نحوه اتصال درست کابل باتری به باتری
۲۵
آذر

چگونگی اتصال کابل باتری به باتری در مواقع اضطراری

کابل باتری به باتری

تقریبا هر کسی که به اندازه کافی تجربه رانندگی داشته باشد، مطمئناً حس بد خالی شدن باتری اتومبیل را تجربه کرده است. باتری اتومبیل، در صورتی که به درستی از آن استفاده شود متوسط عمری بین پنج تا هفت سال خواهد داشت.

در ادامه شما باید پی ببرید مشکل دقیقا چیست؟ چه چیزی باعث توقف عملکرد باتری شده؟ آیا باتری فقط خالی شده یا کاملا سوخته و از کار افتاده؟ ولی در حال حاضر، هدف شما تنها راه اندازی دوباره اتومبیل در سریعترین زمان ممکن و ادامه مسیر می باشد.

نحوه اتصال درست کابل باتری به باتری

در صورتی که توان جسمی کافی دارید یا افرادی هستند که به شما کمک کنند، یا در جایی توقف کرده اید که بتوانید اتومبیل را در سرازیری قرار دهید، می توانید از روش قدیمی هل دادن و سپس استارت خودرو استفاده کنید. برای این کار لازم است اتومبیلتان را در حالت دنده قرار دهید و پدال کلاچ را نگه دارید، پس از اینکه اتومبیل به اندازه کافی دور گرفت، کلاچ را به سرعت رها کرده و خودرو را روشن کنید.

اگر دارید سعی می کنید با حرکت در سرازیری اتومبیل را روشن کنید و موفق نبودید، یکی از گزینه های روی میز حذف می شود؛ مگر اینکه بدون آسیب زدن به خودتان اتومبیل را در سربالایی هل دهید و دوبار این کار را تکرار کنید. پس از این به محبوب ترین روش روشن کردن اتومبیل با باتری خالی می رسیم، استفاده از کابل جامپر یا اتصال باتری به باتری. در چنین مواقعی است که دانستن روش اتصال مناسب کابل باتری بسیار مفید خواهد بود.

مطمئناً اتصال درست کابل باتری به باتری نباید کار چندان مشکلی باشد

درست است، انجام این کار چندان مشکل نیست، اما باعث تعجب است که بسیاری از افراد راه درست آن را نمی دانند. موضوع جالب دیگر نیز عواقب ناخوشایند و حتی خطرناک این کار است، در صورتی که راه درست آن را ندانید.

باتری اتومبیل ها، برای ایجاد یک جرقه و آسیب زدن به شما یا دیگر اجزای اتومبیل به اندازه کافی قوی هستند. پس تحت هیچ شرایطی نباید اجازه این اتفاق را بدهید.

در اینجا چک لیست ما برای کارهایی که برای اتصال مناسب و ایمن کابل باتری به باتری باید انجام دهید را مشاهده می کنید.

پیش از هر چیزی مطمئن شوید که تجهیزات مورد نیاز برای روشن کردن خودرو را در اختیار دارید. نگران نباشید لیست بسیار کوتاهی است.

نحوه اتصال درست کابل باتری به باتری

 • یک جفت کابل باتری: این کابلها معمولا به صورت جفتی فروخته می شوند، یکی قرمز و دیگری مشکی، با سیم های با دوام و گیره های سوسماری در هر انتها. کابلهای باتری نباید خیلی کوتاه باشند، چرا که همیشه امکان بسیار نزدیک کردن دو اتومبیل به یکدیگر وجود ندارد.
 • یک خودرو برای گرفتن انرژی الکتریکی: این خودرو باید دارای باتری کاملا شارژ شده و سالم باشد و به اندازه کافی به خودروی شما نزدیک پارک شود، تا بتوانید باتری خالی خودتان را با استفاده از کابلهای باتری، به باتری پر آن متصل کنید.
 • مطمئن شوید هر دو باتری 12 ولت هستند: اکثر باتری های اتومبیل 12 ولت هستند، اما بهتر است آن را نیز کنترل کنید.
 • سلامت باتری ها را کنترل کنید، مخصوصا باتری اهدا کننده: مطمئن شوید هیچ گونه نشتی یا ترشحی روی آن وجود ندارد؛ همچنین اطمینان حاصل کنید که هر دو باتری به خوبی به پایانه های خودرو متصل شده اند.

اگر شما یک راننده بسیار آماده در هر شرایطی هستید، می توانید یک پک بوستر (جامپ استارتر) نیز تهیه کنید. این ابزار در واقع یک باتری قابل شارژ است که کابل جامپر (باتری) نیز به صورت فابریک روی آن وجود دارد. با استفاده از یکی از اینها، می‌توانید در صورت خالی کردن باتری اتومبیلتان بدون نیاز به یک خودروی دیگر، آن را روشن کنید. اکثر مدلهای این دستگاه مجهز به یک چراغ قوه نیز هستند، تا بتوانید در تاریکی نیز کارتان را راه بیاندازید.

