35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید
۳۰
آبان

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو تعمیر و نگهداری خودرو در ابتدا دلهره آور به نظر می رسد، اما از کارهای ساده شروع کنید و سطح تعمیر خودرو را بالا ببرید. در اینجا برخی از تعمیرات خودروی DIY (Do it Yourself یا خودتان انجام دهید) آورده شده است که می توانید انجام دهید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تعویض روغن موتور و فیلتر

یکی از رایج ترین کارهای تعمیر موتور خودرو ، تعویض روغن و فیلتر هر چند وقت یک بار است که سازنده خودروی شما دوره آن را مشخص می کند. اگرچه با انجام این کار خودتان پول زیادی پس انداز نخواهید کرد اما دلایل خوبی برای منطقی بودن انجام آن وجود دارد.

اولا، این تنها راهی است که می توانید از کیفیت روغنی که واقعاً وارد موتور شما می شود مطمئن شوید. و دوم، به شما امکان می‌دهد هنگام باز کردن و سفت کردن دریچه تخلیه، زیر خودرو قرار بگیرید و به چیزهای دیگر نگاهی بیندازید. من اغلب هنگام تعویض روغن متوجه مشکلات مکانیکی کوچکی شده ام.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 پاک یک لکه رنگ

این کار را به درستی انجام دهید و از کاری که کرده اید لذت ببرید. هنگامی که خراشی روی رنگ ایجاد می شود، مقداری سایش بسیار ظریف می تواند باعث از بین رفتن لکه رنگ شود. حتی می توانید از دستگاه های 6 اینچ استفاده کنید. سنباده نجاری مداری برای انجام این کار استفاده می شود، البته از یک پد صاف کننده به جای پد دیسک ساینده استفاده شده است. از یک ترکیب نرم کننده بدنه خفیف با پد صاف کننده مرطوب شده استفاده کنید، برای پولیش خودرو و سپس بعد از اتمام کار آن را بشویید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

لاستیک پنچر را تعمیر کنید

لاستیک‌های خودرو بیش از 40 سال پیش بدون تیوب عرضه شدند و این امکان را فراهم می‌کردند که تایر پنچر شده را در حالی که هنوز روی خودرو است تعمیر کنید. ابتدا محل پنچری را پیدا کنید. لاستیک صاف پنچر را پمپ کنید و آن را با مخلوطی از 80 درصد آب و 20 درصد مایع ظرفشویی اسپری کنید. در جایی که هوا نشت می کند حباب ایجاد می شود. وقتی نقطه را پیدا کردید، آن را با یک تکه گچ یا نشانگر رنگ سفید علامت بزنید.

اگر پیچ، میخ، منگنه یا سوراخ خالی در آج لاستیک به وجود آمده است، این یک کار DIY است. خودرو را استفاده از جک بالا ببرید و یک بلوک ایمنی را زیر آن قرار دهید، پیچ یا میخ را بیرون بیاورید، سپس از یک کیت پلاگ برای رفع پنچری استفاده کنید.

همچنین برای استفاده با کیت به یک تیوب ماستیک تعمیر لاستیک نیاز دارید. اگر در جایی که لاستیک به لبه فلزی برخورد می کند هوا نشت می کند، این کار تخصص مکانیک است که می تواند لاستیک را از روی رینگ برداشته و آن را با ترکیب آب بندی دوباره سوار کند.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 چک و پر کردن سیالات

این یک کار ساده و در عین حال بسیار مهم است. بسیاری از خودروهای قدیمی به دلیل عدم نیاز به چیزی بیش از اضافه کردن مقداری مایع کم، به طور غیر ضروری خراب می شوند. شما باید مایعات موجود در وسایل نقلیه خود را هر هفته چک کنید.

مایعات استانداردی که باید بررسی شوند شامل روغن موتور می‌ شود. باید بررسی کنید که موتور خاموش باشد و وسیله نقلیه در یک نقطه صاف پارک شده باشد. روغن ترمز و روغن فرمان نیز باید با موتور خاموش بررسی شوند. روغن گیربکس اتوماتیک باید، در حالت ایده آل پس از حداقل 10 یا 15 دقیقه رانندگی با موتور روشن بررسی شود.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 نصب سیم کشی تریلر

این کار قبلاً سخت بود، اما دیگر اینطور نیست. دسته سیم های تریلر آماده برای بسیاری از وسایل نقلیه مختلف موجود است. برخی راحت تر از بقیه نصب می شوند، اما تحت هیچ شرایطی کار سختی نیست.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 آچار کشی مجدد چرخ ها

پس از موجی از فجایع مربوط به جدا شدن چرخ ها از وسایل نقلیه در اواخر دهه 1990، مکانیک های خودرو در همه جا شروع به ارائه این توصیه کردند که مهره های چرخ نصب شده مجدداً پس از 75 کیلومتر رانندگی اول از نظر سفتی بررسی شوند.

