تفاوت بالاتس و تراز تایر چیست؟
۱۲
دی

تراز تایر و بالانس تفاوتشان  در چیست؟

تفاوت بالانس و تراز تایر چیست؟ لاستیک های بالانس و تراز چرخ ها عمر لاستیک را افزایش می دهند و در تجربه کلی رانندگی شما مهم هستند. در این مقاله تمام آنچه که باید بدانید آورده شده است.

لاستیک های مدرن به گونه ای طراحی شده اند که به خصوص در هنگام پیچیدن به جاده بچسبند. چرخ ‌هایی که به درستی بالانس و تراز شده باشند، اطمینان می‌ دهند که لاستیک‌ ها همیشه با سطح جاده در تماس هستند. این مهم است زیرا بخشی از لاستیک که در واقع جاده را لمس می کند، به نام لکه تماس یا رد پا، خیلی بزرگتر از کف دست شما نیست.

حتی اگر خدمات بالانس تایر/چرخ و تراز کردن یکدیگر را کامل می ‌کنند تا رانندگی نرمتر و ایمن‌ تری را ارائه دهند، اما از نظر فنی خدمات جداگانه ‌ای هستند. آنها را می توان به صورت جداگانه انجام داد، اما اکثر تعمیرگاه ها برای اطمینان از رضایت مشتری، هر دو سرویس را به طور همزمان انجام می دهند.

نکته: وقتی لاستیک (قسمت لاستیکی ) روی چرخ (قسمت فولادی) نصب می شود، به آن مجموعه تایر/چرخ می گویند.

تفاوت بالاتس و تراز تایر چیست؟

تراز تایر چیست؟

تراز لاستیک که در خودروهایی با سیستم تعلیق مستقل عقب به عنوان «فرانت اند» یا «تراز چهار چرخ» نیز شناخته می شود، شامل تنظیم زوایای سیستم تعلیق است. هیچ تنظیمی در خود لاستیک ها / چرخ ها وجود ندارد.

تعلیق خارج از تراز باعث سایش بیش از حد هر دو لبه لاستیک می شود. می توان این را با یک فنجان قهوه مخروطی نشان داد. وقتی فنجان را روی میز می ‌غلتانم، به صورت دایره‌ ای می‌ چرخد، و نشان می‌ دهد که ماشین وقتی از تراز خارج می ‌شود به یک سمت جاده می ‌کشد.

لاستیک هایی که به درستی تراز شده اند اطمینان حاصل می کنند که سیستم تعلیق شما دقیقاً و به صورت هندسی قرار گرفته است تا لاستیک های شما همه در یک جهت قرار گیرند. لاستیک ها/چرخ ها را محکم روی جاده نگه می دارد و مستقیم حرکت می کند. که عمر آج و لذت رانندگی را افزایش می دهد.

تفاوت بالاتس و تراز تایر چیست؟

سه زاویه تراز مشترک عبارتند از:

تفاوت بالانس و تراز تایر چیست؟ Camber: انحراف چرخ به سمت داخل یا خارج از جلوی اتومبیل. کمبر کل بار یک وسیله نقلیه را روی آج تایر توزیع می کند. Camberوزن خارج از مشخصات بار را فقط روی یک طرف لاستیک قرار می دهد و در نتیجه سایش زودرس آن سمت ایجاد می کند.

 • اندازه‌ گیری ‌های Toe-in/Toe-out: زاویه/فاصله بین جلوی لاستیک ‌ها در همان محور هنگام نگاه کردن به خودرو از بالا. زمانی که Toe-in/Toe-out خارج از مشخصات باشد، روی سایش و هندلینگ لاستیک هنگام حرکت مستقیم یا چرخش تأثیر می گذارد.
 • Caster: شیب یا زاویه مجموعه تایر/چرخ به سمت (مثبت) یا دور (منفی) از فرمان. Casterبر فرسودگی لاستیک تأثیر نمی گذارد، اما روی هندلینگ و فرمان تأثیر می گذارد. پس از چرخش، فرمان باید به راحتی و بدون کمک راننده به موقعیت مرکزی بازگردد.

حتی رانندگی معمولی در جاده های بی نقص باعث سایش لاستیک می شود و قطعات تعلیق که دائماً در حال حرکت هستند و در نهایت ضعیف و فرسوده می شوند، روی تراز چرخ خودرو تأثیر می گذارند.