نحوه اتصال درست کابل باتری به باتری

چگونه کابل های باتری را متصل کنیم

نکته ای که همیشه در اتصال دو باتری باید به خاطر داشته باشید، این است که هرگز نباید اجازه دهید اتصال کوتاه برقرار شود. در صورت وقوع، این موضوع می تواند منجر به ایجاد جرقه و صدمه به باتری، دیگر اجزای خودرو و حتی خود شما گردد. اتصال کوتاه وقتی ایجاد ایجاد می شود که قسمت های غیر عایق دو کابل، مثل گیره های سوسماری آنها با هم تماس پیدا کنند.

وقتی دو سر هر دو سیم به دو الکترود باتری ها متصل شدند، سعی کنید به هیچ یک از اجزای فلزی اتومبیل دست نزنید، چرا که با قرار گرفتن پاهای شما روی زمین، این موضوع می تواند منجر به ایجاد اتصال کوتاه شود.

از آنجایی که احتمال دارد باتری آسیب دیده شروع به دود کردن کند، مهم است که حین انجام کار سیگار نکشید.

نحوه اتصال درست کابل باتری به باتری

مراحل اتصال کابل ها به شرح زیر است:

 • هر دو خودرو را با قرار دادن سوییچ در حالت خاموش، خاموش کنید.
 • تمام اجزای خودرو را که ممکن است از برق استفاده کنند خاموش کنید. مثل رادیو، ضبط، سیستم جهت یابی خودکار و چراغ ها. به خاطر داشته باشید که این کار را برای هر دو خودرو انجام دهید.
 • سعی کنید دو خودرو را تا جای ممکن نزدیک به هم پارک کنید، اما هرگز با هم تماس نداشته باشند.
 • گیره موجود در انتهای کابل قرمز را به پایانه مثبت باتری خالی شده متصل کنید. پایانه های مثبت باتری، همواره به نحوی با رنگ قرمز مشخص شده اند. شاید با یک روکش پلاستیکی قرمز، روی سطح فلزی الکترود. این الکترود پایانه مثبت باتری است و معمولا باید یک علامت + نیز در نزدیکی آن پیدا کنید.
 • سپس و با احتیاط، انتهای دیگر کابل قرمز را به طور مستقیم به پایانه مثبت باتری پر متصل کنید. بسیار مهم است که هیچ یک از انتها های عریان کابل قرمز با هیچ یک از قسمت های اتومبیل تماس پیدا نکند؛ این موضوع منجر به ایجاد اتصال کوتاه می شود.
 • پس از آن، گیره انتهای کابل مشکی را به سر منفی باتری اهدا کننده متصل کنید.
 • در آخر نیز، باید انتهای دیگر کابل مشکی را به قسمتی از ماشین با باتری خالی وصل کنید، که نقطه اتصال به زمین مناسبی به حساب آید. مثل یک قسمت فلزی و عریان موتور، یا جایی مشابه آن.
 • مطمئن شوید هر دو اتومبیل در حالت دنده خلاص یا پارک قرار گرفته باشند و ترمز دستی نیز بالا کشیده و فعال باشد.
 • وقتی تمام شرایط مانند آنچه در بالا توصیف شد برقرار بود، وقت آن است که خودرو با باتری سالم یا اهدا کننده را روشن کنید.

پس از اینکه خودرو اهدا کننده به مدت یک یا دو دقیقه با موفقیت روشن بود و کار کرد، می توانید خودرو با باتری خالی را روشن کنید. چنانچه پس از چند بار تلاش مطابق آنچه در بالا توضیح داده شد موفق به روشن کردن خودرو نشدید، احتمالا شرایط کمی پیچیده تر از خالی کردن باتری است و در این صورت شما نیاز به کمک یک متخصص خواهید داشت.

به یاد داشته باشید زمانی که خودرو با باتری خالی را با موفقیت روشن کردید، مستقیم به مسیر خود ادامه ندهید. حتی زمانی که همه چیز به خوبی کار می کند، حدود 30 دقیقه زمان می برد تا باتری از حالت کاملا خالی دوباره پر شود. اگر به سرعت راه بیوفتید و به مسیرتان ادامه دهید، ممکن است پس از خاموش کردن اتومبیل، دوباره با یک باتری خالی و تکرار مراحل بالا روبرو شوید.

اگر نیاز به تعمیر باتری و یا تعمیر برق خودروی خود دارید، با مجموعه حرفه ای تویولند تماس بگیرید.

تماس بگیرید: 09124254922