این کاری است که می توانید به راحتی خودتان با یک آچار چرخ انجام دهید، که میزان نیروی وارد شده به مهره را اندازه گیری می کند. 70 فوت پوند گشتاور یک مقدار رایج برای مهره های چرخ است، اما مقدار مناسب را برای وسیله نقلیه خاص خود به صورت آنلاین بررسی کنید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تست باتری

تمام باتری های خودرو در نهایت از بین می روند، اما باتری شما چقدر به خالی شدن نزدیک است تا شما را سرگردان کند و نتوانید استارت بزنید؟ تشخیص آن کار سختی است و به همین دلیل است که شرکت ها تسترهای باتری را اختراع کردند.

تسترهای باتری ظرفیت باتری را در مقایسه با آنچه که برای ارائه طراحی شده است، به علاوه جزئیات مهم مانند ولتاژ در هنگام استارت را اندازه گیری می کنند. سنج های عالی تست باتری گران نیستند و بینش هایی را ارائه می دهند که به شما کمک می کند تا وسیله نقلیه خود را به طور قابل اعتماد برانید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تعویض باتری ماشین

اگر باتری خود را تست کرده اید و متوجه شده اید که شارژ نمی شود، به این معنی است که زمان تعویض آن فرا رسیده است. به عنوان یادآوری، بیشتر باتری ‌های خودرو در صورت مراقبت از آنها فقط حدود پنج سال عمر می ‌کنند. خبر خوب این است که نیازی نیست آن را نزد مکانیک ببرید. تعویض باتری یک کار آسان است و اکثر فروشگاه هایی که می توانید باتری جدید بخرید باتری قدیمی شما را رایگان بازیافت می کنند.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تغییر سیال انتقال

به نظر می رسد اکثر مردم می دانند که روغن موتور باید مرتباً تعویض شود. آنچه اغلب فراموش می شود اهمیت تعویض مایع انتقال نیز است. یکی از دوستان مکانیک من به من می گوید که اکثر گیربکس هایی که از کار می افتند این کار را انجام می دهند زیرا سیال آنطور که باید تعویض نشده است و در برخی موارد اصلا تعویض نشده است.

برخی از پن های روغن گیربکس دارای یک پلاگین تخلیه هستند در حالی که برخی دیگر برای خلاص شدن از شر روغن از شما می خواهند که پن را بردارید. برداشتن پن دردناک است، بنابراین فقط یک بار پیش از نصب پلاگین تخلیه مقاوم ‌سازی آن را انجام دهید تا تغییرات آتی مایعات را بسیار آسانتر کنید. اگر پلاگ پن روغن موتور شما از کار افتاد می‌توانید از همین نوع شمع تخلیه استفاده کنید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

تیغه های برف پاک کن خود را تعویض کنید

تشخیص اینکه چه زمانی تیغه های شما نیاز به تعویض دارند آسان است. به سادگی دکمه شستشو را فشار دهید و ببینید که آیا تیغه های شما تمیز می کنند یا خیر. اگر تمیز کردن آنها رگه ای باشند، یعنی باید تعویض شوند. فروشگاه قطعات خودرو دارای تعداد زیادی تیغه اقتصادی خواهد بود، اما به جای آن برند خوب بخرید.

قیمت آنها بیشتر از تیغه های اقتصادی است، اما لاستیکی با کیفیت بالاتر آنها بهتر پاک می شود، محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش بهتری دارد و دوام بیشتری دارد. دستورالعمل نصب روی بسته را دنبال کنید. پس از برداشتن تیغه قدیمی، مطمئن شوید که بازوی برف پاک کن را محکم می بندید. اگر از شما دور شود، می تواند با نیروی کافی به شیشه جلو برخورد کند تا آن را ترک دهد.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تعویض فیلتر هوای موتور