برخورد با چاله، رفتن به حاشیه جاده، یا دیوارکشی در تصادف نیز سیستم تعلیق را از تراز خارج می کند. به همین دلیل است که حتی اگر لاستیک ‌های شما به خوبی فرسوده می ‌شوند و به نظر می‌ رسد خودروی شما خوب طی مسیر می کند، تراز کردن لاستیک باید بخشی از سرویس های دوره ای خودرو  شما باشد.

تفاوت بالاتس و تراز تایر چیست؟

نشانه هایی که می گویند نیاز به تراز تایر دارید

با فرض اینکه لاستیک ‌های شما با فشار باد صحیح تنظیم شده باشند، خودروی شما در موارد زیر احتمالاً به تراز چرخ ‌ها نیاز دارد:

 • ماشین شما مدام به یک طرف جاده دریفت می کند یا کشیده می شود.
 • زمانی ساییدگی بیش از حد، غیرعادی یا ناهموار آج، یا لبه های پر در سراسر سطح آج را مشاهده می کنید.
 • لاستیک های شما هنگام رانندگی یا پیچ ها جیغ می کشند.
 • فرمان «خارج از مرکز» به نظر می رسد.
 • هنگام شتاب گرفتن از یک توقف، فرمان شما می لرزد، یا ماشین شما به یک طرف کشیده می شود.
 • متوجه بازی بیش از حد فرمان از پهلو به پهلو می شوید.

بالانس تایر چیست؟

هر چیزی که دوار می ‌چرخد، مانند لاستیک‌ ها و چرخ‌ ها، باید «بالانس» باشد، در غیر این صورت می ‌لرزد. بالانس چرخ این موضوع را در مجموعه تایر/چرخ اصلاح می کند. عدم تعادل لاستیک به این دلیل است که یک بخش از تایر/چرخ سنگین تر یا پایین تر از بخش دیگر است. عدم تعادل می تواند به لاستیک آسیب برساند و عمر آن را کاهش دهد.

بالانس چرخ شامل چرخاندن مجموعه تایر و چرخ با قطعه ای از تجهیزات است که به طور هوشمندانه ای به نام بالانس کننده چرخ، توسط یک تکنسین آموزش دیده اداره می شود. متداول ترین انواع بالانس چرخ ها پویا و بالانس کننده هستند. بالانس دینامیک سنگینترین نقطه لاستیک/چرخ را مشخص می کند و نشان می دهد که وزن چرخ باید کجا قرار گیرد. اینها با عدم تعادل لاستیک مقابله می کنند، لرزش و جهش لاستیک را از بین می برند.

بالانس بازی، یا نیروی جاده، پایین بودن تایر و نقطه اوج چرخ را مشخص می کند. برای داشتن نرمترین رانندگی، تکنسین لاستیک را از چرخ جدا می کند و دو نقطه را ردیف می کند.

تفاوت بالاتس و تراز تایر چیست؟

نشانه هایی که می گویند تایرهای شما به بالانس نیاز دارند:

تفاوت بالانس و تراز تایر چیست؟ در هنگام رانندگی لرزش را احساس می کنید. اگر لاستیک های جلو از تعادل خارج شوند، تلسکوپ ارتعاشی از روی فرمان بالا می رود. در صورت عدم بالانس لاستیک ‌ها/چرخ عقب، صندلی ‌ها یا تخته‌ های کف می ‌چرخند.

 • نقاط طاسی را در لبه یا وسط آج لاستیک مشاهده می کنید.
 • صدای خرخر، غرغر یا کوبیدن لاستیک ها را می شنوید.
 • لاستیک را با وصله یا پلاگ داخلی تعمیر می کنید.

برای افزایش طول عمر لاستیک ‌ها، هندلینگ و ترمز بهتر، سواری نرمتر و کاهش مصرف سوخت، مطمئن شوید که لاستیک ‌ها و چرخ ‌های خود را هر 9000 تا 12000 کیلومتر به‌ عنوان بخشی از روال تعمیر و نگهداری معمول خود تعویض کرده و بالانس می کنید.

برای تعمیر موتور خودرو و گرفتن خدمات ظاهری و آپشن های مختلف به وب سایت تویو لند مراجعه کنید.