لاستیک من چند سال دارد؟
۳۰
آبان

لاستیک (تایر) من چند سال عمر دارد؟

تعیین سن لاستیک برای ایمنی رانندگی بسیار مهم است. رانندگی با لاستیک با عمر بالای شش سال می‌تواند شما و مسافرانتان را در معرض خطر قرار دهد. لاستیک‌ها با افزایش سن از داخل به بیرون پوسیده می‌شوند. زمانی که لاستیک کهنه می‌شود، در معرض عناصر مختلف قرار می‌گیرد و استحکام پیوند میان لاستیک و تسمه‌های فولادی کاهش می‌یابد. این موضوع می‌تواند باعث ایجاد ترک‌هایی در لاستیک شود که ممکن است روی سطح لاستیک ظاهر شده و همچنین می‌تواند در ساختار لاستیک دور از دید به نظر برسد.

دانستن تاریخ تولید لاستیک‌ها و درک قدمت آنها به شما کمک می‌کند تا در هزینه تعمیرات صرفه‌جویی کنید و از وسیله نقلیه خود به درستی مراقبت کنید. رانندگی با لاستیک‌های آسیب دیده بسیار خطرناک است و می‌تواند منجر به تصادف مرگبار شود.

بری بررسی وضعیت سلامت خودرو و همچنین سرویس های دوره‌ای خودروی وارداتی و لوکس خود، بهترین انتخاب تعمیرگاه تویولند است.

توصیه می‌شود رانندگان از مکانیک خودرو حرفه‌ای بخواهند تا تمامی لاستیک‌هایی را که به مدت شش سال یا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، بازرسی کند تا مطمئن شوند که هنوز برای استفاده سالم هستند. نگهداری صحیح لاستیک نیز به کارکرد موثر و ماندگاری آن‌ها کمک می کند. از خدمات چرخش لاستیک، تعمیر لاستیک، بالانس تایر و خدمات تراز چرخ‌ها برای جلوگیری از سایش زودرس لاستیک‌ها استفاده کنید.

لاستیک من چند سال دارد؟

چگونه می‌توانم عمر تایر را حدس بزنم؟

سن لاستیک شما را می‌توان با یک تاریخ رمزگذاری شده که نشان دهنده زمان تولید آن تایر است، شناسایی کرد. کد چهار رقمی لاستیک معمولا روی دیواره لاستیک قرار دارد. شماره سریال لاستیک بهترین راه برای تعیین عمر تایر است. شماره سریال گاهی اوقات کد DOT نامیده می‌شود. این کد اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسی تایر را تولید کرده است، در کجا ساخته شده است و سایر اطلاعات ردیابی را ارائه می دهد. همچنین نشان می‌دهد که تاییدات الزامات قانونی سازنده لاستیک را دریافت کرده است. نمونه‌ای از کد DOT ساخت تایر 4718 است.

  • 2 رقم اول هفته است.
  • 2 رقم آخر سال است.
  • در این مثال، لاستیک در هفته 47 سال 2018 ساخته شده است.

اگر لاستیکی با شماره سریال 3 رقمی دارید، قبل از سال 2000 تولید شده است و باید بدون توجه به عمق آج، آن را تعویض کنید. لاستیک می‌تواند به مرور زمان شکننده شده و احتمال باد شدگی را افزایش دهد. لاستیک‌های «نو» و مناسب برای خرده فروشی تا 5 سال از تاریخ تولید اولیه با محافظت مناسب در نظر گرفته می‌شوند. برای بررسی شماره سریال لاستیک خود و تعیین سن آن، می‌توانید لاستیک را درآورید یا از متخصص خدمات یا فروشگاه لاستیک خود سوال کنید.

هر لاستیک تاریخ ساختی دارد، و ما به شما توصیه می‌کنیم که لاستیک خود را به طور منظم توسط یک متخصص چک کنید تا مطمئن شوید برای ادامه رانندگی ایمن هستند. لاستیک‌های جدید را بدون توجه به ظاهر، مسافت پیموده شده یا فرسودگی واقعی، پس از رسیدن به سن ده سالگی، تعویض کنید.