فیلتر هوای موتور خود را بررسی و تعویض کنید. فقط پیچ های نگهدارنده جعبه فیلتر هوا را باز کرده و فیلتر قدیمی را بردارید. سپس فیلتر را بررسی کنید تا با نگه داشتن چراغ مغازه در پشت آن مقداری نور از آن عبور کند. اگر فیلتر 50 درصد بیشتر نور را مسدود کرد، فیلتر را تعویض کنید. اگر نه، آن را دوباره در جای خود قرار دهید، درب جعبه فیلتر هوا را محکم کنید و به رانندگی ادامه دهید. این یکی از ساده ترین کارهایی است که می ‌توانید برای تعمیر خودروها انجام دهید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تعویض لامپ های غیر از چراغ جلو

برای دسترسی به پلاک سوخته، نشانگر جانبی و لامپ های مه شکن، فقط پیچ های نگهدارنده را بردارید و لنز را جدا کنید. لامپ را مستقیماً از سوکت بیرون بکشید. لامپ جدید را با دستکش بگیرید یا آن را با یک حوله کاغذی نگه دارید تا از رسوب روغن های پوست روی شیشه نازک جلوگیری کنید که می تواند باعث خرابی زودرس لامپ شود. سپس لامپ را در سوکت فشار دهید تا صدایی شنیده شود. لنز را دوباره نصب کنید و کار تمام است.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تعویض آنتن شکسته

تعویض آنتن پایه گلگیر آسان است. فقط پیچ آنتن را باز کنید و یک آنتن جایگزین در هر فروشگاه قطعات خودرو بخرید. تعویض آنتن پایه ستونی کمی پیچیده تر است، اما هنوز هم یک کار DIY است. کابل آنتن را از رادیو خود جدا کنید و رشته سنگین را به انتها وصل کنید.

سپس پایه آنتن را از ستون باز کنید و آنتن قدیمی و رشته را مستقیماً بیرون بکشید. کابل آنتن جدید را به رشته وصل کنید، کابل را به داخل خودرو بکشید و آن را به رادیو خود وصل کنید. سپس آنتن جدید را با استفاده از پیچ های ارائه شده روی ستون محکم کنید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تعمیر سانروف دارای نشتی

اگر قطرات باران همچنان روی سر شما می ‌بارد، احتمالاً به این دلیل است که تیوب های سانروف شما مسدود شده ‌اند. این کاری است که شما می توانید در عرض چند دقیقه خودتان اصلاح کنید. سانروف را باز کنید و به دنبال سوراخ های تخلیه در گوشه های جلو و عقب سانروف خود باشید. هنگامی که محل زهکشی ها را پیدا کردید، یک لوله لاستیکی یا پلاستیکی کوچک را به انتهای وکیوم خود بچسبانید و هر گونه زباله گیر کرده در زهکشی را بیرون بکشید. سپس داخل هر زهکشی آب بچکانید و زیر ماشین را چک کنید تا ببینید که آیا به داخل اتاقک یا کف گاراژ شما تخلیه می شود یا خیر.

اگر لوله تخلیه همچنان وصل باشد، کابل سرعت سنج را از فروشگاه قطعات خودرو خریداری کنید. کابل را در لوله تخلیه قرار دهید و در حالی که کابل را با انگشتان خود می چرخانید، به آرامی آن را به سمت پایین فشار دهید. زیاد فشار ندهید زیرا ممکن است لوله های تخلیه را سوراخ کنید و آنها آب را به ناحیه داشبورد شما می ریزند. پس از اینکه زهکشی را با کابل سرعت سنج زدید آن را بشویید. اگر اکنون مسدود نیست، کارتان تمام شده است و دیگر نباید آب داخل وسیله نقلیه شما بیاید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

تعمیر فرورفتگی های کوچک و شیارهای درب

اگر می توانید یک دیوار را وصله کنید، می توانید یک فرورفتگی در ماشین خود را نیز وصله کنید. شما به دانه های مختلف کاغذ سنباده، یک قوطی کوچک پرکننده بدنه و خمیر کرم و اپلیکاتورهای پلاستیکی نیاز دارید. با سمباده زدن فرورفتگی به فلز لخت با سنباده درشت شروع کنید. سپس لبه ها را پر کنید. فرورفتگی ها را با موم و چربی پاک کن تمیز کنید.

