بررسی قطعات اصلی موتور خودرو
۰۸
اسفند

بررسی قطعات اصلی موتور خودرو (و عملکردهای آن)

بررسی قطعات اصلی موتور خودرو: قطعات اصلی موتور خودرو کدامند؟ چرا شناخت آنها مهم است؟ برای یافتن پاسخ این سوالات این مقاله را تا انتها بخوانید. وسایل نقلیه در نتیجه ترکیب دو فرآیندی که در موتور احتراق داخلی (ICE) انجام می شود حرکت می کنند: احتراق و احتراق سوخت در خود موتور اتفاق می افتد.

سپس موتور تا حدی انرژی حاصل از احتراق را به گرما و گشتاور مکانیکی تبدیل می کند. برای اینکه این اتفاق بیفتد، موتور از چندین جزء مجزا تشکیل شده است که به طور همزمان کار می کنند.

بررسی قطعات اصلی موتور خودرو

قطعات اصلی موتور خودرو

این مقاله به سه مورد از بخش ‌های اصلی موتور خودرو می‌ پردازد، از سیلندرها تا میل بادامک:

  1. بلوک موتور و سیلندر

بلوک موتور، ستون فقرات موتور خودرو است و اغلب از آلومینیوم یا آهن ساخته شده است. تقریباً تمام اجزای اصلی موتور مانند پیستون ها، میل لنگ و میله های اتصال را در خود جای داده و به سه بخش ثابت تقسیم می شود: سرسیلندر، بلوک و میل لنگ.

سوراخ ‌های آن حاوی سیلندرهایی (4-16 لوله فلزی، بسته به نوع خودرو) است که بسته به قطر، میزان جابجایی موتور را تعیین می‌ کند. در نتیجه سوختن سوخت اتفاق می افتد و پیستون حرکت می کند. برخی دیگر از سوراخ ‌های موتور، مسیرهای بسیار مورد نیاز مایع خنک ‌کننده و روغن هستند که برای خنک ‌سازی و روان ‌کاری مورد نیاز هستند.

بررسی قطعات اصلی موتور خودرو

  1. پیستون و میل لنگ

نیروی چرخشی که روی چرخ ها ایجاد می شود با حرکت پیستون شروع می شود. پیستون ها وظیفه انتقال انرژی ایجاد شده در چرخه احتراق و انتقال آن به میل لنگ را بر عهده دارند و وسایل نقلیه ما را به حرکت در می آورند.

پیستون ها این کار را با حرکت به سمت بالا و پایین در داخل سیلندرها انجام می دهند که توسط گرما و گازهای منبسط می شوند. میل لنگ موتور، که از طریق میله‌ ها به پیستون ‌ها متصل می‌ شود، سپس چرخ ‌های محرک خودرو را می ‌چرخاند و به حرکت در می ‌آورد.

این جزء در قسمت پایینی بلوک موتور قرار دارد و برای تبدیل حرکت خطی (بالا و پایین) پیستون به یک حرکت چرخشی و متقابل طراحی شده است که با سرعت موتور کار می کند.

این یک جزء ریز ماشینکاری شده است، زیرا برای عملکرد صحیح به تعادل بسیار دقیق نیاز دارد. دارای سوراخ هایی برای اطمینان از عدم تعادل در هنگام چرخش با سرعت بالا است.

بررسی قطعات اصلی موتور خودرو

  1. میل بادامک

میل بادامک بدنه اصلی موتور است. نقش اصلی آن تنظیم زمان باز و بسته شدن شیرها با فشار دادن انتهای میل سوپاپ است. بدون آن، روشن کردن موتور غیرممکن خواهد بود. از طرف دیگر، میل بادامک حرکت چرخشی میل لنگ را جذب می کند و آن را به حرکت خطی باز می گرداند.

اهمیت خنک کردن موتور

اگرچه عملکرد صحیح تمام قطعات اصلی موتور خودرو که در بالا ذکر شد، عملکرد موتور وسیله نقلیه شما را تعیین می کند، عناصر حیاتی دیگری مانند سیستم خنک کننده برای عملکرد صحیح موتور وجود دارد. وقتی موتور روشن می شود به دلیل احتراق و حرکت مداوم اجزای آن می تواند به دمای بالایی برسد.

این بدون یک سیستم خنک کننده صحیح برای کمک به گرم شدن موتور از سیستم، می تواند باعث داغ شدن بیش از حد موتور و خرابی شود و در بسیاری از موارد حتی برای موتور فاجعه بار باشد.

برای سرویس های دوره ای خودرو و تعمیر موتور خودرو به وب سایت تویولند مراجعه کنید.