر می شوند. بردن وسیله نقلیه خود به مکانیک خبره به شما کمک می کند تا راه حل های مورد نیاز خود را ارزیابی کرده و خودروی خود را برای سال های زیادی همراه خود در جاده ها داشته باشید.