سپس فیلر بدنه را با هم مخلوط کرده و یک لایه، لایه بردار بسیار سبک بزنید تا خراش های کاغذ سنباده را پر کنید. اجازه دهید پرکننده کار خود را انجام دهد و سپس تعمیر را با لایه های اضافی که بیش از یک چهارم اینچ ضخیم نباشد، ایجاد کنید. در هر عملکرد پوشش نهایی را پر کنید تا با نواحی رنگ شده همسطح شود. پس از سفت شدن، ماده بیشتری بزنید تا صاف شود. سپس یک کرم پرکننده را به کل ناحیه بمالید تا هر سوراخ سوزنی پر شود. بگذارید خوب محکم شود و کار نهایی را انجام دهید. سپس می توانید منطقه را با رنگ لمسی، رنگ آمیزی کنید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

رفع پارگی در چرم و وینیل

مغازه های اثاثه یا لوازم داخلی تقریباً مبلغ بالایی را برای رفع پارگی صندلی های شما دریافت می کنند. شما می توانید این کار را خودتان در چند ساعت با یک کیت تعمیر وینیل و چرم از هر فروشگاه قطعات خودرو انجام دهید. برای به دست آوردن ترکیب رنگ مناسب باید کمی تمرین کنید و ممکن است وقتی کارتان تمام شد، مطابقت کاملی نداشته باشد، اما خیلی بهتر از رانندگی با صندلی های پاره شده است.

با چسباندن پارچه تقویت‌ کننده روی سطح زیرین وینیل یا چرم پاره شده شروع کنید. سپس فیلر هیت ست شده را با رنگ پارچه خود مخلوط کرده و روی محل پارگی بمالید. بعد، یک تشک بافت دار پیدا کنید که بیشتر شبیه بافت وینیل یا چرم شما باشد و آن را روی پرکننده مایع قرار دهید. ابزار وصله را با اتو لباس گرم کنید و آن را روی حصیر بافت فشار دهید. ابزار وصله را بردارید اما تشک بافت دار را در جای خود بگذارید تا پچ خنک شود. سپس پوست آن را جدا کنید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تعویض فیلتر هوای کابین

گرفتگی فیلتر هوای کابین می تواند به موتور دمنده خودروی شما آسیب برساند و باعث شود AC شما در تابستان کمتر و سخت تر کار کند. دسترسی و تعویض فیلترهای هوای کابین آسان است و با انجام این کار در هزینه های اضافی صرفه جویی خواهید کرد. این یکی از حداقل 100 کار تعمیر و نگهداری خودرو است که می توانید به تنهایی انجام دهید.

فیلتر هوای کابین تعویضی را در هر فروشگاه قطعات خودرو بخرید و از فروشنده بخواهید دستورالعمل نصب را ارائه کند. فیلترهای هوای کابین معمولاً در کانال های هوای پشت جعبه کنار درب در خودروهای آخرین مدل قرار دارند. با این حال، برخی از خودروسازان آنها را در قسمت سرپوش یا کنسول قرار می دهند. فقط درپوش های دسترسی را بردارید و فیلتر قدیمی را بیرون بکشید. به جهت فلش های جریان هوا توجه کنید تا بتوانید فیلتر جدید را در جهت مناسب نصب کنید. سپس کاورها را دوباره نصب کنید و کارتان تمام است.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

تعویض روغن فرمان

هیچ نوار تستی برای مایع فرمان برقی وجود ندارد، بنابراین باید به توصیه ‌های خدمات سازنده یا قوانین کلی (دو سال یا 24000 مایل) اعتماد کنید. از روش باستر ترکی برای تخلیه مایع قدیمی فرمان برقی استفاده کنید. تمام مایع (موتور خاموش) را همانطور که نشان داده شده است خارج کنید. سپس مخزن را با مایع تازه پر کنید. موتور را روشن کنید و بگذارید حدود 15 ثانیه کار کند. روش تعویض مایع را تا زمانی که تمام کوارتت مصرف شود تکرار کنید.

توجه: هرگز مایع فرمان برقی «Universal» را جایگزین نوع توصیه شده نکنید و هرگز افزودنی ‌های دیگر یا محصولاتی که نشتی دارند را اضافه نکنید. آنها ممکن است صفحه فیلتر توری ریز در سیستم فرمان شما را مسدود کرده و باعث خرابی های گران قیمت شوند.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تعویض مایع ترمز

برخی از خودروسازان توصیه می کنند روغن ترمز را هر دو سال یا 24000 مایل تعویض کنید. دیگران اصلاً به آن اشاره نمی کنند. اما تست روغن ترمز آسان است. فقط یک نوار تست را در مایع فرو کنید و رنگ را با نمودار روی بسته بندی مقایسه کنید. شما نمی توانید یک شستشوی کامل روغن ترمز را خودتان انجام دهید، اما می توانید بهترین کار بعدی را انجام دهید: تعویض مایعات. این روش تمام مایع قدیمی را با سیال تازه جایگزین نمی کند، اما شما به اندازه کافی مایع جدید برای ایجاد تفاوت در عملکرد معرفی خواهید کرد.

برای تخلیه مایع ترمز قهوه ای تیره از یک لگن استفاده کنید. آن را در یک بطری بازیافت بریزید. مطابق شکل، مخزن را با روغن ترمز تازه پر کنید. سپس خودرو را به مدت یک هفته برانید تا مایع جدید با مایع قدیمی مخلوط شود. این روش را چندین بار در چند هفته آینده تکرار کنید تا زمانی که مایع موجود در مخزن رنگ عسلی روشن خود را حفظ کند.

توجه: روغن ترمز ممکن است به لامپ لاستیکی باستر آسیب برساند، بنابراین مایع را تا انتها به داخل لامپ نکشید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تمیز کردن فرش

فرش و اثاثیه را عمیقا تمیز کنید. با استفاده از دستگاه قالیشویی، کثیفی را که در اعماق الیاف فرش می نشیند، وارد کنید. (پارچه تمیز به این صورت هم می نشیند.) محلول آب و پاک کننده را روی فرش پاشیده و سپس کثیفی و زباله را داخل مخزن می مکد. دستگاهی مانند این پس از چند بار استفاده هزینه خود را پرداخت می کند. همچنین می ‌توانید یکی از آنها را اجاره کنید یا به جای آن از پاک‌ کننده اسپری و برس اسکراب استفاده کنید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تمیز کردن و حالت دهی صندلی ها

پس از چند سال، متوجه خواهید شد که رنگ صندلی ‌های چرمی یا وینیل دیگر با بقیه قسمت ‌های داخلی مطابقت ندارد. فقط حالت دادن به چرم کافی نیست. ابتدا روی پاک کننده چرم اسپری کنید و با حوله پارچه ای تمیز به شدت مالش دهید.

برای جلوگیری از مالیدن کثیفی به صندلی ها، پارچه را به چرخاندن ادامه دهید تا سطحی تازه نمایان شود. بگذارید صندلی ها به مدت یک ساعت خشک شوند و سپس با یک نرم کننده چرم بمالید تا چرم انعطاف پذیر بماند. در فروشگاه های خودرو موجود است.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 به خاطر سپردن فرورفتگی ها

منظور از جزئیات، تمیز کردن تمام خطوط و فرورفتگی ها است. پارچه ای را دور یک پیچ گوشتی فرسوده بپیچید (بدون لبه های تیز) و روی آن را با سبز ساده یا پاک کننده های همه منظوره اسپری کنید. آن را به آرامی در امتداد خطوط تراش حرکت دهید تا کثیفی ها را جمع کنید و در حین حرکت از بخش های پارچه تازه استفاده کنید. سپس اطراف دکمه ها و کنترل ها را تمیز کنید و با یک اسپری کار را ادامه دهید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

شستن پنجره ها

لبه های بالایی را فراموش نکنید. آیا تا به حال به خط کثیفی که در بالای پنجره ها هنگامی که تا حدی آن را پایین می روند، توجه کرده اید؟ اکثر مردم هنگام شستشوی سریع وسیله نقلیه خود این جزئیات را نادیده می گیرند. چند دقیقه با مایع تمیز کننده و یک پارچه تمیز کار را تمام کنید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

تعویض خنک کننده موتور

شما می توانید خود خنک کننده خود را ظرف یک ساعت تعویض کنید. شما باید روی یک ابزار شارژ مجدد با نیروی هوا سرمایه گذاری کنید تا حین پر کردن حباب های هوا از سیستم خنک کننده خارج شود. شما با انجام این کار در هزینه ها بسیار صرفه جویی خواهید کرد.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 آزاد کردن یک قفل هود چسبنده

اگر کاپوت شما به راحتی قفل نمی شود و باز نمی شود، به احتمال زیاد فقط زنگ زده و خشک شده است. با اسپری نافذ زنگ زدگی و اسپری گریس لیتیوم می توانید مشکل را در حدود 10 دقیقه برطرف کنید.

کاپوت را باز کنید و کل مکانیسم قفل را با ماده نافذ زنگ زدگی اشباع کنید. چندین بار کاپوت را ببندید و باز کنید تا مکانیزم به خوبی کار کند. نافذ زنگ دوام زیادی نخواهد داشت، بنابراین باید روغن بهتری بمالید. کاپوت را باز کنید و تمام قسمت های متحرک را با گریس لیتیوم سفید اسپری کنید. چندین بار دیگر کاپوت را ببندید و باز کنید و کار تمام است.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تعویض تسمه

کشنده های اتوماتیک تسمه، که در حال حاضر در اکثر خودروها استاندارد است، تعویض تسمه سرپانتین را به یک تعمیر ساده DIY تبدیل می کند.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

تعویض شمع ها

شمع ‌های خود را خودتان تعویض کنید تا حداکثر کارایی و مسافت پیموده شده بنزین را حفظ کنید. در بیشتر موارد این یک کار ساده است تا زمانی که ابزار مناسب را در اختیار داشته باشید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 شارژ کردن کولر خودرو

خنک کننده کولر خودروی خود را بهبود بخشید. با استفاده از کیت شارژ، می توانید کولر گازی خود را در چهار مرحله آسان شارژ کنید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 پیدا و جایگزین کردن فیوز سوخته

ماشین ها با برق و همچنین بنزین کار می کنند و تقریباً تمام آن از طریق فیوزها عمل می کنند. بیاموزید که کجا هستند، چگونه یک فیوز سوخته را تشخیص دهید، و چگونه یک فیوز را تعویض کنید. حدود پنج دقیقه طول می کشد، مبلغ کمی هزینه دارد و شما را از دردسر رفتن به تعمیرگاه نجات می دهد.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 اضافه کردن گرافیت به قفل درب

پودر گرافیت مکانیسم ظریف قفل را حفظ می کند. تا زمانی که کلید در سیلندر شکسته نشود، زیاد به قفل درب فکر نمی کنیم. این مکانیسم های ظریف را با پاشش پودر گرافیت خشک آزادانه حرکت دهید. ممکن است لازم باشد فلپ محافظ گرد و غبار را با یک سوهان میخ فلزی کوچک به عقب فشار دهید تا به قفل برسید.

یک پمپ سریع تیوب گرافیت کافی را پخش می کند. سیلندر قفل را با کلید خود چندین بار حرکت دهید تا گرافیت در مکانیزم عمل کند. این کار را برای قفل صندوق عقب خود نیز انجام دهید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تعویض استاد (Stud) چرخ شکسته

سفت کردن مهره ها بدون آچار چرخ می تواند دستور العملی برای فاجعه باشد. اگر بدتر شد و آن را شکستید، می توانید میخ چرخ را خودتان تعویض کنید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تمیز کردن سیستم ورودی هوا/سوخت

آیا وقتی پدال را روی فشار می دهید، موتور در حالت عملکرد آرام قرار دارد یا واکنش ضعیفی نشان می دهد؟ ممکن است دوده و کربن روی سوپاپ ‌ها، منیفولد ورودی و مجموعه بدنه دریچه سوخت و همچنین انژکتورهای سوخت مسدود شده باشد.

مغازه ها برای انجام خدمات تمیز کردن القایی سوخت مبلغ گزافی دریافت می کنند. اما شما می توانید همین کار را در حدود 30 دقیقه با کیت تنظیم سیستم سوخت انجام دهید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

چراغ های جلو خود را تعمیر کنید

چراغ های جلوی ابری را تمیز کنید

لنزهای مه آلود یا زرد شده چراغ جلو را در 45 دقیقه با هزینه ای کم تمیز کنید، نه اینکه مبلغ بالایی را برای تعویض آنها هزینه کنید.

رفع نور کم چراغ های جلو

به سادگی اتصال زمین را تمیز کنید تا روشنایی چراغ های جلوی کم نور را بازیابی کنید. و کمی گریس دی الکتریک بزنید. یا در صورت مشاهده یک لایه خاکستری/قهوه ای در داخل شیشه، لامپ را تعویض کنید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تعویض چراغ های جلو

سختترین قسمت کار انتخاب یک لامپ جدید است. شما می توانید زمان بیشتری را صرف خرید لامپ ها نسبت به نصب آنها کنید. انتخاب ها گیج کننده هستند. هر تولید کننده لامپ نام های گیج کننده خود را برای هر سبک دارد که مقایسه را دشوار می کند. اما به چهار دسته ارتقاء خلاصه می شود: سطح روشنایی، طول عمر، رنگ روشن و مصرف انرژی. درباره چراغ‌ ها، فلاشرها و سیستم ‌های الکتریکی خودروی خود بیاموزید.

35 وظیفه تعمیر و نگهداری خودرو که می توانید خودتان انجام دهید

 تعمیر نشتی واشر پوشش سوپاپ

درب واشر نشتی موتور 4 سیلندر را به راحتی و در کمتر از یک ساعت تعویض کنید.